24 تیر 1399 ساعت 21:05

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

واقعيت اين است كه افق پيش روي اقتصاد ايران با لغو تحريم‌ها بسيار اميدوار كننده‌تر از گذشته است و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در كشور مورد توجه و قطعاً موضوع رقابت سرمايه‌گذاران اعم از دولتي و شركتي قرار مي‌گيرد.

همزماني تقريبي انتخاب اعضاي جديد اتاق‌هاي بازرگاني سراسر كشور با حصول توافق هسته‌اي كه قرار است در آينده نزديك به رفع گسترده تحريم‌ها از اقتصاد ايران منجر شود، دامنه و اهميت تبادل نظر و گفتگو در مورد نقش و جايگاه فعالان بخش خصوصي و نهادهاي متمركز كننده اين فعالان يعني اتاق‌هاي بازرگاني را وارد فاز جديدي كرده است.
به عبارت ديگر اگر پيش از اين و طي سال‌هاي حساس و سخت تحريم‌ها بر نقش فعالان بخش خصوصي در دور زدن محدوديت، ارائه چهره صحيح از ظرفيت‌هاي اقتصادي ايران و گام برداشتن در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي تأكيد مي‌شد اكنون اين پرسش مطرح است كه با رفع تحريم‌هاي اقتصادي، فعالان بخش خصوصي چه راهبردي بايد براي كمك به اقتصاد كشور اتخاذ كنند؟
يافتن پاسخ دقيق و مناسب براي اين پرسش در واقع نقش و جايگاه اتاق‌هاي بازرگاني را نيز در آينده مشخص مي‌كند.
واقعيت اين است كه افق پيش روي اقتصاد ايران با لغو تحريم‌ها بسيار اميدوار كننده‌تر از گذشته است و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در كشور مورد توجه و قطعاً موضوع رقابت سرمايه‌گذاران اعم از دولتي و شركتي قرار مي‌گيرد.
مبناي اين توجه و رقابت نيز شناختي است كه سرمايه‌گذاران خارجي از فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي ايران و موقعيت منحصر به فرد كشور ما طي ساليان متمادي داشته‌اند. شاهد اين شناخت نيز اظهار تمايل مستمر براي حضور در ايران و نارضايتي از تحريم‌ها بود و همچنين اشتياقي كه اكنون براي مهاجرت به ايران دارند.
در چنين شرايطي به نظر نمي‌رسد معرفي اين فرصت‌ها و ظرفيت‌ها در اولويت راهبرد بخش خصوصي قرار ندارد ولي بهره‌گيري از موقعيت استثنايي سرمايه‌گذاران براي حضور در بازار ايران قطعاً نكته فوق‌العاده مهمي است كه بايد مورد توجه فعالان بخش خصوصي قرار بگيرد.
به عبارت ديگر فعالان بخش خصوصي بايد با استفاده از ظرفيت‌ها و امكاناتي كه اتاق‌هاي بازرگاني در اختيارشان قرار مي‌دهد و بهره‌گيري از تجارب و سوابق اعضاي سابق اين نهادها، مدل كسب و كار و همكاري با سرمايه‌گذاران خارجي را به گونه‌اي طراحي كنند تا اين سرمايه‌گذاران شركاي فعالان بخش خصوصي ايراني باشند نه اينكه رقباي آنها.
در اين مسير ارائه مشاوره‌هاي كارشناسي به نهادهاي تصميم ساز و تصميم گير حاكميتي مانند مجلس و دولت نيز بايد از سوي اتاق‌هاي بازرگاني با جديت دنبال شود تا زمينه‌هاي قانوني لازم براي استفاده درست از فرصت فراهم شده در اقتصاد كشور ايجاد شود. اتاق‌هاي بازرگاني مي‌توانند و بايد نيازها و اولويت‌هاي بخش خصوصي را براي حضور در اقتصاد براي دولتمردان تشريح كنند تا سرمايه‌گذاران خارجي با آرامش و تمايل بیشتري سرمايه‌هاي خود را به ايران منتقل كنند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group