24 تیر 1399 ساعت 22:04

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

فاطمه دانشور، نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران

گسترش روابط و مناسبات تجاری و بازرگانی بدون هیچ شک و تردیدی از جمله دستاوردها و پیامدهای اصلی و مهم لغو عملی تحریم‌ها خواهد بود. اقتصاد ایران که چندسال اخیر به علت محدودیت‌های تحریمی درگیر مشکلات مختلفی در تعامل با جهان بوده است پس از لغو تحریم‌ها می‌تواند از ظرفیت‌های فراوان داخلی برای برقراری مجدد مراودات تجاری، بازرگانی و ..... با اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا استفاده کند و به یکی از قطب‌های بزرگ و اصلی تجارت در منطقه تبدیل شود.
دستیابی به این هدف و رسیدن به چنین موقعیتی علاوه بر اینکه به رفع محدودیت‌های تحریمی نیازمند است، پیش شرط‌های کلیدی و مهمی نیز در داخل کشور برای تحقق آن وجود دارد.
از جمله زیربنایی‌ترین این ساختارها، گمرک است؛ لازم به گفتن نیست که چالاکی و چابکی زیرساخت‌های گمرکی یک کشور چه نقش وتاثیر گسترده‌ای درتسهیل و تسریع تجارت و فعالیت‌های بازرگانی میان آن کشور و سایر کشورهای مرتبط دارد.
این نقش برای کشوری مانند ایران از دو جهت حائز اهمیت بیشتری است؛ نخست اینکه ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در شاهراه تجارت جهانی و به ویژه منطقه‌ای قرار گرفته و بسیاری از کشورها برای انجام سریعتر، آسان‌تر و ارزان تر تبادلات تجاری خود، مسیری مناسب‌تر از ایران ندارند. به این مزیت جغرافیایی می‌توان امتیاز فوق العاده ارزشمند امنیت را نیز افزود. نگاهی به شرایط اکثر کشورهای منطقه براحتی نشان می‌دهدکه ضریب امنیت و آرامش در جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با متوسط منطقه و اغلب کشورهای این بخش از جهان به مراتب بالاتر است. ترکیب این دو مزیت، ویژگی‌ خاصی را به جمهوری اسلامی ایران بخشیده است تا بتواند به عنوان یکی از کانون‌های ترانزیت و تجارت در منطقه نقش آفرینی کند.
موضوع دیگری که توجه به زیر ساخت‌های گمرکی را در ایران مهم کرده، وضعیت جدیدی است که پس از توافق هسته‌ای و لغو عملی تحریم‌ها با آن مواجه هستیم.
رفع محدودیت‌های تحریمی قطعاً تبادلات تجاری و بازرگانی را میان ایران و بسیاری از کشورهای جهان افزایش می‌دهد. این مبادلات نیازمند زیرساخت‌هایی پیشرفته، کافی و در عین حال امن است، تجار و بازرگانان داخلی و خارجی باید به این حس و باور برسند که ایران می‌تواند در حوزه گمرک و خدمات مرتبط با آن، سرویس‌های مطلوب، همراستا با رویه‌های بین المللی و در عین حال امن و سریع ارائه کند.
از این رو به نظر می‌رسد برنامه ریزی و اقدام در چند حوزه بسیار ضروری است؛ یکی از این حوزه‌ها، مقررات، آئین‌نامه‌ها و رویه‌های گمرکی است. اگرچه در مورد اینکه اصلاحات مورد نیازی در این بخش باید در سطح قوانین و مقررات باشد یا تنها بازنگری در رویه‌ها کافی است، میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد ولی آنچه مسلم است، تغییراتی از این جنس در حوزه گمرک ضروری است.
بخش مهم دیگری از تغییرات و اقدامات زیرساختی باید در حوزه سخت افزاری و امکانات در گمرک انجام بگیرد که خوشبختانه بنابر اطلاعاتی که مسئولان گمرک ارائه می‌دهند، گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.
اهمیت فراهم آرودن بسترهای لازم برای حضور پرقدرت بخش خصوصی ایران در عرصه تبادلات تجاری زمانی بیشتر مشخص می شود که متوجه باشیم این بخش در واقع پیشقراول برقراری مجدد روابط اقتصادی ایران و جهان هستند.
واقعیت این است که اگر پيش از اين و طي سال‌هاي حساس و سخت تحريم‌ها بر نقش فعالان بخش خصوصي در دور زدن محدوديت، ارائه چهره صحيح از ظرفيت‌هاي اقتصادي ايران و گام برداشتن در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي تأكيد مي‌شد اكنون اين پرسش مطرح است كه با رفع تحريم‌هاي اقتصادي، فعالان بخش خصوصي چه راهبردي بايد براي كمك به اقتصاد كشور اتخاذ كنند؟
يافتن پاسخ دقيق و مناسب براي اين پرسش در واقع نقش و جايگاه اتاق‌هاي بازرگاني را نيز در آينده مشخص مي‌كند.
واقعيت اين است كه افق پيش روي اقتصاد ايران با لغو تحريم‌ها بسيار اميدوار كننده‌تر از گذشته است و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در كشور مورد توجه و قطعاً موضوع رقابت سرمايه‌گذاران اعم از دولتي و شركتي قرار مي‌گيرد.
مبناي اين توجه و رقابت نيز شناختي است كه سرمايه‌گذاران خارجي از فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي ايران و موقعيت منحصر به فرد كشور ما طي ساليان متمادي داشته‌اند. شاهد اين شناخت نيز اظهار تمايل مستمر براي حضور در ايران و نارضايتي از تحريم‌ها بود و همچنين اشتياقي كه اكنون براي مهاجرت به ايران دارند.
در چنين شرايطي به نظر نمي‌رسد معرفي اين فرصت‌ها و ظرفيت‌ها در اولويت راهبرد بخش خصوصي قرار ندارد ولي بهره‌گيري از موقعيت استثنايي سرمايه‌گذاران براي حضور در بازار ايران قطعاً نكته فوق‌العاده مهمي است كه بايد مورد توجه فعالان بخش خصوصي قرار بگيرد.

به عبارت ديگر فعالان بخش خصوصي بايد با استفاده از ظرفيت‌ها و امكاناتي كه اتاق‌هاي بازرگاني در اختيارشان قرار مي‌دهد و بهره‌گيري از تجارب و سوابق اعضاي سابق اين نهادها، مدل كسب و كار و همكاري با سرمايه‌گذاران خارجي را به گونه‌اي طراحي كنند تا اين سرمايه‌گذاران شركاي فعالان بخش خصوصي ايراني باشند نه اينكه رقباي آنها.
در اين مسير ارائه مشاوره‌هاي كارشناسي به نهادهاي تصميم ساز و تصميم گير حاكميتي مانند مجلس و دولت نيز بايد از سوي اتاق‌هاي بازرگاني با جديت دنبال شود تا زمينه‌هاي قانوني لازم براي استفاده درست از فرصت فراهم شده در اقتصاد كشور ايجاد شود. اتاق‌هاي بازرگاني مي‌توانند و بايد نيازها و اولويت‌هاي بخش خصوصي را براي حضور در اقتصاد براي دولتمردان تشريح كنند تا سرمايه‌گذاران خارجي با آرامش و تمايل بشتري سرمايه‌هاي خود را به ايران منتقل كنند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group