31 تیر 1398 ساعت 10:03

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

تعریف ابزارهای قانونی برای تشویق شرکت های به انجام مسئولیت های اجتماعی لازم است

بخش اقتصادی: ابزارها و مکانیزم های قانونی لازم برای تشویق شرکت ها در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی باید تعریف شود.

رئیس کمیسیون اخلاق کسب‌و‌کار اتاق ایران درخصوص كميسيون اخلاق كسب و كار مسئوليت اجتماعي به خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی گفت: بنگاه‌هاي اقتصادي از چهار سال گذشته و در دوره هفتم اتاق بازرگاني ايران با رأي هيأت نمايندگان به كميسيون‌هاي ديگر تخصصي اتاق بازرگاني اضافه شد و كار خود را آغاز كرد.

فاطمه دانشور گفت: مسئوليت‌پذيري اجتماعي يك مفهوم نو در علم مديريت است در دنياي پيشرفته، قدمت 30 ساله دارد که درحال حاضر اما ايران تازه به اين موضوع و مفهوم پرداخته مي‌شود

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران افزود: خيلي وقت‌ها كه راجع به اين موضوع و مفهوم پرداخته مي‌شود، اولین چيزي كه در ذهن مخاطبين متبادر مي‌شود كار خيريه است حتي در خيلي از سخنراني ها درخصوص مسئوليت اجتماعي بيشتر به مباحث خيريه مي‌پردازند. به همین خاطر مشكلي كه اين كميسيون در ابتدا با آن مواجه شد شناساندن مفهوم مسئوليت‌پذيري اجتماعي در جامعه بود.

دانشور در تشریح 5 بعد مسئوليت پذیری اجتماعي گفت: ابتدا بعد مسئوليت اجتماعي در رهبري است؛ يعني اين كه بنگاه‌ها و شركت‌ها اين مسأله را بياورند در استراتژي‌شان در مأموريت‌شان و آن را در چشم‌اندازشان ببينند. اصول مبارزه با رشوه و فساد مباحث اخلاقي را در شركت‌مان تعريف بكنيم پس بعد اول مسئوليت اجتماعي در رهبري، در سازمان و ساختار بايد ديده شود.

وی ادامه داد: بعد دوم مسئوليت اجتماعي در بازار و صنعت است بدین مفهوم که در اين زمينه بايد بررسی کنیم که آيا پيمانكاران صرفاً فقط در سازمان مطبوع خود باید به مسئولیت پذیری اجتماعی بپردازند؟ باید گفت: خير، در بحث بازار و صنعت هم بايد به اين امور توجه شود. بحث تأمين كنندگان، بحث پيمانكاران، بحث ذينفعان و مواردي كه غير از بدنه سازمان بايد به آن توجه شود.

وی افزود: بعد سوم مسئوليت اجتماعي در جامعه بدین معناست که، بنگاه‌هاي اقتصادي، صرفاً بنگاه‌هاي اقتصادي نيستند بلكه بنگاه‌هاي اقتصادي، اجتماعي هستند و در جامعه در واكنش و كنش با سازمان‌های مردم نهاد هستند، با اتفاقاتي كه در اجتماع دارد اتفاق مي‌افتد آيا يك بنگاه توانسته خود را و وظايفي را در ارتباط با جامعه تعريف كند؟! شايد يك بخشي از تعريف ما در اين حوزه به خيريه برگردد اما بحث مسئولیت اجتماعی و بحث چالش‌هاي اجتماعي شرکت ها موضوعاتي است كه در قالب خيريه شايد نگنجد ولي این مفاهیم در مسئوليت اجتماعي وجود دارد و در این حوزه بايد گزارشات شفاف باشد و حتماً گزارشات به طور منظم ارائه بشود خيلي وقت‌ها كارهاي خيريه در ايران انجام مي‌شود اما جايي ثبت نمي‌شود. در موضع مسئوليت پذیری اجتماعي اين شفافيت بايد باعث شود كه گزارش كامل ارائه شود. در اینجا مفهوم شرکت ها به عنوان شهروندان جامعه مطرح است که وظایفی را بر عهده دارند

دانشور ادامه داد: بعد چهارم مسئوليت اجتماعي در محيط كار است. يك سازمان و يا يك شركت به كاركنانش بايد توجه بكند به ايمني وسلامت محيط كار كارمندانش بايد فكر بكند، اين مساله در مسئوليت اجتماعي، به آن پرداخته مي‌شود و به نوعي در استراتژي منعكس مي‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: بعد پنجم مسئوليت اجتماعي در محيط زيست که در بحث مسئوليت اجتماعي يكي از مهم‌ترين بحث‌ها است که يك سازمان مسئول به آن مي‌پردازد، در واقع به طور خلاصه فرق است بین بنگاه‌هاي اقتصادي كه مي‌خواهند از طريق مسئولانه كسب ثروت بكند با سازمانی که برای کسب ثروت نسبت به مسائل زیست محیطی غيرمسئول است.

وی افزود: در خيلي از كشورهاي دنيا مخصوصاً كشورهاي پيشرفته مشوق‌هايي وجود داردکه بايد تلاش كنيم با وضع قانوني حداقل در حوزه ماليات و يا مواردي ديگر سازمان‌ها به اين سمت و سو كشيده شوند.

دانشور اظهار داشت: متأسفانه براي اين كه بخش خصوصي به اين حوزه ورود پیدا کند مشوق‌هاي خوبي از سمت دولت نداريم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: در شوراي شهر تهران اين مفهوم خوشبختانه مورد بررسي و مورد توجه قرار گرفت و تقريباً به شكل يك قانون براي شهرداري مصوب شد، كه شركت‌هايي كه طرف قرارداد با شهرداري هستند، باید به مسئوليت های اجتماعي‌شان عمل كنند.

دانشور افزود: حتي در اين شورا بنابر پيشنهاد اكثريت اعضا قرار شد يك درصدي هم در نظر بگيرند براي قراردادهايي كه منعقد مي‌شود.

وی گفت: درحال حاضر شهرداري اقدامات خوبي را در اين خصوص شروع كرده است حتی يك سري حساسيت‌هايي هم در وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازي بوجود آمده است كه برای شروع کارهای قابل قبولی صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون اخلاق کسب‌و‌کار اتاق ایران افزود: در حوزه صنايع غذايي، اخبار زيادي در روزنامه‌ها و يا خبرگزاري‌ها منتشر شد كه اضافه کردن برخی مواد صنعتی به مواد غذایی سلامت شهروندان را به خطر انداخته است، مثل روغن پالم، اين اخبار که مختص فقط چند شرکت لبنی بود نشان داد كه اين شركت‌ها، شركت‌هاي مسئولي نيستند، حداقل در رابطه با رعايت كيفيت محصولاتي كه توليد مي‌كنند و توجهي به حقوق مصرف كننده ندارند.

فاطمه دانشور بیان کرد: در بحث از بين رفتن اعتماد شهروندان و مشتريان قاعدتاً عدم وفاداری مشتريان را به همراه دارد و اين واكنش طبيعي است. مديريت شهرت و مديريت برند يكي از مفاهيمي است كه درحال حاضر خيلي ارتباط مستقيم با موضوع مسئوليت‌پذيري اجتماعي دارد يعني براساس آخرين پژوهش‌هايي كه بر روی شرکت ها بعمل آمده نشان داده كه آنهايي كه به مسئوليت اجتماعي‌شان عمل مي‌كنند 25% اعتماد مشتريان خودشان را بالا برده‌اند كه ارتباط مستقيم دارد با رضايت در واقع مشتريان.

دانشور گفت: متأسفانه از زمانی که فعاليت‌ها در اين زمينه آغاز شده و فراخوان‌هاي متعددی اعلام شده و بررسي‌هايي كه به عمل آمده است ، نه تنها در بحث صنايع لبني، بلكه در بسياري از حوزه‌ها با شركتي كه به صورت كامل و جامع توانسته باشد مفهوم مسئوليت‌پذيري را در شركت تحت امرش نهادینه كرده باشد پیدا نكرديم.

وی گفت: بعضاً مي‌بينيم كه شركت‌ها يك كاري را انجام مي‌دهند كه ماهيتش چيزي ديگري است و چيزي كه به عنوان مسئوليت اجتماعي تعريف مي‌كنند چيز ديگري است و هیچ ربطي به آن مأموريت سازمانيشان نیز ندارد.

رئیس کمیسیون اخلاق کسب‌و‌کار اتاق ایران گفت: اما مي‌توان گفت با اين همه فراخوان در سطح كشور همين كه برخي از شركت‌ها در سازمان خودشان تشكيل كميته مسئولیت اجتماعی داده‌اند، قابل تقدير است.

وی بیان کرد: درحال حاضر اتاق بازرگاني به دنبال مدل‌هايي است كه بتواند به عنوان نمونه به صنايع مختلف ارائه بدهد و امیدواریم در آینده ای نزدیک اين مدل‌ها تكميل‌تر و بهينه‌تر بشود و همخوانی داشته باشد با آن رسالتي كه سازمان‌ها در پیش گرفته اند.

دانشور افزود: اميدواريم در آينده نزدیک بتوانيم با وزارتخانه‌هاي مرتبط تفاهم نامه و قراردادهايي را امضا كنيم تا بتوانيم براي شركت‌ها و صنايع مختلف مشوق‌هايي را در نظر بگيريم.

كميسيون اخلاق كسب و كار و مسئوليت‌پذيري اجتماعي در پي اين است كه بتواند مسئوليت اجتماعي را، راه ورود بدهد به صنايع مختلف، ما تا به امروز جلساتي داشته‌ايم با صنايع لبني و صنايع نفتي و صنایع معدنی. يكي از كارهاي اين كميسيون اين است كه بتواند مدل‌ها و يا نمونه‌هايي را از شركت‌هايي پيدا كند كه به اين وظيفه عمل كرده‌اند و ببينند عمل به اين وظيفه چقدر مي‌تواند در داوري در اعتبار در برندينگ، در شهرت يك مجموعه مفيد و خوب باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در ادامه اظهار داشت: انتقادهايي كه از سمت شركت‌هاي صنايع لبني بيشتر مطرح است، اقدامي بود كه وزارت بهداشت درخصوص روغن پالم كه در تركيب شير وارد شده بود انجام داد، چون اسم شركت‌ها و برندها مشخصاً قيد نشده بود و به دليل اين كه 1070 شركت در اين حوزه فعال هستند، همه اين شركت‌ها دچار آسيب اعتباري شده‌اند و به نوعي اعتماد شهروندان به اين شركت‌ها كم شده است و وفاداری مشتريان كم شده و در فروش دچار مشكل شده‌‌اند. در شرايط اقتصادي الآن كه به نوعي حمايت از صنعت صورت نمي‌گيرد.

وی گفت: نكاتي كه وجود دارد اين است كه سيستم نظارتي دولت شايد جايي ضعيف عمل كرده است كه اين اتفاق افتاد، كه ساليان سال آثار رواني آن بر روي مرم باقي بماند. و بهتر اين است كه ما سيستم‌هاي نظارتي‌مان را از طريق دستگاه‌هاي دولتي قوي‌تر اعمال مي‌كرديم. اگر تخلفي هم بوجود آمد، اين به همه شركت‌هاي تعميم نمي‌داد و از طرفي شركت‌ها و بنگاه‌ها بايد فكري به حال اين اعتماد از دست رفته بكنند.

دانشور افزود: طبق تحقيقات و پژوهش‌هايي كه در دنيا انجام شده است، نشان داده شده كه شركت‌هايي كه به مسئوليت اجتماعي‌شان فكر مي‌كنند و خودشان را موجوداتي صرفاً اقتصادي نمي‌دانند و معتقدند موجودات اقتصادي – اجتماعي هستند و خدمتي را به شكلي به مردم و جامعه مي‌كنند، اينها به نوعي برروي اعتماد مردم 25درصد تأثير مي‌گذارند، يعني 25درصد باعث افزايش اعتماد و وفاداري و رضايت مشتريانشان مي‌شوند.

عضو اتاق بازرگانی گفت: درحال حاضر كميسيون كسب و كار اتاق كارها و اقدامات خوبي را براي آگاهي سازمان‌ها و شركت انجام داده كه از جمله آنها مي‌توان به ايجاد حساسيت در شهرداري‌ها، وزارت نفت و پتروشيمي‌‌ها، وزارت بهداشت، صنایع معدنی، وزارت راه و شهرسازي اشاره كرد اما به دليل اين كه مفهوم، مفهوم جدیدی است منابع علمي هم در اين خصوص خيلي كم وجود دارد و اگر هم هست بيشتر آنها ترجمه است.

رئیس کمیسیون اخلاق کسب‌و‌کار اتاق ایران در پایان گفت: بخش خصوصي كه مي‌خواهد ورود كند با يك سردرگمي مواجه شده است كه اينها بايد بيايند ابزار مشاوره را كميته مسئولیت پذیری اجتماعی در شركت‌ها كمك بكند. درحال حاضر مراجعات هم از طرف وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي و هم از نهاد عمومي و سازمان های مردم نهاد زياد است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group