فاطمه دانشور | عضو شورای شهر | مهرآفرین

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

فاطمه دانشور فعال معدني و عضو هيات نمايندگان اتاق تهران معتقد است كاهش 4درصدي نرخ سود تسهيلات اثر بسيار ناچيزي بر بخش معدن خواهد داشت و اين اقدام بايد به صورت پلكاني و در بازه‌هاي زماني معين انجام شود تا نرخ سود تسهيلات صنعتي به رقم قابل قبولي برسد.

فاطمه دانشور فعال معدني و عضو هيات نمايندگان اتاق تهران معتقد است كاهش 4درصدي نرخ سود تسهيلات اثر بسيار ناچيزي بر بخش معدن خواهد داشت و اين اقدام بايد به صورت پلكاني و در بازه‌هاي زماني معين انجام شود تا نرخ سود تسهيلات صنعتي به رقم قابل قبولي برسد. دانشور در گفت‌وگو با «تعادل» با اشاره به سرمايه‌بر بودن فعاليت‌هاي معدني، تصريح كرد: «در شرايطي كه معدنكار بايد هزينه‌هاي هنگفتي را براي تامين ماشين‌آلات و ساير زيرساخت‌هاي معدني پرداخت كند، كاهش 4درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي، براي تقويت بخش معدن و رونق معدنكاري محرك بسيار ضعيفي قلمداد مي‌شود.»

اين فعال بخش خصوصي با بيان اينكه بازار مواد معدني دچار ركود شده است، اظهار كرد: «براي افزايش تقاضا و خروج بخش معدن از ركود به محرك‌هاي قدرتمندتري نياز داريم. مهم‌ترين اولويت در حال حاضر افزايش تقاضا و رونق بازار است كه تنها از طريق افزايش پروژه‌هاي عمراني و ساخت و سازها مقدور خواهد بود.»

وي با اشاره به بازارهاي صادراتي مواد معدني افزود: «گزينه ديگر ايجاد و تقويت بازار صادراتي است. براي دستيابي به اين هدف نيز بايد شرايط رقابتي را بر توليد حاكم كنيم. اما متاسفانه موانع متعددي در اين مسير وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به افزايش بهره مالكانه، حقوق دولتي، عوارض صادراتي و... اشاره كرد.»

دانشور با بيان اينكه در شرايط ركود بازار، دولت بايد مشوق‌هايي براي رونق صادرات در نظر بگيرد، اظهار كرد: «اين در حالي است كه دولت در راه صادرات مواد معدني سنگ‌اندازي مي‌كند. در شرايطي كه بازار داخلي كشش ندارد، بايد صادرات را از طريق مشوق‌هاي مختلف تقويت كنيم تا توليد از حالت ركود خارج شود.»

وي با اشاره به فراز و نشيب‌هاي بازار مواد معدني تصريح كرد: «اين فراز و فرودها در اقتصاد جهان وجود دارد و امري طبيعي است. نكته مهم حفظ و تقويت مباني توليد در تمام شرايط است تا پس از برطرف شدن ركود، امكان رقابت در بازار جهاني وجود داشته باشد. اما متاسفانه در كشور ما عكس اين امر اتفاق افتاده است. در دوران ركود، توليدكنندگان مختلف با بحران‌هاي متعدد مواجه مي‌شوند و از عرصه خارج مي‌شوند در حالي كه در دوران رونق بازار حجم عظيمي از سرمايه به اين بخش سرازير مي‌شود.»

اين فعال بخش خصوصي افزود: «اين در حالي است كه در ساير كشورها، سرمايه‌گذاري‌ و فراهم كردن زيرساخت‌ها در دوران ركود صورت مي‌گيرد تا پس از جان گرفتن بازار، توليدكنندگان با قدرت بيشتري به رقابت بپردازند.»

فاطمه دانشور عضو شورای شهر

آخرین اخبار

web stats log analyzer

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Cyanviolet Group