03 فروردين 1398 ساعت 22:54

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

کمیسیون نوپای «ترویج مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها»، شنبه شب دومین دفتر استانی خود را در زاهدان راه‌اندازی کرد. این کمیسیون نوپای اتاق بازرگانی ایران که حدود 10 ماه پیش تاسیس شد،

فعالیت‌های جدی خود را از حدود یک ماه پیش آغاز کرده که بخشی از این فعالیت‌ها به تاسیس کمیسیون‌های مرتبط در اتاق بازرگانی کلیه استان‌های کشور مربوط می‌شود.

فاطمه دانشور، عضو هيات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و مدیر کمیسیون «ترویج مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها»، در آغاز سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه دومین دفتر استانی این کمیسیون در زاهدان، اشاره کرد: وقتی خیلی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌گویند که در حوزه همه معضلات اجتماعی فقط و فقط دولت مسوولیت دارد، به طور غیرمستقیم انگار داریم می‌گوییم در حوزه اقتصادی هم خوب است بازیگر اصلی خود دولت باشد. نمی‌شود بگوییم در حوزه اقتصادی باید به تدریج بخش خصوصی به بازیگر اصلی تبدیل شود، اما در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی، همچنان همه چیز فقط و فقط بر عهده دولت باشد. دانشور افزود: بنده به عنوان یک کارآفرین و یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی، معتقدم که اگر بخش خصوصی می‌خواهد نقش هر چه پررنگ‌تری در اقتصاد ملی ایفا کند، لازم است حتما نقش‌آفرینی خود در عرصه‌های مختلف مرتبط با مسوولیت‌پذیری اجتماعی را نیز پررنگ‌تر کند. وی در ادامه سه وظیفه اصلی کمیسیون ترویج مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها را به این صورت تشریح كرد: ما در کمیسیون دنبال آن هستیم که در درجه اول نوع نگرش بخش خصوصی به نحوه ایفای مسوولیت‌پذیری در قبال معضلات اجتماعی تغییر کند و دیگر این نگاه که «مسوول همه چیز فقط و فقط دولت است»، حاکم نباشد. در درجه بعد، به دنبال آن هستیم که هم کمیت و هم کیفیت اثربخشی منابع مالی اختصاص‌يافته از سوی بخش خصوصی برای کاهش معضلات اجتماعی مختلف، ارتقا يابد.

دانشور پس از اشاره به فرآیند رو به رشد جهانی رونق اتحاد بخش خصوصی با سازمان‌های مردم‌نهاد با هدف کمک به کاهش معضلات اجتماعی، افزود: مشارکت بخش خصوصی در زمینه معضلات مختلف اجتماعی، رویکردی است که در دو دهه اخیر، به طور گسترده‌ای در دنيا مورد اقبال قرار گرفته و توسعه چنین رویکردی، درست به موازات رویکرد افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشورها بوده است. در حال حاضر در کشوری مانند سوئد، شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس معامله می‌شود، موظف هستند که هر ساله گزارش عملکرد خود در حوزه «مسوولیت‌پذیری اجتماعی» را به‌طور مکتوب و علنی اعلام کنند. حتی اگر هیچ اقدامی در این حوزه انجام نداده باشند، باز هم باید گزارش سالانه را روی سایت اینترنتی خود قرار دهند. به علاوه هم‌اکنون دروس مرتبط با «مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها» (CSR)، در بسياری از دانشکده‌های مشهور رشته مدیریت در جهان، جزو دروس اجباری برای تمام دانشجويان مدیریت محسوب می‌شود. دانشور در حاشیه این برنامه، در پاسخ به پرسش دنيای اقتصاد در مورد نحوه ورود اتاق بازرگانی به حوزه ارتقای بهره‌وری فعالیت‌های اجتماعی شرکت‌های خصوصی، چنین گفت: همان‌طور که در سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی مقوله مدیریت علمی و نوآورانه با هدف «ارتقای بهره‌وری» بسيار مهم است، در زمینه اختصاص منابع مالی از سوی شرکت‌های خصوصی برای کمک به کاهش معضلات اجتماعی هم، لازم است از روش‌های علمی و ایده‌های نوآورانه و نیز از تجربيات موفق شرکت‌های پیشرو استفاده شود تا شاهد ارتقای میزان اثربخشی هزینه‌های بخش خصوصی در حوزه مسوولیت‌پذیری اجتماعی باشیم. در این راستا، کمیسیون مسوولیت‌پذیری اجتماعی به دنبال تعریف فعالیت‌های پژوهشی و نیز ترجمه مطالب قوی در این حوزه است. به علاوه این کمیسیون سعی می‌کند از امکانات خودش برای حمایت مادی و معنوی پژوهش‌های مراکز آکادمیک و نیز خود شرکت‌های خصوصی در این حوزه، استفاده کند. دانشور با اشاره به محرومیت شدید در استان سیستان و بلوچستان افزود: در استان سیستان و بلوچستان که متاسفانه به لحاظ شاخص‌های مختلف آموزشی و بهداشتی و اقتصادی، محروم‌ترین استان کشور است همین مساله فضای گسترده‌ای را برای ورود شرکت‌های بخش خصوصی به نقش‌آفرینی اجتماعی در این استان ایجاد کرده است. براي مثال هم‌‌اکنون حدود 45000 کودک یتیم در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که اگر اعضای اتاق بازرگانی این استان منتظر سازمان‌های دولتی نمانند و بخواهند حتی همه این افراد را تحت پوشش قرار دهند، کار دشواری نخواهد بود. وی همچنین با اشاره به چشم‌انداز توسعه فعالیت‌های کمیسیون ترویج مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها در تمامی استان‌های کشور، چنین گفت: ما عمدا اولین کمیسیون خود در خارج از تهران را در محروم‌ترین استان کشور یعنی استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی کردیم و استان بعدی مدنظر ما، یکی از دو استان بوشهر يا خوزستان خواهد بود.

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group