24 تیر 1399 ساعت 19:55

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

قاعده و منش رقابت‌های انتخاباتی در کشور ما همچنان مهجور است. در هر انتخاباتی اعم از صنفی، سیاسی، اقتصادی و.... شاهد بی‌اخلاقی‌های آزاردهنده‌ای هستیم که متأسفانه ارزش مشارکت و نتایج مفید یک انتخابات سالم را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

اکنون نیز که موعد انتخابات اتاق‌های بازرگانی استان‌ها با پایان ثبت‌نام نامزدها نزدیک می‌شود، باز هم شاهد تکرار این قبیل بی‌اخلاقی ها هستیم. تخریب‌ها شروع شده و بازار شایعات هم بسیار داغ است. گروه‌های انتخاباتی از هم اکنون مقابل یکدیگر صف آرایی کرده‌اند. این بازار مکاره آنقدر داغ و آشفته است که ناخودآگاه فلسفه حضور در اتاق‌های بازرگانی را زیر سؤال برده‌است.

در چنین شرایطی و با چنین رفتارهایی بیراه و بیجا نخواهد بود اگر این پرسش در جامعه مطرح شود که "این همه تلاش برای حضور در اتاق‌های بازرگانی برای چیست؟"

واقعیت این است که بر مبنای قانون اتاق بازرگانی، عضویت هیأت نمایندگان یک عنوان افتخاری ذکر شده‌است و هیچ اشکالی وجود ندارد که افراد بخواهند با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای صدای خود را به گوش فعالان اقتصادی بخش خصوصی برسانند، اما صف بندی‌های گروه‌ها و تعصب روی نام ها آفتی است که می‌تواند عقلانیت را از انتخابات بزداید.

اگر به برنامه گروه‌های فعال در انتخابات نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم اکثریت نسخه‌ها و برنامه های ارائه شده، قابل قبول و کارشناسی است. سخن از اتاق مطلوب، اتاق شیشه ای، شفاف شدن مسائل مالی، توانمند سازی تشکل‌ها و بسیاری از موارد دیگر در تمام برنامه‌ها به چشم می‌خورد و اتفاق نظر کلی در این موارد میان تمامی رقبا مشهود است.

ادبیات گروه‌هایی که امروز در مقابل هم صف آرایی کرده‌اند بسیار به هم نزدیک است. امروز همه گروه‌ها یک حرف را با درصدی اختلاف می‌زنند. سمت و سوی همه گروه‌ها تقویت بخش خصوصی است. حال سؤال این است که چرا در چنین شرایطی، صف بندی‌ها به شکل تخریبی ایجاد شده است؟ در وضعیتی که اختلافی در دغدغه ها و جهت‌گیری‌ها به چشم نمی‌آید، پس ریشه این همه تخریب و شایعه و... در کجاست؟!

واقعیت این است که اتاق های بازرگانی به حق مشاور سه قوه کشور تعیین و تعریف شده‌اند و به همین خاطر انتظار می‌رود بیشترین نمود عقلانیت و پختگی را در این نهادها شاهد باشیم.

انتظار می‌رود افراد فارغ از شعارها به مصالح اتاق بنگرند. انتظار می‌رود ادبیات اتاق بازرگانی دستخوش تغییر شود. تردیدی وجود ندارد که اقتضای رقابت، زیرکی و رفتار هوشمندانه است، اما باید توجه داشت که رقابت ها فضا و امکان همکاری را فردای انتخابات آنچنان تنگ و کم نکند که مصالح اتاق‌ها و کشور نادیده گرفته شود.

مساله تخریب در انتخابات می‌تواند زنگ خطری برای نهاد اتاق بازرگانی باشد. در اتمسفر تخریبی نمی‌توان انتظار داشت شاهد همگرایی مثبتی بعد از رقابت‌ها باشیم. اگر قصد و خواست همگان پیشرفت بخش خصوصی است، چاره‌ای نیست جز آن که تحمل صدای مخالف را داشته باشیم.

ما به عنوان بخش خصوصی انتقادات زیادی به همه دولت ها وارد کرده‌ایم، اما مساله این است که اتاق بازرگانی چه قدر در مسائل مختلف الگو بوده‌است؟ اگر بخش خصوصی به جای تلاش برای ایجاد اتاقی شفاف، منضبط و متشکل از تمام گروه‌ها و افکار، به تخریب و جنگ در درون خود بپردازد، دیگر نمی‌توان به دولت‌ها خرده گرفت که چرا منافع ملی را فدای منافع حزبی کرده‌اند.

آیا خود ما در درون پارلمان بخش خصوصی توانستیم منافع فردی و گروهی را رها کنیم و تقویت اتاق بازرگانی را اصل قرار دهیم؟

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group