11 خرداد 1399 ساعت 18:34

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

کارتن خوابی طی سال های اخیر متأسفانه به یکی از پدید های رایج در تهران و برخی از کلانشهرهای دیگر کشور تبدیل شده است. عدم رسیدگی به این پدیده یا اصرار بر روش های غیرکارشناسی و سلیقه ای در این مدت به عمق و گستره مشکل افزوده و آن را اکنون به یکی از معضلات پیچیده تبدیل کرده است.

یکی از اشتباهات رایج در تمام این سال ها اصرار نسنجیده و بعضا سیاسی برخی مسئولان در کتمان و پنهان کردم این معضل بود. این استتار یه ظاهر مصلت اندیشانه باعث شد دامنه روزافزون پدیده کارتن خوابی گسترده تر و یافتن راه حل ها هم دشوارتر شود.

گزارش های موجود نشان می دهد در سال 87 تعداد زنان کارتن‌خواب بسیار اندک بوده امارفته رفته تعدادآنها افزایش یافت تا جایی که اکنون باید از فراوانی زنان کارتن خواب به عنوان مشکلی فراتر از پدیده کارتن خوابی نام ببریم.

مشکل اینجا است که در کنار کمبود شدید امکانات با ضعف قانون هم مواجه هستیم.اگرقانون تکلیف مشخصی نداشته باشدسرنوشت کودکان متولدشده از این زنان که عمدتا در سن بارداری قراردارند، بسیارپیچیده می شود به گونه‌ای که سازمان بهزیستی نمی‌تواند نسبت به پذیرش آنان اقدام کند.

متأسفانه در حال حاضر آمار دقیقی از ولادت نوزدان معتاد درتهران وجودندارد و تنها آمار موجود، آمار مراجعات زایمان زنان کارتن‌خواب به بیمارستان‌هااست که این امارها هم خبر از افزایش این ولادت ها می دهند تا جایی که به‌طورمیانگین 2 تولددرهرروزگزارشمی‌شود.

واقعیت این است که با وجود مشهود شدن مشکلات کارتن خوابی هنوز هم با برخوردهای سلیقه ای روبرو هستیم به گونه ای که گاهی از طرح هایی مانند طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب صحبت می شود. این در حالی است که قوانین ما در این زمینه نقاط ضعف بسیاری دارند که با برطرف کردن آن ها می توان دامنه مشکل را کم کرد یا حداقل آن را مدیریت کنیم.

به عنوان مثال قوانین ما اکنون در ممنوعیت ازدواج کودکان کاملا ساکت هستند. قانون مطلقا ازدواج کودکان را ممنوع نکرده و ازدواج آنها را منوط به اذن پدر دانسته و حتی برای دفاتری که اقدام به ثبت این ازدواج‌ها می‌کنند نیز مجازاتی درنظرنگرفته است.

قانون درموردکودکان رسوبی در بهزیستی نیز ناقص است. بررسی ها نشان می دهد برخی کودکان مانده دربهزیستی که پس از سن 18 سالگی نتوانستند در این سازمان بمانند به کارتن‌خوابی روی آورده و سرازخیابان درآوردندکه این نشان می‌دهد نظام حمایتی از این کودکان نیز دارای مشکلاتی است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group