11 خرداد 1399 ساعت 18:01

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران با اشاره به این‌که از کتاب‌هایی که در حوزه مدیریت شهری نوشته شود، حمایت می‌کنیم، گفت: شهرداری باید سهم نیم درصد از درآمدهایش را به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت کند اما در سال جاری به دلیل رکود ساخت‌وساز این مساله چندان محقق نشده است.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان اینکه یکی از بیشترین مطالبات فرهنگی از شورای شهر تهران درخواست برای چاپ کتاب است، عنوان کرد: پژوهشگران حوزه شهری پژوهش‌هایی در این زمینه انجام می‌دهند و نیاز دارند که این تحقیقات در قالب کتاب منتشر شود.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما نیز از کتاب‌هایی که در زمینه مدیریت شهری پژوهش و تحقیق شود حمایت می‌کنیم.

وی به توزیع بن‌های کتاب از سوی شهرداری در میان شهروندان به‌ویژه کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: شهرداری در سال، دو نمایشگاه برگزار و به همین مناسبت بن‌هایی را توزیع می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که این میزان اقدامات فرهنگی خوب است چون شهرداری در این باره وظیفه‌ای ندارد و متولی اصلی نیست. به هر حال تنها یکی از شاخه‌های فعالیت‌های فرهنگی شهرداری توجه به کتاب و کتابخوانی است.

دانشور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که چرا سهم نیم درصد از درآمدهای شهرداری به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به صورت مرتب پرداخت نمی‌شود، گفت: بسیاری از این قوانین با وجود اینکه تصویب شدند، اجرایی نمی‌شوند چون از درآمدهای شهرداری محقق نمی‌شود.

این عضو شورای شهر تهران توضیح داد: شهرداری در سال جاری با مشکلات بودجه‌ای جدی مواجه بوده و شاید نصف درآمدی که از قبل پیش‌بینی شده بود به دلیل رکود مسکن و ساخت و ساز تحقق پیدا نکرد و در این مدت هم شهرداری به دنبال درآمدی نبوده که متکی به ساخت و ساز نباشد.

دانشور در این باره تاکید کرد: بسیاری از کارهای فرهنگی دیگری هم که شهرداری باید سه درصد از درآمدش را بابت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به آن‌ها اختصاص دهد تحقق نیافته و دچار مشکل شده که باید در این زمینه آسیب‌شناسی صورت گیرد.

مدیرعامل موسسه مهرآفرین گفت: موضع من به عنوان عضو شورای شهر این است که نیم درصد حتماً باید تحقق پیدا کند و این سهم پرداخت شود اما متاسفانه این موارد همیشه در اولویت‌های آخر شهرداری هستند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که برای افزایش سرانه فیزیکی کتابخانه‌ها در سطح شهر چه اقداماتی در شورای شهر صورت گرفته است، گفت: آنچه که مسلم است این است که کتابخانه‌های شهر کافی نیست.

وی ادامه داد: کمیته هنری و فرهنگی در شورای شهر به مدیریت مجتبی شاکری بودجه‌ای را در اختیار دارد که می‌تواند آن را به فعالان نشر و فرهنگ اعطا کند اما به صورت کلی باید بگویم که فضای کتابخانه‌ای کمی داریم و این محدود به فرهنگسراهاست.

دانشور تاکید کرد: اگر ما می‌توانستیم از فضای خانه‌های فرهنگ و سرای محلات برای این کار استفاده کنیم بسیار مطلوب بود و می‌توانستیم کتابخانه‌های خوبی ایجاد و نیاز مراجعان را تا حد زیادی برطرف کنیم. به هر حال ما در شورای شهر بر افزایش سرانه فیزیکی کتابخانه‌های شهر کار خواهیم کرد و نتایج آن را خواهید دید.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group