30 شهریور 1400 ساعت 12:28

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

.

در سومین نشست هماهنگی اجرای دستورالعمل رسیدگی به نوزادان مادران معتاد، راهکارهای تسریع در اقدامات بررسی شد. 

در این نشست که با حضور  حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، محکی، دبیر ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی حوزه سلامت، فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور؛  فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران و مدیرعامل موسسه مهرآفرین؛ و اسدبیگی رئیس مرکز فوریت های اجتماعی بهزیستی کشور برگزار شد، ضمن مرور روند فعلی رسیدگی و حمایت از نوزادان مادران معتاد، مشکلات اجرایی موجود مورد واکاوی قرار گرفت و برای رفع آنها، تصمیماتی گرفته شد. 

در آغاز نشست  حاجبی، با اشاره به این‌که عدم رسیدگی به نوزادان مادران معتاد می‌تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد، گزارش‌های واصله مبنی بر مشکلات موجود بر سر راه حمایت از این نوزادان را یادآور شد و افزود: با توجه به احتمال  سوءاستفاده از این کودکان وجود دارد، اگر حمایت به موقع و درست از آنان صورت گیرد، مانع از بروز مشکلات بعدی خواهد شد. 

وی افزود: خوشبختانه همکاری میان دستگاه‌های وزارت بهداشت، بهزیستی، قوه قضاییه و موسسه مهرآفرین در این موضوع خوب است و هم تکلیف مادر و هم تکلیف نوزاد را مشخص کرده است. اما با توجه به این‌که بیش از یک ماه از ابلاغ پروتکل و فلوچارت مربوط می‌گذرد و توافق لازم حاصل شده است، بعضا ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی هم از سوی دستگاه های مربوط در اجرا وجود دارد.

در ادامه مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، گفت: با توجه به اقدامات انجام شده اخیر، در سالجاری، آمار کودکانی که به خاطر اعتیاد والدین تحت حمایت بهزیستی قرار می گیرند، نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت. به نظر من باید نقش مددکاری اجتماعی در بیمارستان‌ها بازنگری اساسی شود تا فراتر از وظایف کنونی، به موضوع آسیب‌های اجتماعی نیز ورود جدی‌تر داشته باشند و موارد آسیب را گزارش و ارجاع دهند. 

سپس فاطمه دانشور، با اعلام اینکه بعضی از بیمارستان‌ها هنوز از ابلاغ بهمن‌ماه وزارت بهداشت برای رسیدگی به نورادان مادران معتاد اطلاع ندارند، خاطر نشان کرد: شاید معاونان درمان دانشگاه‌ها این موضوع را به بیمارستان‌ها اعلام نکرده‌اند.

وی افزود: بیمارستان‌هایی هم که اطلاع دارند، در اعلام به اورژانس اجتماعی، بعضا دچار مشکل شده‌اند و اظهار می دارند که اورژانس اجتماعی برای تحویل گرفتن این نوزادان، تعلل دارد.همچنین محدوده‌های پر مساله‌تر شهر نیاز به توجه جدی‌تری دارد و به همین دلیل باید به تقویت اورژانس اجتماعی بهزیستی پرداخت.

مسعودی فرید در این خصوص گفت: باید ماموریت‌های اورژانس اجتماعی را در این محدوده‌ها بازنگری کنیم و ببینیم چه حجم ماموریت را می‌بایست انجام دهند و چه تعداد مراجعه دارند و آیا تناسبی بین ظرفیت آن‌ها و ارجاعات آنان وجود دارد یا خیر؟ بهتر است مددکاران بیمارستان‌ها، گزارشی از موضوع، از زمان تماس تا مرحله اقدام را تهیه کنند تا براساس آن مانیتور و راه‌کار را پیاده‌سازی کنیم. 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ما باید حوزه‌های استانی خود را مجاب کنیم تا با یک‌دیگر مراوده داشته باشند. به این صورت که حوزه اجتماعی دانشگاه‌ها با حوزه بهزیستی استان جلسه هماهنگی داشته باشند و ضمن مرور سابقه موضوع، درباره نحوه اجرای پروتکل و فلوچارت ابلاغی در استان مربوطه هماهنگ شوند و گزارشی از عمل‌کرد را برای سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت بفرستند. 

 دانشور نیز افزود: باید شاخص‌هایی را که بر اساس آن می‌توان نوزاد را تحویل اورژانس اجتماعی داد، به طور کامل و شفاف برای مددکاران اجتماعی روشن کرد، البته اولویت ما ماندن فرزند در کنار مادر است، اما این کار باید با رعایت ملاحظاتی از جمله تمایل مادر به ترک اعتیاد و حصول اطمینان از عدم سوء‌استفاده از نوزاد صورت گیرد. 

مدیرعامل موسسه مهرآفرین در ادامه گفت: علی‌رغم این‌که با همکاری‌های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی، وضعیت نسبت به قبل بهتر شده ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب، به هماهنگی و کار بیش‌تری نیاز است.

دانشور با اشاره به یک آمار، مبنی بر این که به ازای هر نوزاد سالم، بیش از 7 متقاضی فرزندخواندگی در کشور وجود دارد گفت: متقاضیان، عمدتا خانواده‌هایی هستند که به دلیل بچه‌دار نشدن، تحت فشار  و در آستانه  فروپاشی هستند. پس چه خوب است که فرآیند شناسایی و واسپاری نوزادان به این خانواده‌ها سرعت بیش‌تری بگیرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group