30 شهریور 1400 ساعت 12:59

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

مدیر عامل موسسه مردم‌نهاد مهرآفرین از آمار بالای سقط عمدی جنین در چهارماه پایانی دوره بارداری در استان مرکزی خبر داد و این موضوع را نگران‌کننده توصیف کرد.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص تحولات سال جاری در بخش کودکان بدسرپرست و دفاع از حقوق این کودکان، گفت: با فعالیت و تلاش سازمان‌های مردم‌نهاد موضوع آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفت، در حالی توجه به این مهم پیش از این در برنامه‌های توسعه کشور سابقه نداشت.

وی این مهم را گامی ارزشمند در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی بویژه رسیدگی به وضعیت کودکان بدسرپرست دانست و افزود: با مورد توجه قرار گرفتن آسیب‌های اجتماعی در بندهایی از برنامه ششم توسعه امید بیشتری برای رسیدگی به وضعیت زنان و کودکان نیازمند حمایت وجود دارد و می‌توان فعالیت‌های گسترده‌تری در این رابطه انجام داد.

این فعال اجتماعی مصوبه هیات دولت در خصوص کودکان فاقد شناسنامه را از دیگر تحولات مهم امسال در خصوص کودکان بدسرپرست عنوان و بیان کرد: بر اساس این مصوبه به کودکان فاقد شناسنامه کارت تحصیلی اعطا می‌شود که با استفاده از این کارت امکان تحصیل برای این کودکان فراهم شود.

دانشور ادامه داد: البته امیدواریم کارت‌های تحصیل به زودی تعریف و تهیه و در اختیار کودکان فاقد شناسنامه قرار داده شود که در سال تحصیلی جدید این کودکان همراه با سایر کودکان به تحصیل مشغول شوند.

مدیر عامل موسسه مهرآفرین مورد توجه قرار گرفتن حقوق کودک در منشور حقوق شهروندی را از دیگر نقاط مثبت امسال عنوان کرد و افزود: این موضوع در ابتدا مورد غفلت واقع شده بود که با انتقاد فعالین حقوق کودک مواجه شد. نامه‌های رسمی در خصوص موضوع مذکور تهیه و به رییس جمهور ارجاع داده شد و در نهایت موضوع حقوق کودک به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های این منشور مورد توجه قرار گرفت.

این فعال اجتماعی ادامه داد: اردیبهشت امسال با تلاش فعالین حقوق کودک، مصوبه مهمی در وزارت بهداشت به تصویب رسید و این مصوبه به بیمارستان‌های کشور ابلاغ شد. به موجب مصوبه وزارت بهداشت کودکان مادران معتادی که وضع حمل می‌کنند باید برای سم‌زدایی در بیمارستان نگهداری شوند.

وی افزود: کودکان متولد شده از مادران معتاد در حقیقت معتاد متولد می‌شوند. این کودکان پیش از این به همراه مادر از بیمارستان ترخیص می‌شدند و اعتیاد در کودکان بواسطه قرار گرفتن در معرض بخار مواد مخدر یا از طریق مصرف مواد مخدر در سنین بزرگسالی ادامه می‌یافت ولی با این مصوبه امیدواریم حداقل مانع ادامه اعتیاد در این کودکان شویم.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: البته این مصوبه قطعا به صورت کامل در کشور اجرا نمی‌شود و تا رسیدن به نتایج دلخواه فاصله بسیار داریم، اما همین گام‌های کوچک می‌تواند بستر حمایت‌های موثرتر از کودکان بدسرپرست در آینده را فراهم کند.

دانشور با بیان اینکه ما کماکان ضعف‌های عمده‌ای در حمایت از حقوق کودکان بدسرپرست داریم عنوان کرد: هنوز حساسیت لازم در خصوص این کودکان در کشور و بین مسئولین ما وجود ندارد و گواه این موضوع کودکانی هستند که والدین بدسرپرست آنها روزانه دو تا سه وعده به این کودکان تریاک می‌دهند و برای احقاق کامل حق این کودکان هنوز راه طولانی باقی مانده است.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی مراکز ترک اعتیاد بانوان به اندازه نیاز و در حد استانداردهای مورد قبول نداریم، عنوان کرد: تنها مرکز ترک اعتیاد این استان در اراک جوابگوی نیاز این بخش از جامعه نیست و این مراکز به عنوان یک زیرساخت برای کاهش این معضل باید راه‌اندازی شوند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: باید مادران درگیر اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد تحت درمان قرار بگیرند و بعد از این مرحله حمایت و نظارت لازم نیز در نظر گرفته شود که در کنار حمایت از بانوان و بازگشت آنها به زندگی طبیعی از کودکان این زنان نیز حمایت شود و کودک به دلیل بدسرپرستی در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار نگیرد.

دانشور با اشاره به بازدید میدانی از استان مرکزی بویژه اراک و نیز ارائه گزارش‌های مددکار این موسسه در استان مرکزی، عنوان کرد: متاسفانه در این استان با سقط عمدی جنین در چهار ماه آخر بارداری مواجه هستیم که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه موضوع مذکور در جلسه‌ای با وزیر بهداشت مطرح شده است، افزود: این موضوع باید بررسی شود که چرا زنانی که به دلایل مختلف از جمله ازدواج موقت، رابطه نامشروع و ... کودک خود را نمی‌خواهند، سقط جنین را در ماه‌های آخر بارداری انجام می‌دهند.

این فعال اجتماعی در خصوص لایحه معطل مانده حقوق کودک نیز عنوان کرد: این لایحه حدود هفت سال برای راه‌یابی به صحن علنی مجلس معطل مانده است. ما ضعف‌های قابل توجهی در قوانین برای دفاع از حقوق کودک داریم و نیاز است لایحه مذکور مورد رسیدگی قرار بگیرد.

دانشور آمار کودک‌فروشی را تکان‌دهنده عنوان و بیان کرد: لایحه حمایت از حقوق کودک باید مورد توجه دولت و مجلس قرار بگیرد، ما باید قوانین واضح، کامل و قابل اجرایی در خصوص کودکان و مسائل کودک‌فروشی داشته باشیم.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group