26 خرداد 1398 ساعت 01:39

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

آن‎قدر سرمان شلوغ می‎شود که فرصتی به دست نمی‎آوریم تا با تمرکز، راه پیموده شده را مرور کنیم و به یک جمع‎بندی و برداشت از وضعیت خود برسیم. تعطیلات نوروز این فرصت را فراهم می‎کند تا هم گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم و هم برداشت و بینشی دقیق از مسیری که در آینده خواهیم پیمود به دست آوریم.

سال جدید از راه می‎رسد و بسیاری از ما در این فکر هستیم که چگونه عمل کنیم تا این سال به بهترین شکل ممکن برای‎مان رقم بخورد؟ به گمانم ایام نوروز بهترین فرصت است که آدم‌ها یک‎بار دیگر مرور کنند و ببینند نسبت به خواسته‎ها و اهدافی که در نظر گرفته‎اند تا چه حد موفق بوده‎اند؟ به هر حال هر کدام از ما وقتی درگیر فعالیت‎های روزمره می‎شویم، آن‎قدر سرمان شلوغ می‎شود که فرصتی به دست نمی‎آوریم تا با تمرکز، راه پیموده شده را مرور کنیم و به یک جمع‎بندی و برداشت از وضعیت خود برسیم. تعطیلات نوروز این فرصت را فراهم می‎کند تا هم گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم و هم برداشت و بینشی دقیق از مسیری که در آینده خواهیم پیمود به دست آوریم.
مهم‎ترین اصل در این مرور نوروزی این است که اشخاص به صورت مکتوب فکر کنند و تحلیل‎ها از عملکرد گذشته و نیز ایده‎ها برای برنامه‎ریزی آینده را روی کاغذ بیاورند و از این رهگذر برای سال آینده به شکلی منطقی و انگیزه‎بخش هدف‎گذاری کنند. به هر حال در مسیری که هر شخص در طول زندگی پیموده، نقاط قوت و ضعفی پدید آمده است که شناسایی این‎ها و برنامه‎ریزی برای تقویت قوت‎ها و کاهش تاثیر ضعف‎ها مهم‎ترین عاملی به شمار می‎رود که باعث می‎شود به اهداف‎مان دست پیدا کنیم.
در تعطیلات نوروزی فرصتی به وجود می‎آید تا به نگارش اهداف سالانه خود بپردازیم که این در وهله اول همان‎طور که در سطور پیشین اشاره کردم با مرور اهداف سال گذشته و توفیقات و ناکامی‎های آن صورت می‎گیرد.
تعیین اهداف در هر حوزه‎ای از زندگی، اعم از شخصی، شغلی، خانوادگی و... و نوشتن راه‎های دستیابی به هر کدام از این اهداف، می‎تواند نقش موثری در انگیزه‎بخشیدن به ما در پیگیری فعالیت‎های‎مان از همان آغازین‎روزهای سال نو داشته باشد. نکته مهم این است که باید در طول سال به مرور اهداف بپردازیم و فاصله خود را با هدف یا اهدافی که برای خود تعیین کرده‎ایم بسنجیم.
یکی از نکاتی که در تعطیلات نوروز می‎تواند اثر بسیار مثبتی روی بینش هدف‎گذاری سالانه ما بگذارد، موضوع مطالعه است؛ آن هم مطالعه زندگی افراد موفقی که از صفر شروع کردند و با اتکا به خلاقیت و نوآوری خود اثرگذار شدند و نام‎شان را در تاریخ به ثبت رساندند. یادمان باشد که ذهن ما به شدت الگوبردار است و اگرخوراکی فکری به آن ارائه دهیم که الهام‎بخش باشد، آن‎وقت ذهن خود را برای پذیرش ایده‎آل‎ها و نیز اجرایی‎کردن برنامه‎ها و اهداف مدنظرمان آماده کرده‎ایم. خیلی‎ها هستند که  در همین شرایط اقتصادی، با اتکا به توانایی‎های‎شان به موفقیت دست یافته‎اند و بهترین‎ها را برای خود و اجتماع پیرامون رقم زده‎اند. مطالعه زندگی اینان که در مجله خلاقیت هم در دسترس است، می‎تواند روی ناخودآگاه و خودآگاه ما اثر بگذارد و به حرکت در جهت تحقق اهداف‎مان وادارمان کند.
اما تعطیلات نوروز صرفا فرصتی برای هدف‎گذاری و مطالعه انگیزه‎بخش نیست. برای خیلی از ما لازم است که فرصتی فراهم کنیم تا به بررسی چشم‎انداز کلی زندگی خود و ماموریتی که برای زندگی‎مان در نظر گرفته‎ایم، بپردازیم. این فقط شامل سال پیش‎ رو نخواهد بود. باید بپرسیم که در نگاهی کلان از خود چه انتظاراتی داریم؟ گذر بی‎امان عمر به ما یادآوری می‎کند که فرصت‎مان محدود است و مهم‎ترین نکته در این فرصت محدود این است که باید با آرامش و رضایت خاطر زندگی کنیم. خیلی‎ها آن‎قدر خودشان را درگیر کار و مسائل دیریاب و سخت زندگی می‎کنند که آرامش و رضایت از آن‎ها سلب می‎شود. خیلی وقت‎ها فراموش می‎کنیم که خودمان را دوست بداریم و در این فرصت محدود زندگی، خودمان باشیم و به «بودن»، همپای «شدن» اهمیت بدهیم. می‎توانیم به گونه‎ای پیش برویم که فرصت شادی، خنده، تفریح و امید را از خودمان دریغ نکنیم و آن‎قدر درگیر اهداف شغلی خود نشویم که امروزمان را به عنوان گوهری بازنیافتنی از کف بدهیم.
بسیاری از آدم‎های موفق را می‎بینیم که به ظاهر به آن‎چه می‎خواهند رسیده‎اند؛ اما آن‎قدر برای رسیدن به اهداف خود، فرصت‎های بی‎شماری را به حرص و عصبیت گذرانده‎اند که خوشبختی و موفقیت، هیچ نمودی در چهره‎شان نیافته است و سن ظاهری‎شان بسیار بیشتر از سن واقعی‎شان به نظر می‎رسد. پیداکردن این نقطه تعادل، در خلال فرصت تعطیلات نوروز می‎تواند امکان و شانس ایجاد رضایت در زندگی ما را دوچندان کند. نقطه تعادلی که هم ما را به اهداف‎مان برساند و هم نشاط و سلامتی و شادابی امروز و روزهای دیگرمان را از ما نگیرد. تنها در گذار از یک مسیر زیباست که به هدفی زیباتر می‎رسیم و رضایت درونی از اعمال‎مان در خود به وجود می‎آوریم. در این راستا لازم است که از اهداف شغلی و حرفه‎ای فراتر رویم و به آن جنبه‎هایی هم در زندگی خود توجه نشان دهیم که از فرط ارزش زیاد، حقیقتا بی‎قیمت هستند. وقتی جنبه‎هایی نظیر لبخند کودک‎مان و لحظات خوش کنار خانواده‎بودن را در هدف‎گذاری خود در نظر آوریم و اهداف و ایده‎آل‎هایی برای فرصت و مجال بروز آن‎ها در نظر بگیریم، آن وقت گامی موثر برای ایجاد تعادل در زندگی خود برداشته‎ایم که از هر جنبه‎ای که بسنجیم، دستاوردی ارزشمند و رضایت‎بخش خواهد بود.      

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group