16 تیر 1399 ساعت 08:14

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

اتاقهای بازرگانی در سراسر دنیا یکی از مهم ترین  نهادها در توسعه امور تجارت بین الملل محسوب می شوند.

اتاقهای بازرگانی در سراسر دنیا یکی از مهم ترین  نهادها در توسعه امور تجارت بین الملل محسوب می شوند. اتاقهای بازرگانی ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و نقش موثری در این زمینه دارند اما متاسفانه از زمان افتتاح اولین اتاق بازرگانی کشور در تبریز در سال 1302  که بیش از 83 سال از آن می گذرد تا به امروز با نگاهی به تاریخچه  تاسیس اتاقهای بازرگانی و انتخابات هیات نماندگان درسراسرکشور در می یابیم که نقش زنان در فعالیت های بازرگانی در جامعه بسیار کم رنگ است. اموراقتصادی و تجاری مردانه تلقی شده و خانواده ها زنان را از درگیر شدن در فعالیت های بازرگانی  منع کرده وآنان را بیشتر به انجام امور خانواده تشویق نموده اند اما در این میان نیز کم نبودند زنانی که سنت ها را شکسته وبه عرصه تجارت و کسب و کار روی آوردند. اگرچه تاکنون اطلاعات دقیقی در ارتباط با فعالیت های بازرگانی زنان در ایران جمع آوری نشده است اما از مرحوم مهین افشار نوه ملک تجار به عنوان اولین زن بازرگان که در سال 1326 موفق به دریافت کارت بازرگانی شد نام برده می شود.
به گزارش ستاد خبری گروه خواستاران تحول، فاطمه دانشور عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در مورد تاریخچه فعالیت انجمن اقتصادی زنان پارسی گفت: تعدادی از خانم های بازرگان اتاق تهران پیگیر تاسیس و تشکیل کانون زنان بازرگان در اتاق تهران می شوند و وقتی می بینند پیگیری هایشان نتیجه نمی دهد تصمیم می گیرند تا تشکلی را در وزارت کشور به ثبت برسانند و با مشاوره ای که از اعضای شورای مرکزی انجمن متخصصین و مدیران اقتصادی و صنعتی ایران می گیرند موجبات تاسیس این انجمن ایجاد می شود. در ابتدای کار این تشکل 50 عضو داشت که در حال حاضر هر هفته به تعداد اعضایش افزوده می شود. امروز این تشکل 80 عضو فعال دارد که به همت آنان دوره های مختلف آموزشی برگزار می کند. نشست هایی راجع به مسائل اقتصادی بانوان برگزار می شود که در آن در مورد مسائلی مانند محدودیت هایی در بحث گمرک، ورود به اسکله های بارگیری یا مواردی که زنان به لحاظ جنسیتی با آن برخورد می کنند و دیگر مشکلاتی که فارغ از هر گونه بحث جنسیتی است و گریبان گیر کلیه فعالان اقتصادی می باشد با یکدیگر هم اندیشی می کنند. این نشست ها و گردهمایی ها اعضا را به یکدیگر نزدیک می کند و باعث ایجاد فرصت هایی برای آنان و همچنین کمک به هم افزایی و توان افزایی افراد در تشکل می شود.
دانشور معتقد است: این انجمن نشست های ماهیانه ای دارد که با استقبال خوبی روبرو شده و امروز نیز زنان بازرگان می خواهند حضور مثبتی در هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی داشته باشند. با توجه به این که 15 خانم در انتخابات ثبت نام کرده اند قصد دارند از بانوان مسئول و کسانی که عملکرد خوبی داشته اند حمایت کنند و حضور حداکثری در انتخابات اتاق بازگانی داشته باشند. وی با بیان اینکه تعداد خانم هایی که کارت بازرگانی دارند رو به افزایش است افزود: در این مسئله نسبت به 10 سال گذشته رشد 290 درصدی را شاهد بوده ایم. میزان مطالبات بانوان و آگاهی آنان بسیار بالا رفته و دیگر نمی شود شرایط انحصار را بر آن ها تحمیل کرد، در حال حاضر در اتاق بازرگانی دارای یک انحصار در بخش بانوان هستیم که زنان بازرگان این موضوع را بر نمی تابند و در پی این هستند که تغییرات مهمی در آن صورت بدهند. اگر مدیران و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی نتوانند خودشان را با این سطح از مطالبات تطبیق دهند قطعا دچار چالش خواهیم شد.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ضمن اشاره به اینکه در سطح مدیریتی و هیات نمایندگان تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد، تصریح کرد: با محدودیت هایی که در حوزه زنان همیشه وجود داشته ما همواره بدهکار آنان هستیم و این بدهکاری باید توام با یک برخورد همراه با احترام باشد که زنان در اتاق بازرگانی خیلی شاهد این موضوع نبوده اند. من همزمان نماینده شورای شهر نیز هستم، برخوردی که اعضا و رییس شورای شهر با بانوان می کنند بسیار در سطح بالاتر و محترمانه تر از اتاق بازرگانی است و این یک حس آرامش مطلوبی را به زنان در این عرصه منتقل می کند. اما در اتاق بازرگانی فقدان این گونه رفتارها کاملا احساس می شود و امیدواریم که کسانی که مسئولیت هیات رییسه را به عهده می گیرند برای مقام شامخ زن احترام بیشتری قائل باشند.
رییس کمیسیون اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی در اتاق بازرگانی در بخش پایانی سخنان خود در مورد نقش آفرینی بانوان در ادوار مختلف اتاق بازرگانی می گوید: اولین بانوان اتاق بازرگانی سرکار خانم شعبانی و نیک پور بودند که از طریق لیست تحول خواهان و خواستاران تحول در دوره پنجم در این حوزه ورود پیدا کردند و نیز در دوره ششم خانم مقیمی از لیست خواستاران تحول وارد شدند. من انتقادی که می توانم به نمایندگان زنان داشته باشم این است که هیچ وقت مواضع مشخص اولیه شان را تا پایان دوره خود حفظ نکرده اند. مشاهده می شود افراد از طرف یک گروه خاص که دارای افکار مشخص و خاصی هستند مانند گروه خواستاران تحول که منشور، دیدگاه، نظر و تفکر خود را دارد معرفی می شوند و در واقع آن تفکرات هستند که رای می گیرند. اما وقتی ما به عنوان نماینده ورود پیدا میکنیم در واقع 180 درجه می چرخیم و در جناح مقابل قرار می گیریم، شبیه به کاری که الهه راستگو در شورای شهر انجام داد. متاسفانه  ما در اتاق بازرگانی هم شاهدش بودیم که خانم هایی که به اتاق ورود پیدا کردند به غیر از خانم نیک پور، دچار این چرخش شدند و حتی به 3 جناح تغییر موضع دادند. زمانی که حاکمیت دولت در دست اصولگرایان بود در آن جبهه ایستادند و بعد که باز تغییرات داشتیم به این سمت چرخش داشتند. این یک ضعف است و چون تعداد زنان کمتر است فعالیت آن ها به شدت رصد می شود. بنابراین بانویی که نماینده  می شود باید خیلی جوانب را در نظر بگیرد و مواضع خود را حفظ نمودن نشانه ثبات عقیده و پایبندی بر اصولی است که بواسطه آن از موکلین خود رأی می گیرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group