26 خرداد 1398 ساعت 01:15

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
گفت و گو با "شهر

۷۲ درصد این کودکان بی‌سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و ۱۷ درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی‌سوادی و کم‌سوادی در فرآیند زندگی و آینده‌ی این افراد تاثیر خوبی نخواهد داشت.

همه ما مواجه شده ایم با کودکانی که در اطرافمان به دستفروشی مشغولند ؛ کودکانی با وضعیتی ژولیده و نامرتب که یاد گرفته‌ اند گلیم خود را از آب بیرون کشند، بعضی‌ها به قدری کوچکند که هنوز کامل حرف نمی‌زنند، ولی این دلیل نمی‌شود که کار نکنند.
این کودکان چاره‌ای ندارند جز آن‌که خرج اعتیاد پدر عصبانی خود را بدهند و زندگی مادر مریض و معتاد خود را تأمین کنند، مادری که معلوم نیست آن‌ها را به دنیا آورده یا به قیمتی ناچیز خریده است و بنابراین باید گفت متاسفانه بسیاری از آنها حتی شناسنامه ای هم ندارند . بر اساس آمار سازمان جهانی کار، سالانه ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در جهان از کودکی محروم می‌شوند، طبق این آمار ۱۲۰ میلیون‌ نفر از آن‌ها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌ وقت هستند، ۶۱ درصد این کودکان در آسیا، ۳۲ درصد در آفریقا و۷ درصد در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند.

این آمارهای تاسف برانگیز در حالی به چشم می خورد که ماده 32 پیمان جهانی حقوق کودک به صراحت تاکید می کند" کودک باید در برابر هر کاری که رشد و سلامت او را تهدید می‌کند حمایت شود "  سال 1373، دولت ایران پیمان نامه‌ جهانی حقوق کودک را امضا کرد و تعهدات مربوط به کودکان کار و خیابانی را به صراحت پذیرفت و اکنون در ماده 79 قانون کار" اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال را ممنوع است "  اما با گذشت 17سال، هنوز این قشر به رسمیت شناخته نشده‌اند و هر روز بر آمار آنها افزون می گردد که دلیل این مدعی نیز نبود آمار دقیق از این کودکان در کشور است.
در همین راستا فاطمه دانشور عضو شورای اسلامی شهر تهران سالهاست که در زمینه حمایت از کودکان کار فعالیت می کند و حتی چندی پیش با راه اندازی کانکس های آموزشی در محلات محروم شهری، برگزاری دوره های آموزشی و مدرسه ای برای این کودکان را پیگیری کرد .
دانشور در گفت و گو با " شهر " درباره آمار کودکان کار به وجود نزدیک به هفتصد هزار کودک کار و خیابان در ایران اشاره می کند و می گوید : " فعالان حقوق بشر و حقوق کودک معتقدند که حدود دو میلیون کودک کار در ایران وجود دارد و البته تخمین آن ها نیز به طور قطع نیست زیرا بسیاری از این کودکان در خیابان ها حضور ندارند بلکه در کارگاه های مختلف مشغول به کار هستند . بسیاری از این کودکان در مدرسه حضور نمی یابند و از فرصت تحصیل محروم هستند . این کودکان در خانواده نیز مورد آزارهای جسمی ، جنسی و روحی – روانی هستند . بنابراین خانواده نیز نقش تربیتی کودکان را به درستی انجام نمی دهد . سازمان بهزیستی که مسئولیت این کودکان را برعهده دارد به درستی از مسئولیت و انجام وظایف خود سرباز زده و به ادامه این روند در کشور دامن زده است و همینطور باعث ایجاد ترس و واهمه در کودکان خیابانی نیز شده و از طریق رسانه ها به ایجاد حس بی تفاوتی در مردم دامن زده است . کودکان کار همیشه مورد خشونت واقع بوده اند . خشونت از طریق والدین ، کارفرمایان و نهادهای رسمی و دولتی بر آن ها اعمال می شود. "

وی وضعیت این کودکان را تاسف بار می خواند و تصریح می کند : " بسیاری از این کودکان از سوی پدران یا کارفرمایان خود مورد تجاوز قرار می گیرند یا به کارفرمایان خود فروخته می شوند . زندگی این کودکان همواره توأم با ترس ، فقر و آزارهای فیزیکی و روانی است . "

این عضو شورای اسلامی شهر تهران از حمایتهای سازمانهای غیردولتی از این کودکان خبر می دهد ولی آنچه تاکید می کند اینکه هیچ کدام از فعالیت های دولتی که در این زمینه شده است تا کنون نتایج مثبت و کارآمدی در بر نداشته است.

دولت به سمت فقرزدایی برود

دانشور اکثر کودکانی که به عرصه کار زود هنگام کشانده می شوند را از خانواده های آسیب دیده می داند و توضیح می دهد : ‌"‌ کار کودکان مانند مسائل انسانی دیگر ناشی ازعوامل متعددی است که هریک به درجاتی در ایجاد و تداوم آن‌ها تاثیرگذارند. بررسی‌های به‌عمل‌آمده درمورد کودکان نشان می‌دهد که درمیان دلایل متعددی که منجر به کار می‌شود ، عوامل اقتصادی نقش موثری دارند. کودک از زمانی مجبوربه کار می‌شود که خانواده به‌دلیل فقر از فراهم‌کردن حداقل امکانات زندگی ناتوان باشد ودر نتیجه ازکودکان به عنوان منبع درآمد استفاده می‌شود. درواقع کودکان و کار آنان، وسیله‌ای برای جبران فقر و ناتوانی والدین و خانواده‌ است. به همین دلیل فقرزدایی یکی ازاهداف مهم سازمان‌های بین‌المللی کودکان ازجمله یونیسف است که باتاکید بر آن و ارائه راه‌کارهای مناسب دولت‌ها را به اجرای برنامه‌ی موثر برای کاهش فقر موظف می‌سازند. زیرا فقرزدایی درهرکشوری باید در بالاترین سطح برنامه‌ریزی‌ها واقدامات عملی صورت گیرد که اصولا برعهده‌ی دولت‌ها و سازمان‌های تصمیم گیرنده درسطح کلان است. درکشور ما نیزمهم‌ترین عاملی که کودکان را به کار وا می‌دارد فقر است و به‌همین علت برنامه‌ریزی برای کاهش کار کودکان بخشی ازبرنامه‌های فقرزدایی محسوب می‌شود که باایجاد رفاه عمومی، اشتغال‌زایی، بهبود وضعیت اقتصادی، بهره‌مندی ازتامین اجتماعی وسایرحقوق مدنی صورت می‌گیرد که از وظایف اصلی دولت است. "

وی معتقد است کاهش فاصله میان سازمانهای غیردولتی و دولت می تواند در این زمینه یاریگر باشد و می گوید:‌"‌ به نظر می‌رسد هرچه اختلاف نهادهای مدنی ونهادهای دولتی که متولی این امرمهم هستند کاهش یابد و به جای گروکشی‌های هرساله و به دیده شک نگریستن به فعالیت‌های یکدیگر، به اصل تعهد اجتماعی ومسئولیت درمقابل کودکان پرداخت شود و به جای تبلیغات صرف به کارهای عملی وعلمی همت گمارده شود قطع یقین آنکه سود خواهد برد جامعه هدف هردو گروه فعال در کشور خواهد بود. "

ابتلا به ایدز در کودکان کار 45 برابر کل جامعه است

اما بررسی وضعیت سلامت کودکان کار نیز از دیگر الویت هایی است که دولت باید بدان توجه داشته باشد چرا که اکثر این کودکان در شرایط نامطلوب از نظر بهداشتی زندگی می کنند و بنابراین ناقل بیماری های متعددی خواهند شد . دانشور در این باره توضیح می دهد : ‌"‌ ابتلا به انواع و اقسام بیماریها، کمبود بهداشت، سوء تغذیه و در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار داشتن فصل مشترک زندگی کودکان کار است. "

وی همچنین تاکید می کند که این کودکان بسیار زود در معرض آسیب های اجتماعی قرار می گیرند و در این باره می گوید :‌"‌این کودکان به علت نوع زندگی‌یی که دارند، کودکی نمی‌کنند و خیلی زود وارد فضای اقتصادی بازار می‌شوند. این افراد به علت نوع حرفه‌شان در معرض انواع آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی قرار دارند و باید هم از لحاظ مالی و هم از نظر بهداشت روانی مورد توجه قرار گیرند. "

وی افزود : "‌ با توجه به گزارش سال‌های اخیر، رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال ۸۴ تا کنون روند صعودی داشته است. مسئله‌ی کار کودکان به ‌نوبه‌‌ی خود خشونتی است که علیه کودکان کار و خیابان اعمال می‌شود. براساس پژوهشی که در زمینه‌ی نرخ ابتلا به ایدز در کودکان کار ازسوی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی- انجام شده ، نرخ ابتلا کودکان کار و خیابان به ایدز 4.5درصد است و این نرخ نسبت به نرخ ابتلا به ایدز در جامعه که 0.1 درصد است ۴۵ برابر محسوب می شود. آسیب مهم دیگر، نرخ بی‌سوادی و کم‌سوادی در کودکان کار است‌، ۷۲ درصد این کودکان بی‌سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و ۱۷ درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی‌سوادی و کم‌سوادی در فرآیند زندگی و آینده‌ی این افراد تاثیر خوبی نخواهد داشت. "

دانشور در پایان تاکید می کند :‌" در نهایت باید به این نکته نیز توجه داشت که با بی تفاوتی ، پلیسی رفتار کردن ، همچنین ترحم و دلسوزی‌های بی‌مورد و نابه‌جا و شعار دادن، این بحران نه تنها حل نمی‌شود بلکه هم‌چنان ادامه پیدا خواهد کرد ."

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group