کد خبر:756 بازدید: 15507 بازدید

فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران روز سه شنبه در یکصد و شصت و هشتمین جلسه علنی این شورا طرح ترخیص زنان زندانی با محکومیت مالی بدون قصد را مطرح کرد.

وی در توضیح این طرح گفت: این طرح با توجه به نقش بی بدیل زنان، مادران و همسران در خانواده بخصوص برای کودکان و با هدف کاستن از پیامدها و عواقب خطرناک زندانی شدن آنان مطرح شده است.

وی ادامه داد: همچنین این طرح با توجه به اصل ۲۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز دولت را موظف به رعایت حقوق زنان در تمام جهان با رعایت موازین اسلامی نموده و تدوین اموری چون حمایت از مادران به ویژه در دوران بارداری و حضانت فرزند و حمایت از کودکان بی سرپرست ارایه شده است.

دانشور خاطر نشان کرد: با استناد به بندهای ۲، چهار و پنج از مفاد ماده ۷۱ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شهرداران مصوب سال ۷۵ و الحاقات آن به منظور حمایت از بنیان خانواده و پیشگیری از افزایش جمعیت زنان بزهکار حرفه ای و دور نمودن مجرمین کم سابقه از افراد و باندهای حرفه ای بزهکار، شهرداری تهران مجاز است با همکاری سازمان حمایت از زندانیان استان تهران و ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان نسبت به آزادی زنان زندانی با محکومیت مالی بدون قصد اقدام کند.

عضو شورای شهر تهران افزود: در ماده واحده این طرح تخصیص ۲۰ میلیارد ریال از محل بودجه ماده ۱۷ برای ترخیص زنان زندانی با محکومیت مالی بدون قصد در نظر گرفته شده که شهرداری تهران باید حداکثر ظرف مدت یک ماه بعد از زمان ابلاغ این مصوبه در این خصوص اقدام کند.

وی زنان برخوردار از این مصوبه را به ترتیب اولویت شامل زنان سرپرست خانوار، زنان دارای همسر و فرزند، زنان متاهل و زنان و دختران مجرد عنوان کرد و افزود: جرایم افراد مشمول این طرح جرایم اخلاقی، امنیتی و خرید و فروش مواد مخدر نبوده و به صورت غیر عمد و بدون قصد قبلی انجام شده باشد.

بر اساس این گزارش حجت الاسلام میثم امرودی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه نباید اقدامی شود که زمینه کار خیر از مردم گرفته شود گفت: شهرداری تهران با همراهی شهروندان برای آزادسازی زندانیان در مناطق مختلف اقداماتی را انجام داده است.

وی گفت: تاکنون ۸ زندانی در منطقه ۲۱ و ۲ زندانی در منطقه ۱۷ با کمک مردم آزاد شده اند.

براساس این گزارش در نهایت اعضای شورای شهر یک فوریت طرح ترخیص زنان زندانی با محکومیت مالی بدون قصد را تصویب کردند.


گروه دیما
سئو و پشتیبانی: گروه دیما