30 شهریور 1400 ساعت 11:53

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ضمن اشاره به عدم وجود دستورالعمل اجرایی در مراکز درمانی برای مواجهه با کودک‌آزاری از زیاد بودن تعداد گزارش‌های مربوط به کودک‌آزاری خبر داد.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا به برگزاری نهمین جلسه ستاد کاهش آسیب‌های اجتماعی وزارت بهداشت در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: دستور جلسه این نشست مربوط به زمان‌هایی بود که پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت با موارد کودک‌آزاری برخورد می‌کنند و اینکه در چنین زمان‌هایی باید چه رفتارهایی داشته و چه واکنشی نشان دهند؟

وی با تاکید براینکه در حال حاضر دستورالعمل مشخصی در این زمینه وجود نداشته و برخورد‌ها متفاوت و سلیقه‌ای است، ادامه داد: همچنین در صورت مداخله کادر بیمارستان در چنین مواردی حمایت‌های قانونی لازم وجود ندارد.

دانشور اظهار کرد: در این جلسه قرار شد؛ کارگروه تخصصی‌تری متشکل از نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف همچون بهزیستی، وزارت بهداشت، قوه قضائیه، سمن‌ها و... شکل بگیرد و در این کارگروه نسبت به تدوین دستورالعمل اجرایی نحوه برخورد مراکز درمانی با موارد کودک‌آزاری اقدام شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: تاکنون این طور مشاهده شده‌است که اگر پرسنل بیمارستان نسبت به وقوع کودک‌آزاری شک کنند و پدر احساس کند که این مسئله می‌تواند؛ برایش مشکلات قانونی ایجاد کند، فرزند خود را با‌‌ همان حال بد از مرکز مذکور خارج کرده و از دسترس کادر درمانی دور می‌کند که این موضوع می‌تواند؛ صدمات جبران‌ناپذیری را برای کودک داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر دستورالعمل اجرایی دارای وجاهت قانونی در این زمینه وجود داشته باشد، پزشک می‌تواند؛ در صورت برخورد با مورد کودک‌آزاری حتی اگر پدر هم ممانعت کند؛ درمان را آغاز کرده و با اورژانس اجتماعی بهزیستی تماس بگیرد و اورژانس اجتماعی نیز اقدامات لازم را انجام دهد تا کودک نزد والدین کودک‌آزار باز نگردد.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه در بسیاری موارد کودک با هر میزان آزار پس از درمان ممکن است به دست والدین کودک‌آزار خود بازگردد، عنوان کرد: ما می‌خواهیم این اتفاق نیفتد، زیرا اگر کودک نزد والدین فاقد صلاحیت بازگردد، آن‌ها به آزارهای خود ادامه می‌دهند و وضعیت کودک نگران‌کننده‌تر خواهد شد.

دانشور با تاکید بر اینکه غالباً کودکان در معرض آزار کارشان به مراکز درمانی کشیده می‌شود، اظهار کرد: لذا شناسایی این موارد از طریق بیمارستان‌ها آسان‌تر است و باید دستورالعمل‌هایی وجود داشته باشد تا کودک از این آزار‌ها دور شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل فقدان دستورالعمل مشخص در این زمینه، برخورد‌ها سلیقه‌ای است و اگر پزشک با موارد کودک‌آزاری مواجه شود؛ جز درمان وظیفه دیگری ندارد و اگر رسیدگی بیشتری انجام دهد؛ صرفاً‌ به دلیل نگاه انسانی وی است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر با اشاره به وجود گزارش‌های مختلف در زمینه سوءرفتار با کودکان افزود: بهتر است؛ دستورالعمل مشخص کشوری در این خصوص وجود داشته باشد که در تمام مراکز درمانی کشور اعم از شهر‌ها و روستا‌ها قابل اجرا بوده و نحوه رفتار کادر درمانی در مواجهه با کودک‌آزاری را مشخص کند تا حقوق کودک و سلامت وی به خطر نیفتد.

وی خاطرنشان کرد: لازم است؛ مددکاران اورژانس اجتماعی در جریان چنین مواردی قرار گیرند تا در صورت بازگشت این کودکان به نزد والدین خود سرکشی‌های منظمی را برای اطمینان از سلامت کودک انجام دهند. همچنین مراکز خیریه محلی می‌توانند؛ حمایت‌های بعد از ترخیص چنین کودکانی از بیمارستان یا مراکز درمانی را برعهده گیرند.

دانشور با تاکید براینکه موضوع این جلسه با درخواست پزشکان و به خصوص پزشکان مرکز طبی کودکان مطرح شد، عنوان کرد: دلیل این خواسته پزشکان زیاد بودن گزارش‌های مربوط به کودک‌آزاری است و پزشکان نگرانند که در صورت مداخله در چنین مواردی از حمایت قضایی لازم برخوردار نباشند و سلامت کودک به خطر افتد.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه ضروری است؛ نماینده‌ای از قوه قضائیه در این کارگروه حضور داشته باشد بر ضرورت تهیه این دستورالعمل تاکید کرد و گفت: اضافه شدن رویکرد اجتماعی به مسائل درمانی مراکز درمانی به پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group