24 تیر 1399 ساعت 19:47

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران

آنچه در بررسی زمینه‌های حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران بیش از هر مساله‌ای مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد، موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. شناسایی این موانع و تلاش برای برطرف کردن آنها از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در شرایط فعلی باید انجام بگیرد؛ در این مسیر طبیعتا می‌توان و باید موانع و مشکلات را به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کرد. توجه به این واقعیت ضروری است که هر کشوری برای حضور و سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر مجموعه‌ای از مسائل را ارزیابی می‌کند و براساس اولویت‌های خود تصمیم می‌گیرد بنا بر این نمی‌توان در قالب یک حکم کلی یا گزاره عمومی گفت که حضور کشورهای شرقی در ایران پررنگ‌تر خواهد بود یا کشورهای غربی و اروپایی؛ این مساله باید مورد به مورد و برای هر کشوری به‌صورت مجزا بررسی شود.

نکته مهم دیگر این است که در دنیای امروز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی همپای دولت‌ها در سایر کشورها سرمایه‌گذاری می‌کنند و حضور سرمایه‌های خارجی فقط در انحصار دولت‌ها نیست. به همین خاطر برای قضاوت درباره اینکه سرمایه‌گذاری در کشور ما بیشتر از کدام سمت خواهد بود باید نگاهی فراتر از دولت‌ها داشت و به بخش خصوصی هر کشوری نیز نگاه کرد.  گذشته از همه این اما و اگرها به عقیده من مهم‌تر و ضروری‌تر این است که موانع کلی و عمومی برای حضور هر سرمایه‌گذار خارجی اعم از دولت خارجی یا سرمایه‌گذار خصوصی خارجی از شرق یا غرب در ایران برطرف شود. از بین رفتن این موانع قطعا و حتما تمامی سرمایه‌گذاران را به حضور و فعالیت در کشورمان ترغیب می‌کند و آن زمان دولت و بخش خصوصی ایران خواهد بود که دست به انتخاب خواهد زد. ما باید توجهمان را به حوزه‌هایی که بیشترین جذابیت را برای سرمایه‌گذاران خارجی دارند، معطوف کنیم و اولویت‌های خودمان را نیز در نظر بگیریم؛ سرمايه‌گذاران خارجي به دنبال حضور در بخش‌هايي هستند که اندازه بازار در آن حوزه‌ها بزرگ باشد. درگام اول برای ما هم خيلي خوب است که کالاهايي که واردات آن زیاد است با کمک سرمايه‌گذاران خارجي در داخل توليد کنيم. سرمايه‌گذاران خارجي براي استفاده از نيروي کار بومي به چند مولفه توجه دارد؛ يک مولفه، جمعيت جوان تحصيلکرده است و این در حالی است که اکنون تنها 80 هزار نفر جوان تحصيلکرده در صنعت ما مشغول به‌کار هستند که قطعا در مقايسه با خيل عظيم تحصيلکردگان ما اصلا قابل پذيرش نيست.

کالاهاي داراي فناوری متوسط بيشترين اقلام وارداتي ما را به خود اختصاص مي‌دهند، بنابراين اولويت ما براي همکاري با سرمايه‌گذاران خارجي توليد همين کالاها است. به دو دليل؛ اول اينکه اين حوزه نيازمند جذب فناوري است و با حضور سرمايه‌گذار خارجي اين انتقال انجام مي‌گيرد. در عين حال به جاي اينکه کالاي نهايي و مصرفي وارد شود به اين ترتيب کالاهاي مصرفي با فناوری متوسط در داخل توليد مي‌شود. بر همين مبنا بايد رابطه خوبي با کشورهاي مادر فناوری مانند آلمان برقرار کنيم تا بتوانیم حدود 30درصد از واردات را پوشش دهیم. بزرگ‌ترين چالش و ريسك براي حضور در اقتصاد ايران از منظر سرمايه‌گذاران خارجي شبه دولتي‌ها هستند. يك سرمايه‌گذار خارجي برمبناي منطق اقتصادي به دنبال توليد و عرضه محصولات و خدمات در داخل و خارج ايران است، در اين مسير مي‌تواند و بايد با رقباي متعددي رقابت كند، اما اگر در ميان اين رقبا، شبه‌دولتي‌ها هم حضور داشته باشند، رانت‌های جدیدی ایجاد خواهد شدکه ممكن است به شكست سرمايه‌گذاري منجر شود.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group