14 تیر 1399 ساعت 07:06

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
موسسه مهرآفرین پناه عصر

موسسه مهرآفرین پس از دو سال فعالیت پراکنده در سال 1384 به شکل رسمی توسط خانم فاطمه دانشور فعالیت های نیکوکارانه خود را آغاز کرد. از آن تاریخ تا به امروز  ، بانو فاطمه دانشور به همراه همسرشان آقای مهرداد اکبریان قسمتی از سرمایه خود از شرکت سیاحان سپهر آسیا در بنیاد نیکوکاری مهرآفرین به جریان انداختند و بدون کمک هیچ نهاد دیگری تا 3 سال به فعالیت های نیکوکارانه خود ادامه دادند.

تولد مهرآفرین 

موسسه مهرآفرین پس از دو سال فعالیت پراکنده در سال 1384 به شکل رسمی توسط خانم فاطمه دانشور فعالیت های نیکوکارانه خود را آغاز کرد. از آن تاریخ تا به امروز  ، بانو فاطمه دانشور به همراه همسرشان آقای مهرداد اکبریان قسمتی از سرمایه خود از شرکت سیاحان سپهر آسیا در بنیاد نیکوکاری مهرآفرین به جریان انداختند و بدون کمک هیچ نهاد دیگری تا 3 سال به فعالیت های نیکوکارانه خود ادامه دادند. ایشان خانه پدری را نیز وقف امور خیریه نموده و دفتر عملیاتی مهرآفرین در میدان شهدا ، در حقیقت همین خانه ارثی اپدر ست. ایشان همچنین زمین های پدر را در شهرستان تبدیل به شعبات موسسه مهرآفرین پناه عصر نموده است.

بانو فاطمه دانشور مدیر عامل و سهام دار شرکت سیاحان سپهر آسیا هستند که بخشی از درآمد آن را به امور خیریه اختصاص داده و اقدام به تاسیس موسسه نیکو کاری می نماید تا تحت لوای آن بتواند به صورت سازمان دهی شده و پیوسته فعالیت های خود را انجام دهد.

با توجه به دانش آکادمیک ایشان در علم مدیریت از ابتدای تاسیس موسسه به شروع پژوهش و تحقیق درباره افراد نیازمند و آسیب پذیر جامعه نمود و با رویکردی نوین به مساله نیکوکاری پرداخت . نتیجه تحقیقات ایشان منجر به تمرکز فعالیت ها بر "خانواده های بدسرپرست" (به ویژه زنان و کودکان)، "کودکان کار" و "نوجوانان بازمانده از تحصیل" شد.

موسسه مهرآفرین به قصد تغییر مسیر زندگی کودکان کار "از خیابان به زندان" به مسیر "از خیابان تا دانشگاه" و "اصلاح فرهنگ خانواده های نیازمند" این گروه از آسیب دیدگان را به عنوان گروه هدف خود انتخاب  نمود.

رویکرد موسسه مهرآفرین "بازگرداندن عزت نفس به مددجویان"، "جایگزین کردن فرهنگ عزت محوری به جای ترحم محوری"، و "مبارزه با فقر فرهنگی" است و به همین جهت واحد هایی مانند آموزش ویژه مددجویان، مشاوره ، مددکاری در این موسسه تاسیس شده است. نشریه هم‌راز که اولین مجله اختصاصی ویژه مددجویان است نیز در راستای همین نگاه و رویکرد و در جهت آموزش خانواده ها منتشر شده و به دست مددجویان می رسد.

از دیگر نوآوری های موسسه مهرآفرین نیز انتساب یک چهره فرهنگی مشهور و مقبول جامعه به عنوان سفیر مهرآفرین است که حرکتی شناخته شده در موسسات بین المللی غیر انتفاعی مثل یونیسف است و در موسسه مهرآفرین خانم فاطمه معتمد آریا این مسؤولیت مهم را  برعهده دارند.

معرفی موسسه :
تحت پوشش قراردادن خانواده¬های بی سرپرست، خودسرپرست و بدسرپرست، اعطای کمک های مالی عام المنفعه به خانواده های تحت پوشش، ایجاد تسهیلات اشتغال برای خانواده های فوق الذکر ارتقای فرهنگ و بهداشت و درمان خانواده-های تحت پوشش.  نگهداری شبانه روزی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست. تاسیس کلینیک و اورژانس های مددکاری اجتماعی. تاسیس مجتمع ها و مراکز خدمات بهزیستی. مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان. ایجاد واحد پژوهش و توسعه جهت خدمات رسانی به افراد فوق الذکر و بررسی آسیب شناسی اجتماعی. انتشار نشریه برای آموزش مهارت های زندگی به مددجویان و اطلاع رسانی به اعضای مهرآفرین. به طور کلی اطلاع رسانی در خصوص آسیب های اجتماعی به عموم. اخذ تسهیلات و وام های بانکی داخلی و خارجی.
در این هدف گذاری تلاش می گردد تا ظرفیت های نیکوکاری در جامعه گردآوری و جذب شده و در جهت توانمند سازی  و آسیب زدایی گروه های هدف به کار گرفته شود ، مخاطره فضاهای پرخطر اجتماعی کاهش پیدا کرده ، و در نهایت به افزایش سرمایه های اجتماعی و ظرفیت توانمندی های جامعه افزایش پیدا کند .

مشخصات مؤسسه :
نام مؤسسه :     مؤسسه مهرآفرین پناه عصر
تاریخ تأسیس :     9/2/1386
شماره ثبت :     21015

گواهی‌نامه  NGO Bench marking
موسسه مهرآفرین در آبان 1387  به دليل شفافيت در عملكرد و گردش مالي موسسه و همچنين نگاه سيستماتيك به امر نيكوكاري موفق به اخذ گواهينامه ي NGO Bench marking از شرکت  SGS گردید. مهرآفرین دومین موسسه در خاور میانه است که این گواهینامه را دریافت نموده است.

خلاصه ای از تاریخچه فعالیت های مهرآفرین :
آذر 1384 : تاسیس موسسه مهرآفرین پناه عصر (دفتر عملیاتی)
بهمن 1384 : راه اندازی  شعبه هندودر (استان مرکزی )
آبان 1385 : راه اندازی دفتر مرکزی مهرآفرین
آبان 1385 : اخذ مجوز فعالیت استانی از سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی
اردیبهشت 1386 : ثبت رسمی موسسه
مرداد 1386 : راه اندازی شعبه سیرجان
اسفند 1386 : انتخاب فاطمه معتمد آریا به عنوان اولین سفیر نیکوکاری
شهریور 1387 : راه اندازی شعبه بندر عباس
شهریور 1387 : راه اندازی شعبه جزیره کیش
مهر 1387 : راه اندازی شعبه کرمان
مهر 1387 : تاسیس واحد پژوهش و توسعه مهرآفرین
آبان 1387 : اخذ گواهینامه NGOBENCHMARKING از SGS به دلیل شفافیت عملکرد به خصوص عملکرد مالی
آبان 1387 : راه اندازی تیم فوتسال مهرآفرین از مددجویان تحت پوشش
آبان 1387 : راه اندازی شعبه مشهد
آبان 1387 : دریافت یک قطعه زمین اهدایی در تهران
مهر 1388 : اهدای نخستین نشان نیکوکاری ایران به چهار تن از هموطنان نیکوکار
بهمن 1388 : راه اندازی کارگاه خیاطی در جنوب تهران به قصد کارآفرینی و درآمد زایی برای مددجویان
اردیبهشت 1389 : دریافت یک قطعه زمین اهدایی در تبریز
خرداد 1389 : انتخاب هادی ساعی ، مریلا زارعی ، رضا صادقی به عنوان سفیر یاران مهرآفرین

اطلاعات تماس در تهران
دفتر عملیاتی : میدان شهدا - خیابان مجاهدین اسلام
شماره تلفن 02133510851
تهران :دفتر واحداداري و امور ياوران : خیابان آفریقا برج امیر پرویز
شماره تلفن 88206708
اطلاعات تماس در شهرستان ها
سيرجان:خيابان شهيد نصيري- چهارراه موحدي
شماره تماس:03453231597
كرمان: ميدان آزادي- ابتداي خيابان استقلال
شماره تماس:03412443954
بندرعباس:سه راه هتل هما
شماره تماس: 09713689891
استان مركزي : هندودر
شماره تماس: 08624423510
مشهد:خيابان احمدآباد
شماره تماس 05118454422
کیش : میدان خلیج فارس ،ساختمان شیرکوه
شماره تماس: 07644423297

واحدهای فعال

موسسه مهرآفرین پس از چهار سال که از تاسیس و فعالیت هایش می گذرد اکنون در بخش های گوناگون به کار و فعالیت خود ادامه مي دهد .در ذیل به طور خلاصه با هر یک از این واحدها آشنا می شوید.

1- واحد عملیاتی و اجرایی
این واحد که یکی از فعالترین و پر رفت وآمدترین واحدهای مهرآفرین است واقع درمیدان شهدا,خیابان مجاهدین اسلام ,کوچه مجاهد,بن بست آشوری است. مدد جویان از مرحله نخست شناسایی تا تحقیق و بررسی و پذیرش و برخورداری ازحمایتهای مالی و معنوی موسسه،همگی به آن واحد مراجعه و امورشان توسط  کارمندان و کارشناسان آن بخش انجام می پذیرد.

واحد عملیاتی مشتمل بر بخش های زیر است :

الف-واحد پذیرش (شناسایی , پذیرش و تشکیل پرونده برای مددجویان )

ب– کارشناسی مددکاری (تحقیق و بررسی پرونده های تشکیل شده جهت اثبات صحت و سقم و میزان نیازمندی مددجویان )

پ- کارشناسی روان شناسی و مشاوره (مشاوره های روانشناسی به صورت مستمر و پیگیر برای مددجویان وافراد تحت پوشش )

ت- کارشناسی بهداشت و درمان (رسیدگی به امور بهداشتی و درمانی مددجویان و معرفی آنها به مراکز درمانی و حمایت های

مالی مورد نیاز افراد و همچنین استقرار پزشک یک روز هفته در واحد عملیاتی )

ث- کارشناسی آموزش (رسیدگی به امور تحصیلی و آموزشی فرزندان مددجویان از دوره ابتدایی ا دانشگاه به صورت جدی ومستمر )

ج- کارشناسی و مشاوره حقوقی (رسیدگی به امور و مشکلات حقوقی مددجویان )

چ- تخصیص وام

ح- مرکز اسناد

خ- انبار جهت نگهداری ارزاق و توزیع آنها . . .

د- واحد پخش  صندوق ها

ذ- واحد ارائه کالا و خدمات

ر- کارگاه خیاطی (که در میدان خراسان واقع شده و عده ای از مددجویان در آنجا مشغول به کار هستند)
2- دفتر مرکزی
در این بخش امور مربوط به یاوران و جلب مشارکت های مردمی انجام می شود. این دفتر در خیابان آفریقا واقع شده است و شامل واحد های زیر است:

الف- دفتر مدیریت

ب- واحد جلب مشارکت های مردمی

جذب یاوران مهرآفرین و پیگیری های مربوطه جهت معرفی صحیح و اصولی موسسه مهرآفرین به دیگر مراکز و موسسات و  همچنین افراد حقیقی و حقوقی به منظور جلب همکاری و همیاری آنها با موسسه توسط این واحد صورت می پذیرد.

ج- واحد یاوران
این واحد کلیه امور مربوط به یاوران و وظایف تعریف شده موسسه در قبال آنان را انجام می دهد. همچنین بانک اطلاعاتی یاوران نیز در این واحد نگهداری می شود.

د- واحد فرهنگی و هنری
موسسه مهرآفرین با تاسیس واحد فرهنگی و هنری از آبان ماه 1386، درپی این هدف که هر حرکتی در زمینه نیکوکاری نیازمند نیروی فرهنگ است، برآن است که با اجرای کنسرتهای موسیقی، برپایی  نمایشگاه های عکس و نقاشی، و اجرای تئاتر که درآمد های حاصل از آنها صرف رسیدگی به نیازهای مددجویان می شود و همچنین ساخت فیلم های مستند کوتاه از وضعیت مدد جویان و نیازمندان و نمایش آنها برای بازرگانان و نمایندگان مردم برای جلب کمک های ایشان , هرچه عمیق تر به فرهنگ سازی در زمینه  یاری گری و نیکوکاری بپردازد. قدم های اول این واحد علاوه بر چاپ چندین استند، ماهنامه و کاتالوگ مهرآفرین، دعوت از هنرمندان صاحب نام بوده است که همگی این عزیزان  قول همکاری و همیاری مستمر داده اند.  نخستین مرحله از امور فرهنگی و فرهنگ سازی در قالب معرفی  سفیر فرهنگی و نیکوکاری تحت عنوان «سفیر مهرآفرین» آغاز شد  که سرکار خانم" فاطمه معتمد آریا" پس ازگفت و گوها و  جلسات و دیدارهای مکرر انتخاب و طی مراسمی در 13 اسفند 1386 به عنوان نخستین سفیر مهرآفرین معرفی شدند که در همان مراسم انجمن بازیگران سینمای ایران با اهدای لوح یادبود به ایشان همکاری و حمایت خود را از سفیر مهرآفرین اعلام کردند .

ه- واحد نشریه :
واحد نشریه مسئولیت انتشار دو مجله را بر عهده دارد. نشریه همراز که به صورت اختصاصی برای مددجویان مهرآفرین در جهت ارتقای سطح فرهنگی آنان منتشر می شود و نشریه مهرآفرین که برای یاوران مهرآفرین جهت اطلاع از عملکرد موسسه منتشر می شود و برای آنها ارسال می گردد.

و- واحد پژوهشکده
همچنین با توجه به  آرمان های مهرآفرین در سطوح ملی وبین المللی ، واحد پژوهش و توسعه شکل گرفت تا بتواند به عنوان کانون و مرکز تخصصی در زمینه های مختلف نقش مطالعاتی و مشاوره ای خود را ایفا نموده و در جهت تامین نیازهای مطالعاتی این موسسه در سطح خرد و کلان گام بردارد.

ز- واحد طرح و برنامه
در این واحد دانش آموختگان علوم نوین مدیریت مشغول به فعالیت هستند و تدوین روش ها طراحی و پیاده سازی سیستم های مدیریتی در این واحد انجام می شود.
ح- واحد مالی اداری
امید است با حمایت خداوند و مردم بلندهمت کشورمان فرهنگ یاری گری در ایران عزیز هرچه گسترده تر بال بگستراند تا دیگر هیچ عزیزی دست نیاز به سوی کسی دراز نکند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group