فاطمه دانشور | عضو شورای شهر | مهرآفرین

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

مسئولیت اجتماعی سازمانی یک مفهوم نوین مدیریتی است که با هدف اجتماعی کردن بنگاههای اقتصادی و خلق ارزش مشترک میان سازمانها و جامعه ایجاد شده است. امروزه انتظارات و توقعات اكثريت مردم از شرکت ها، فراتر از چارچوب‌هاي اقتصادي بوده و قدم به خواست‌هاي اجتماعي گذارده است. همين امر (طلب كردن انتظارات اجتماعي از سازمان ها) نقش نهادهای عمومی چون شهرداری ها  را در سیاست گذاری بيش از پيش مهم ساخته است.

در سرتاسر دنیا شهرداری ها فعالانه به ایجاد شرایط و چارچوب های توانمندساز برای مسئولیت شرکتی پرداخته اند. سازمان ملل نیز در برنامه شهری معاهده جهانی سازمان ملل که از سال 2003 اغاز شده شهرداری های بزرگ دنیا را درگیر کرده تا استاندارد و کیفیت زندگی شهری را از طریق ترویج مشارکت بخش خصوصی بخش جامعه مدنی و دولت (Public Private Partnership) بهبود بخشد. این برنامه بر اساس مدل ملبورن است که موجب گسترش و تقویت این مشارکت سه گانه می گردد. این مدل توانمند سازی و ظرفیت سازی محلی و درگیر کردن ذی نفعان غیر سنتی و در گیر کردن بخش خصوصی و بنگاههای اقتصادی را تشویق می کند. بدین ترتیب از آنجایی که گستره و محدوده مفهومی این موضوع در شهرداری تهران مشخص نمی باشد و زبان و درک مشترکی از این مفهوم در میان ذی نفعان شهرداری تهران وجود ندارد، در دو سال اول می بایست یک ساختار مدیریتی با هدف تبیین مفهومی موضوع و تعیین گستره و محدوده موضوع مسئولیت اجتماعی در شهرداری تهران ایجاد گردد تا مشخص گردد که از یکسو  شهرداری تهران به عنوان یک سازمان چه مسئولیت های اجتماعی دارد و چگونه این مفهوم را در عملیات روزانه خود نهادینه کند و از سوی دیگر چگونه می تواند مسئولیت اجتماعی سازمانی و پایداری سازمانی را در میان ذی نفعان بیرونی شهرداری ترویج و توسعه دهد. مسئوليت اجتماعي شركت‌ها براي شهرداری ها جذاب است، زيرا آنها را قادر مي‌كند تلاش‌ها، برنامه‌ها و سياست‌ها را جايگزين، تكميل و يا قانوني كنند و مكمل نقش سنتي آنها، در تدوين سياست‌گذاري اجتماعي كارا باشند. تدوین سیاستگذاری به منظور در گیر شدن بنگاههای اقتصادی در مسایل جامعه توسط نهادهای عمومی چون شهرداری کمک شایانی به شهرداری و بنگاههای اقتصادی می کند تا فرصتهای همکاری با یکدیگر را بهتر بشناسند و ارتباطات غیر رسمی خود را گسترش دهند که این همکاری می تواند حوزه های شهری، معضلات و آسیب های اجتماعی و توسعه جوامع محلی را در بر گیرد تا این همکاری در دراز مدت به یک مشارکت استراتژیک بینجامد.
     با وجود آنکه در کشور ما این موضوع به ویژه در حوزه شهری نسبتا جدید است ولی با توجه به رویکرد مدیریت شهری تهران و اهتمام آن به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و توسعه اجتماعی در سال های اخیر و هم چنین تاکید بر تحقق شعار اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به نظر می رسد مدیریت شهری می تواند از ظرفیت های خود در جهت نهادینه کردن، ترویج و تشویق این موضوع با همکاری بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه خود و حمایت از دیگر بنگاه ها در اجرای این طرح با هدف حل برخی از معضلات اجتماعی شهری گام موثر و پیش برنده ای بردارد.

فاطمه دانشور عضو شورای شهر

آخرین اخبار

web stats log analyzer

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Cyanviolet Group