30 شهریور 1400 ساعت 12:53

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

يکي از انتقادات صحيحي که همواره از سوي فعالان بخش خصوصي به مسوولان دولت سابق در اکثر حوزه ها به خصوص حوزه صنعت و معدن وارد مي شد، اتخاذ تصميمات غيرکارشناسي يک شبه و بدون مشورت با فعالان اقتصادي بود.

به عنوان مثال در حوزه معدن وضع تعرفه بر صادرات سنگ آهن، اجراي سياست هاي دستوري و ايجاد محدوديت هاي ارزي و... از جمله اين تصميمات بود. اميدها نسبت به توقف اين قبيل تصميم گيري ها با انتخاب دولت تدبير و اميد به شدت افزايش يافت و همگان انتظار داشتند با حضور چهره هاي باتجربه، متخصص و با تدبير در دولت يازدهم شاهد مشارکت حداکثري فعالان بخش خصوصي در روند تصميم گيري ها باشيم، خصوصا آنکه يکي از شعارهاي کليدي دولت يازدهم بهبود فضاي کسب و کار بود.
اکنون اما با گذشت بيش از سه سال از عمر دولت تدبير و اميد و با وجود موفقيت هاي قابل تقديري که اين دولت در زمينه هاي مختلف به دست آورده است متاسفانه عادت نامبارک تصميمات بدون مشورت و سياست هاي دستوري همچنان در بدنه دولت خصوصا بخش صنعت و معدن وجود دارد. نگاهي به ارزيابي هاي انجام گرفته در مورد شاخص هاي بهبود فضاي کسب و کار طي اين سال ها، چه از سوي نهادهاي داخلي مانند مرکز پژوهش هاي مجلس و چه رتبه بندي هاي اعلام شده توسط نهادهاي بين المللي، به خوبي نشان مي دهد که متاسفانه دولت نتوانسته است بخش زيادي از وعده هاي خود را در مورد بهبود فضاي کسب و کار محقق کند. اگرچه مسوولان دولتي به ويژه در وزارت اقتصاد مرتبا از حذف قوانين زائد گزارش مي دهند، ولي آنچه در لايه عملياتي، فعالان بخش خصوصي با آن مواجه هستند، عدم ثبات در تصميم گيري ها، باقي بودن مجوزها و استعلام هاي متعدد و غيرضروري است. علاوه بر اينها همچنان شاهد بي اعتمادي دولت به بخش خصوصي در حوزه فعاليت هاي اقتصادي هستيم؛ در حوزه صنعت و معدن به علت حضور در کميسيون صنعت اتاق تهران از نزديک شاهد حاشيه نشين ماندن فعالان بخش خصوصي هستم. بسياري از شوراهاي مشورتي که از ابتداي دولت تشکيل شده بود، مدت ها است که تشکيل نمي شود و مسوولان دولتي در اتخاذ تصميماتشان هيچ مشاوره و استعلامي از بخش خصوصي نمي گيرند.
نتيجه چنين رويکردي اتخاذ تصميماتي کاملااشتباه بوده است؛ از اين قبيل تصميمات مي توان به کاهش دستوري نرخ گندله از 23 درصد شمش خوزستان به 20 درصد اشاره کرد. اين تصميم گذشته از اينکه بدون مشورت فعالان معدني اتخاذ و اجرا شده، در کلان نيز به زيان چرخه استخراج، توليد و صادرات سنگ آهن و فولاد است. واقعيت اين است که از دولت به عنوان نهادي که وظيفه اش ايجاد فضاي رقابت، توليد و صادرات است، انتظار مي رود راهبرد خود را به گونه اي تعيين کند که تمامي حلقه هاي زنجيره از توليد تا صادرات را در نظر بگيرد. اجراي سياست هايي که برخي حلقه هاي زنجيره را فداي ديگر حلقه ها کند، قطعا اشتباه است. رويکردي که وزارت صنعت در مورد سنگ آهن و فولاد در پيش گرفته متاسفانه دقيقا مصداق همين اشتباه است؛ در شرايطي که طي يک سال اخير بازارهاي صادراتي ايران در حوزه سنگ آهن، بدترين حالت ممکن را تجربه مي کنند و قيمت ها حتي کفاف جبران هزينه هاي استخراج و حمل و نقل را هم نمي دهد، وزارت صنعت باز هم با هدف حمايت از فولادسازان، قيمت سنگ آهن را کاهش داده است. به اين ترتيب در واقع معدنکاران را وادار کرده است تا به توليدکنندگان فولاد، يارانه بپردازند، آن هم در شرايطي که برخي توليدکنندگان فولاد حتي در فضاي گلخانه اي فعلي نيز همچنان غيربهره ور هستند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group