16 تیر 1399 ساعت 07:04

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور، نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران

سطحی نگری و پوپولیسم در ایران غوغا می کند و هیچ حوزه و مقوله‌ای نیست که  از این آفت ویرانگر  در امان باشد. این پدیده شوم که باید آن را میراث بدشگون هشت سال فریب و دروغ در اقتصاد ایران دانست به این راحتی و زودی دست از سر ما برنمی‌دارد و مدت‌ها باید عواقب آن را تحمل کنیم. نمونه‌ای روشن از چنین رویکردی را می‌توان در ماجرای تعطیلی  کارخانه ارج به وضوح مشاهده کرد. 

رسانه‌های منتقد دولت در اقدامی هماهنگ و همزمان به یاد کارخانه ارج افتادند و تعطیلی این کارخانه قدیمی را مانند بمبی قوی در فضای افکار عمومی منفجر کردند؛ بمبی که البته بیشتر شبه بمب‌های صوتی بود تا بمب های مخرب و واقعی. سخن بر سر این نیست که ارج واقعا تعطیل نشده است یا نباید به فکر برندهای ایرانی و تولیدکنندگان داخلی بود، سخن حتی این هم نیست که چرا رسانه‌های منتقد دولت تعطیلی ارج را خبر دادند. چراکه ارج واقعا تعطیل شده است، برندها و تولید کنندگان ایرانی واقعا به توجه و حمایت نیاز دارند و انتشار و انتقاد و حتی افشای حقایق نه تنها حق رسانه‌ها بلکه وظیفه آنهاست.
سخن اصلی اما این است که ما در چه فضا و مختصاتی بر مرگ برندهای ایرانی شیون می‌کنیم؟ آیا این مرگ یک سکته ناگهانی بوده یا مرگی تدریجی و در اثر ابتلا به بیماری مزمن و پیچیده؟ این بیماری واقعا لاعلاج بوده یا در درمان تعلل و قصوری شده است؟ بیمار در ابتلا به بیماری تقصیری داشته یا نه؟ این بیماری مسری و واگیردار است یانه؟ و ...
بدون طرح این پرسش ها و یافتن پاسخ‌هایی روشن برای آنها، شیون برای تعطیلی ارج از همان جنس اتهام «مرده پرستی» است که برخی ما ایرانی‌ها را به آن می‌نوازند!
واقعیت این است که آنچه بر سر ارج آمد، محصول و معلول رویکرد اشتباهی بود که از ابتدای اجرای بند ج اصل 44 قانون اساسی در میان مسئولان شکل گرفت و متاسفانه هنوز هم ادامه دارد.
کارشناسان اقتصادی در همان زمان بارها نسبت به پیامدهای ناگوار اشتباه در اجرای سیاست‌های خصوصی سازی هشدار داده بودند و از آنجایی که خصوصی سازی درحقیقت نوعی باز توزیع ثروت در جامعه است، تاکید داشتند که اشتباه در این بازتوزیع عواقب بسیار تلخ و حتی خطرناکی به دنبال دارد. با وجود این هشدارها اما دقیقا همان اشتباهاتی که نباید، رخ داد و نتیجتا در تمام این مدت شاهد تحقق همان پیش‌بینی‌ها بوده‌ایم، در این میان ارج یکی از نمونه‌ها ومشتی از خروار است.
امروز نادرستی نگاه عده ای که وجود لایه های میانی به نام «شبه دولتی» را برای اجرای مرحله به مرحله خصوصی سازی و انتقال گام به گام به بخش خصوصی واقعی لازم می دانستند کاملا آشکار شده است . طی تمام این سالها و در موارد متعددی که ارج تنها یکی ازآنهاست، حضور و نقش مخرب پدیده‌هایی به نام بنگاه‌های خصولتی، بازتوزیع ثروت را در قالب اجرای سیاست خصوصی‌سازی به بیراهه کشانده است.
سرنوشت ارج در واقع همان زمانی رقم زده شد که به جای سپردن آن به بخش خصوصی کارشناس و کاربلد به قبضه شبه دولتی‌هایی افتاد که ارزش دارایی‌های فیزیکی کارخانه و به ویژه زمین چند هکتاری آن در 5 کیلومتری تهران برایشان بسیار مهمتر از نیروی انسانی و برند ارج بود.
مرگ ارج یک سکته ناگهانی نبود بلکه نتیجه ریشه دواندن سرطانی بدخیم بود که سالها نه تنها ارج بلکه تمام پیکره اقتصاد ایران را آلوده کرده است. به همین خاطر هم معتقدم عزاداری به سبک منتقدان دولت برای تعطیلی ارج نه تنها عوام فریبی است بلکه ابزاری است برای پنهان کردن این غده سرطانی چرا که ریشه ابتلا به این سرطان در دوران مسئولیت خودشان یا همفکرانشان شکل گرفته است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group