31 تیر 1398 ساعت 10:58

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

رشد اقتصاد دنیا در گرو تولید انرژی کافی است-نیازی که امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می­شود، اما در عین حال زمین به واسطه تغییرات جوی در معرض خطر قرار گرفته و لازم است آثار منفی استخراج معادن و استفاده از منابع انرژی تحت کنترل درآمده و کاهش یابد.

مقدمه

رشد اقتصاد دنیا در گرو تولید انرژی کافی است-نیازی که امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می­شود، اما در عین حال زمین به واسطه تغییرات جوی در معرض خطر قرار گرفته و لازم است آثار منفی استخراج معادن و استفاده از منابع انرژی تحت کنترل درآمده و کاهش یابد. از اینرو، برخورداری از استراتژی شفاف در زمینه مسئولیت اجتماعی شرکتی در صنعتی که بالقوه می­تواند بر محیط زیست و جوامع محلی آثار مخرب بر جا گذارد بسیار حیاتی است. مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) به اقدامات داوطلبانه شرکت­های معدنی برای بهبود شرایط حیات (اقتصادی، اجتماعی، زیست­محیطی) جوامع محلی یا کاهش آثار مخرب پروژه­های معدنی اشاره دارد.

شرکت­های معدنی باید تلاش کنند به تقاضای روزافزون برای انرژی به شکل مسئولانه پاسخ دهند. این بدین معناست که این شرکت­ها باید ایمنی را سرلوحه فعالیت­های خود قرار داده، آثار و تبعات زیست­محیطی فعالیت­های خود را به حداقل رسانده و اعتماد جوامعی که در آن حضور دارند را جلب کنند. این اعتماد باید بین دولت­ها، صنایع و جوامع به وجود آید – اعتمادی که به نظر می رسد امروز دچار خدشه شده است. در نتیجه، لازم است این شرکت­ها با انجام اقدامات صحیح، از جمله افزایش سطح همکاری و شفافیت و تعیین خط­مشی­های جدید، توسعه پایدار را به راهبرد و هسته اصلی استراتژی خود تبدیل سازد.

رویکرد مسئولیت اجتماعی شرکتی

برای این که توسعه پایدار به بخشی از رویکرد و استراتژی اصلی کسب­و­کار شرکت­های معدنی تبدیل شود لازم است این موضوع در بالاترین سطح (هیات مدیره و مدیرعامل) مورد توجه این شرکت­ها بوده و اولویت­ها و استانداردهای توسعه پایدار از سوی آنان تعیین شود. برای مثال در شرکت شل که از بزرگ­ترین شرکت­های فعال در حوزه انرژی و پتروشیمی است مدیرعامل ریاست کمیته سلامت ایمنی، امنیت، عملکرد زیست­محیطی و اجتماعی (HSSE & SP) که شیوه مدیریت عملکرد پایداری شرکت را مورد بررسی و ارزیابی قرار می­دهد بر عهده دارد. در شرکت آرسلور میتال که با 119 میلیون تن تولید سالانه و 245 هزار کارمند بزرگ­ترین شرکت معدنی در جهان شناخته می­شود نیز تعهد اصلی و نهایی مسئولیت شرکتی بر عهده هیات مدیره است که بر نحوه انجام فعالیت­ها و ارزیابی آنها نظارت داشته و هر سه ماه یک بار عملکرد مسئولیت اجتماعی شرکت را مورد بررسی قرار می­دهد.

استراتژی توسعه پایدار

شرکت­های معدنی در صورتی قادر هستند به فعالیت خود در عرصه جهانی ادامه دهد که به منابع طبیعی دسترسی داشته و مجوز فعالیت اجتماعی خود را حفظ کند. از اینرو توسعه پایدار، اساس و هسته استراتژی این شرکت­ها را تشکیل داده و باید در مورد ابعاد مالی و غیرمالی فعالیت­های خود گزارش دهند. مسائل مربوط به پایداری که در این گزارش­ها اعلام می­شوند عبارتند از سلامت و ایمنی مردم، فرآیندهای حاکمیتی و مدیریت ریسک، شیوه مشارکت در ارتقای استانداردهای حیات، اثرگذاری بر محیط زیست و رویکرد شرکت در قبال حفظ منابع و تنوع زیستی.

پروژه­ها و اقدامات عملی

شرکت­های معدنی در تدوین خط­مشی­ها و رویه­های مشروعیت اجتماعی خود باید بر سه حوزه معمول مسئولیت اجتماعی شرکتی، یعنی توسعه اجتماعی، زیست­محیطی و اقتصادی تمرکز داشته و به کارکرد مدیریت ذی­نفعان در فعالیت­های خود و ارتباط آن با مجوز اجتماعی کار در بلندمدت کاملا آگاه باشند. در نتیجه لازم است این شرکت به نیازها و انتظارات ذی­نفعان خود، به ویژه سهام­داران، کارکنان، مشتریان، تامین­کنندگان، دولت، رسانه­ها و سازمان­های غیرانتفاعی توجه جدی داشته باشند. در ادامه به چند پروژه و اقدام عملی صورت گرفته توسط دو شرکت معدنی اشاره می­کنیم.

مورد 1. توانمندسازی نیروی انسانی و سازمان­ها (شرکت BHP Billiton در استرالیا)

منبع­یابی برای شرکت­های معدنی تنها به یافتن معادن و استخراج نفت، گاز و ذغال سنگ و سایر منابعی که برای رشد اقتصادی دنیا در آینده لازم است مربوط نمی­شود، بلکه این شرکت­ها می­توانند در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع، مناطق و کشورهایی که در آن فعالیت می­کنند نیز مشارکت داشته باشند. برای مثال، شرکت بی اچ پی علاوه بر ایجاد ده­ها هزار شغل در سراسر جهان، تلاش دارد در توسعه محلی و منطقه­ای نیز از طریق ایجاد فرصت­های اشتغال غیرمستقیم و ترویج روحیه کارآفرینی و ایجاد انگیزه در صاحبان کسب­و­کارهای کوچک و متوسط (SMEs) نقش ایفا کند. در استرالیا، برنامه خرید محلی مشترک بی اچ پی بیلیتون و میتسوبیشی این فرصت را برای کسب­و­کارهای کوچکی که کمتر از 25 کارمند تمام­وقت دارند ایجاد کرده تا محصولات و خدمات خود را برای اجرای پروژه­های این شرکت در استرالیا عرضه کنند. در سال 2013 بیش از 320 کسب­و­کار محلی در این طرح ثبت نام کردند که 830 فرصت کاری در اختیار آنها قرار گرفته است. ارزش مالی پروژه­های اختصاص داده شده در سطح محلی 3/12 میلیون دلار بوده است، ضمن آن که 170 هزار دلار نیز به بنیادی محلی اعطا شده که این مبلغ برای تقویت ظرفیت و توانمندی کسب­و­کارهای منطقه سرمایه­گذاری خواهد شد.

مورد 2. ایجاد زنجیره تامین پایدار (شرکت آرسلور میتال در برزیل)

در سال 2006 یک موسسه فعال در حوزه مسئولیت شرکتی در برزیل با نام Instituto Ethos با همکاری بانک توسعه بین آمریکا برنامه TEAR را راه اندازی کرد که هدف از آن برقراری ارتباط نزدیکتر میان شرکت­های بزرگ و کوچک در زنجیره تامین آنها بود تا به بهبود عملکرد پایداری، توسعه روابط تجاری بهتر، کاهش هزینه­ها و ورود به بازارهای جدید کمک کند. این برنامه در هفت بخش اصلی اقتصاد برزیل اجرا می­شود که یکی از آنها فولادسازی است. شرکت آرسلور میتال در این بخش پیشرو می­باشد و با همکاری با 15 شرکت در زنجیره تامین خود به آنها کمک کرده است استانداردهای اجتماعی و زیست­محیطی را در رویه­های کسب­و­کار خود وارد ساخته و مزایای مسئولیت شرکتی خوب را درک کنند. تمامی 15 شرکتی که در زنجیره تامین آرسلور میتال قرار دارند ضوابط اخلاقی برای خود تدوین کردند و 11 شرکت طرح­های جدیدی برای بهینه سازی مصرف انرژی، آب و کاغذ ارائه دادند. علاوه براین، هر 15 شرکت در فرآیندهای تولیدی و مدیریتی خود پیشرفت کرده و مشتریان جدیدی به دست آوردند. 73 درصد شرکت­های حاضر شروع به تفکیک زباله کرده، 67 درصد آنها فرآیندهای جدیدی برای کاهش آثار زیست­محیطی به کار گرفته، 53 درصد آنها محصول یا خدمت جدیدی یا ویژگی اجتماعی یا زیست­محیطی عرصه کرده و 67 درصد آنها اکنون کارمندان خود را در رابطه با موضوعات پایداری آموزش می­دهند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group