30 شهریور 1400 ساعت 12:31

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر اعلام کرد

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با تشریح وضعیت 200 پرونده مادر و کودک مبتلا به اعتیاد در یک سازمان مردم نهاد اعلام کرد: سازمان بهزیستی باید توسط تصمیم گیرندگان تقویت شود و فرصت اعلام یافته های واقعی از وضعیت آسیب های اجتماعی در جلسات سیاست گذاری برای NGO ها مهیا شود.

فاطمه دانشور در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام اینکه از سال گذشته رسیدگی به وضعیت مادران و نوزادان مبتلا به اعتیاد به صورت خاص در سازمان مردم نهاد مهر آفرین مورد توجه قرار گرفته است گفت: در حال حاضر 200 پرونده در اختیار داریم که مدت زمان آبان ماه سال گذشته تا ابتدای شهریورماه امسال از تعدادی بیمارستان محدود و یا گزارش های شبگردی های داوطلبانه به دست آمده است که در همه موارد مادر مبتلا به اعتیاد، نوزاد مبتلا به دنیا آورده است و پژوهش ها ثابت کرده است که اکثر این نوزادان معتاد، فرزند ازدواج ثبت نشده یا موقت هستند.
به گفته رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران یافته های موسسه خیریه مهرآفرین حاکی از آن است که مادران معتاد اغلب 4 تا 6 کودک دارند به طوری که ماهیت 200 مادر بررسی شده در این پرونده ها حکایت از وجود 600 کودک دارد.
وی همچنین اعلام کرد اکثر کودکان و  مادران معتاد بدون شناسنامه مانده اند واکسیناسیون نشده اند و دچار سو تغذیه و کم وزنی هستند.
دانشور اعلام کرد در اکثریت موارد مادران معتاد برای پیشگیری از گریه ها و بی قراری نوزادان به آنها مواد مخدر می دهند و اکثر کودکان آنها در سنین بالا به مدرسه نمی روند و در نتایجه این افراد بیسواد به انواع مشاغل سخت و پنهان همانند خرده فروشی مواد مخدر روی می آورند.
وی یکی دیگر از مشکلات فرزندان مادران معتاد را تجربه نداشتن پدر عنوان کرد و گفت : اغلب این کودکان رشد عاطفی خوبی ندارند و اگر هم شناسنامه داشته باشند نام پدر سفید است که این موضوع کودک را در مدرسه با چالش متفاوت بودن مواجه می کند که در نتیجه آن شاهد رفتارهای غیر عادی وسرریز شدن عقده ها می شود.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: با ورود با  موضوع مادران و نوزادان مبتلا به اعتیاد، متوجه شدیم که در اکثریت پرونده ها مادران معتاد کارتن خواب برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند پس بیمارستان به عنوان یک نهاد دولتی اصلی ترین محل برای شناسایی این افراد است.

وی افزود بدین ترتیب موفق شدیم با همکاری وزارت بهداشت ابلاغیه ای را پیگیری کنیم که دارای دو بند بسیار مهم است به طوری که براساس یکی از بندها کلیه نوزاد های متولد شده از مادران مصرف کننده مواد افیونی موظف هستند به مدت 5 روز جهت سم زدایی اقدام شود .

به گفته رییس کمیته اجتماعی شورای شهر، بیمارستان ها موظف هستند با توجه به وجود خطر سو رفتار نسبت به کودکانی که والدین شان مصرف کننده مواد هستند در موارد مذکور موضوع را با قید فوریت به اورژانس اجتماعی اطلاع دهند تا بحث صلاحیت نگهداری دولت مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود با وجود اهمیت این ابلاغیه وزارت بهداشت وحدت رویه در بیمارستان ها برای مواجه با مادران و کودکان معتاد وجود ندارد و سلیقه ای عمل می شود.
وی افزود: همچنین با وجود این ابلاغیه که در بهمن ماه صادر شده است هنوز برخی بیمارستان ها از وجود آن اعلام بی اطلاعی می کنند و در خصوص هماهنگی با اورژانس بهزیستی به خوبی عمل نمی شود.
به گفته دانشور هیچ کس به دنبال شناسایی کودکان معتاد نیست و جریان ازدواج های ثبت نشده در حالی ادامه دارد که به نظر می رسد که غفلت جدی در این باره رخ داده چرا که مادران این کودکان نیز شناسنامه ندارند و این افراد بدون شناسنامه تنها جرایم کیفری کشور را اضافه می کنند.
وی افزود : متاسفانه به دلیل نبود کمپ های که مادر و کودک را به طور هم زمان وارد پروسه ترک اعتیاد کند و یا حتی مجهز به مهد کودک باشد؛ سبب شده است تا حتی دسته بسیار کمی از مادران معتاد که قصد ترک داشته باشند محلی برای ترک نداشته باشند.
وی افزود: در حال حاضر تنها یک انجمن مادر و فرزند معتاد را باهم پذیرش می کنند که تعداد و ظرفیتش محدود است و هزینه بالایی را برای ترک شیمیایی دریافت می کند.

وی گفت: شرایط کنونی پرونده های مادران و فرزندان مبتلا به اعتیاد نشان می دهد که باید غربالگری اعتیاد برای زنان باردار در بیمارستان ها در دستور کار باشد تا در ادامه بیماران مبتلا به ایدز قابل شناسایی باشند تا حتما به جای تولد طبیعی سزارین شوند.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر افزود: مسئله مهم رسیدگی مادران و نوزادن مبتلا به اعتیاد بحث حضور مددکار اجتماعی است و این که این مددکاران قدرت مداخله داشته باشند اما در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد و معلوم نیست چرا قانون گذاران به این موضوع فکر نمی کنند.
وی اعلام کرد : چرا نمایندگان مجلس که از سر چهاراه رد می شوند از خود سوال نمی کنند که چه کسی باید این کودکان شیرخوار را از آغوش باندهای تگدی گری بیرون آورد و کجای قانون مشکل دارد که نمی توان به وضعیت نوزادان و مادران معتاد رسیدگی کرد.
رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم تعاملی با مجلس برای پیگیری موضوعات کودکان داشته باشیم و در این رابطه برنامه ششم نیز متاسفانه به آسیب های اجتماعی توجه نشده است.
وی تاکید کرد: مهم ترین نهادی که در خصوص آسیب های اجتماعی و و جود این کودکان مسئولیت برعهده دارد سازمان بهزیستی است که باید در زمینه مداخله از لحاظ قانونی تقویت شود وامکان جذب نیرو و متخصص در این سازمان محیا شود چرا که در این شرایط کنونی بااین تعداد کم مدد کار اجتماعی نمی توان به موضوع مداخله کرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group