01 شهریور 1398 ساعت 09:07

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

این درهم تنیدگی و چسبندگی پیامدها و مناسبات خاصی را نیز به دنبال داشته است. بسیاری از دولت‌ها و کشورها برای پرهیز از اختلال در مناسبات تجاری خود با دیگر طرف‌های اقتصادی، در اولویت‌های منافع ملی یا خطوط قرمز سیاست‌هایشان تغییراتی ایجاد می‌کنند.

به عبارت دیگر اولویت داشتن روابط اقتصادی و مناسبات تجاری در سپهر دیپلماتیک در جهان امروز به یکی از اصول بدیهی در روابط بین‌الملل تبدیل شده است و تاثیرات فراوانی بر جنس و نوع ارتباطات سیاسی دولت‌ها دارد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در برقراری ارتباط با دیگر کشورها علاوه بر اصول تعریف شده ایدئولوژیک و ارزش‌های بنیادین انقلابی و اسلامی، منافع ملی را در اولویت انتخاب‌های خود قرار می‌دهد. بر همین اساس هم در طول سه دهه‌ای که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، همواره اصل بر تعامل اقتصادی با دیگر کشورها بوده است مگر این‌که ملاحظات ارزشی مانع این ارتباطات شده باشد. این نگاه البته با فراز و فرودهایی همراه بوده است و در برخی دوره‌ها به علت رویکردهای خاص دولت سطح روابط کشورمان با سایر کشورها دچار تنزل شده و طبیعتاً این افت سطح روابط بر مناسبات اقتصادی نیز تأثیر گذاشته است.
هشت سال گذشته نمونه یکی از این برهه‌ها است. در این دوران برخی موضعگیری‌ها و اظهارات ناپخته، هزینه‌های بی‌موردی را برای کشور و اقتصاد ما به دنبال داشته است که در کنار تحریم‌های ظالمانه‌ای که به بهانه پافشاری ملت ایران بر حقوق هسته‌ای خود از سوی کشورهای سلطه گر اعمال می‌شود فشار مضاعفی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است. خوشبختانه بررسی تلاش‌ها و پیامدهای این تلاش‌ها در بیش از دو ماهی که از عمر دولت یازدهم سپری شده است نشان می‌دهد این دوران در مسیر معکوس 8 سال گذشته حرکت می‌کند. بروز نشانه‌هایی از علاقه‌مندی کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی برای بازگشت به عرصه سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران، تلاش سرمایه گذاران خارجی برای حضور در طرح‌های سرمایه‌پذیر کشورمان و گشایش‌هایی که در عرصه بانکی و پولی هویدا شده است، همگی شواهد صدقی برای نتیجه بخش بودن این تغییر رویه در دولت یازدهم است. اگرچه به نظر می‌رسد دولت یازدهم همچنان در ابتدای مسیری دشوار قرار دارد و باید در عین پایداری بر اصول و سیاست‌های کلان نظام، در راستای بازآفرینی اعتماد به ساختار و امنیت اقتصادی ایران در عرصه بین‌المللی تلاش کند.
در این مسیر بدون شک نوع رفتار دولت با سرمایه گذاران داخلی نیز بسیار مهم است چرا که سرمایه گذاران خارجی در بررسی‌های خود برای حضور در هر کشوری بیش و پیش از هر فاکتوری نوع رفتار دولت آن کشور با سرمایه گذاران داخلی را رصد می‌کنند. لذا اجرای سریع، دقیق و همه جانبه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار نخستین و مهمترین اقدامی است که دولت یازدهم باید در راستای بهبود شرایط فعالیت سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی انجام دهد تا به این ترتیب ضمن تقویت بنیه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی داخلی ویترین بین‌المللی کشورمان نیز در حوزه اقتصاد بازسازی شود.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group