فاطمه دانشور | عضو شورای شهر | مهرآفرین

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

آن‎قدر سرمان شلوغ می‎شود که فرصتی به دست نمی‎آوریم تا با تمرکز، راه پیموده شده را مرور کنیم و به یک جمع‎بندی و برداشت از وضعیت خود برسیم. تعطیلات نوروز این فرصت را فراهم می‎کند تا هم گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم و هم برداشت و بینشی دقیق از مسیری که در آینده خواهیم پیمود به دست آوریم.

سال جدید از راه می‎رسد و بسیاری از ما در این فکر هستیم که چگونه عمل کنیم تا این سال به بهترین شکل ممکن برای‎مان رقم بخورد؟ به گمانم ایام نوروز بهترین فرصت است که آدم‌ها یک‎بار دیگر مرور کنند و ببینند نسبت به خواسته‎ها و اهدافی که در نظر گرفته‎اند تا چه حد موفق بوده‎اند؟ به هر حال هر کدام از ما وقتی درگیر فعالیت‎های روزمره می‎شویم، آن‎قدر سرمان شلوغ می‎شود که فرصتی به دست نمی‎آوریم تا با تمرکز، راه پیموده شده را مرور کنیم و به یک جمع‎بندی و برداشت از وضعیت خود برسیم. تعطیلات نوروز این فرصت را فراهم می‎کند تا هم گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم و هم برداشت و بینشی دقیق از مسیری که در آینده خواهیم پیمود به دست آوریم.
مهم‎ترین اصل در این مرور نوروزی این است که اشخاص به صورت مکتوب فکر کنند و تحلیل‎ها از عملکرد گذشته و نیز ایده‎ها برای برنامه‎ریزی آینده را روی کاغذ بیاورند و از این رهگذر برای سال آینده به شکلی منطقی و انگیزه‎بخش هدف‎گذاری کنند. به هر حال در مسیری که هر شخص در طول زندگی پیموده، نقاط قوت و ضعفی پدید آمده است که شناسایی این‎ها و برنامه‎ریزی برای تقویت قوت‎ها و کاهش تاثیر ضعف‎ها مهم‎ترین عاملی به شمار می‎رود که باعث می‎شود به اهداف‎مان دست پیدا کنیم.
در تعطیلات نوروزی فرصتی به وجود می‎آید تا به نگارش اهداف سالانه خود بپردازیم که این در وهله اول همان‎طور که در سطور پیشین اشاره کردم با مرور اهداف سال گذشته و توفیقات و ناکامی‎های آن صورت می‎گیرد.
تعیین اهداف در هر حوزه‎ای از زندگی، اعم از شخصی، شغلی، خانوادگی و... و نوشتن راه‎های دستیابی به هر کدام از این اهداف، می‎تواند نقش موثری در انگیزه‎بخشیدن به ما در پیگیری فعالیت‎های‎مان از همان آغازین‎روزهای سال نو داشته باشد. نکته مهم این است که باید در طول سال به مرور اهداف بپردازیم و فاصله خود را با هدف یا اهدافی که برای خود تعیین کرده‎ایم بسنجیم.
یکی از نکاتی که در تعطیلات نوروز می‎تواند اثر بسیار مثبتی روی بینش هدف‎گذاری سالانه ما بگذارد، موضوع مطالعه است؛ آن هم مطالعه زندگی افراد موفقی که از صفر شروع کردند و با اتکا به خلاقیت و نوآوری خود اثرگذار شدند و نام‎شان را در تاریخ به ثبت رساندند. یادمان باشد که ذهن ما به شدت الگوبردار است و اگرخوراکی فکری به آن ارائه دهیم که الهام‎بخش باشد، آن‎وقت ذهن خود را برای پذیرش ایده‎آل‎ها و نیز اجرایی‎کردن برنامه‎ها و اهداف مدنظرمان آماده کرده‎ایم. خیلی‎ها هستند که  در همین شرایط اقتصادی، با اتکا به توانایی‎های‎شان به موفقیت دست یافته‎اند و بهترین‎ها را برای خود و اجتماع پیرامون رقم زده‎اند. مطالعه زندگی اینان که در مجله خلاقیت هم در دسترس است، می‎تواند روی ناخودآگاه و خودآگاه ما اثر بگذارد و به حرکت در جهت تحقق اهداف‎مان وادارمان کند.
اما تعطیلات نوروز صرفا فرصتی برای هدف‎گذاری و مطالعه انگیزه‎بخش نیست. برای خیلی از ما لازم است که فرصتی فراهم کنیم تا به بررسی چشم‎انداز کلی زندگی خود و ماموریتی که برای زندگی‎مان در نظر گرفته‎ایم، بپردازیم. این فقط شامل سال پیش‎ رو نخواهد بود. باید بپرسیم که در نگاهی کلان از خود چه انتظاراتی داریم؟ گذر بی‎امان عمر به ما یادآوری می‎کند که فرصت‎مان محدود است و مهم‎ترین نکته در این فرصت محدود این است که باید با آرامش و رضایت خاطر زندگی کنیم. خیلی‎ها آن‎قدر خودشان را درگیر کار و مسائل دیریاب و سخت زندگی می‎کنند که آرامش و رضایت از آن‎ها سلب می‎شود. خیلی وقت‎ها فراموش می‎کنیم که خودمان را دوست بداریم و در این فرصت محدود زندگی، خودمان باشیم و به «بودن»، همپای «شدن» اهمیت بدهیم. می‎توانیم به گونه‎ای پیش برویم که فرصت شادی، خنده، تفریح و امید را از خودمان دریغ نکنیم و آن‎قدر درگیر اهداف شغلی خود نشویم که امروزمان را به عنوان گوهری بازنیافتنی از کف بدهیم.
بسیاری از آدم‎های موفق را می‎بینیم که به ظاهر به آن‎چه می‎خواهند رسیده‎اند؛ اما آن‎قدر برای رسیدن به اهداف خود، فرصت‎های بی‎شماری را به حرص و عصبیت گذرانده‎اند که خوشبختی و موفقیت، هیچ نمودی در چهره‎شان نیافته است و سن ظاهری‎شان بسیار بیشتر از سن واقعی‎شان به نظر می‎رسد. پیداکردن این نقطه تعادل، در خلال فرصت تعطیلات نوروز می‎تواند امکان و شانس ایجاد رضایت در زندگی ما را دوچندان کند. نقطه تعادلی که هم ما را به اهداف‎مان برساند و هم نشاط و سلامتی و شادابی امروز و روزهای دیگرمان را از ما نگیرد. تنها در گذار از یک مسیر زیباست که به هدفی زیباتر می‎رسیم و رضایت درونی از اعمال‎مان در خود به وجود می‎آوریم. در این راستا لازم است که از اهداف شغلی و حرفه‎ای فراتر رویم و به آن جنبه‎هایی هم در زندگی خود توجه نشان دهیم که از فرط ارزش زیاد، حقیقتا بی‎قیمت هستند. وقتی جنبه‎هایی نظیر لبخند کودک‎مان و لحظات خوش کنار خانواده‎بودن را در هدف‎گذاری خود در نظر آوریم و اهداف و ایده‎آل‎هایی برای فرصت و مجال بروز آن‎ها در نظر بگیریم، آن وقت گامی موثر برای ایجاد تعادل در زندگی خود برداشته‎ایم که از هر جنبه‎ای که بسنجیم، دستاوردی ارزشمند و رضایت‎بخش خواهد بود.      

فاطمه دانشور عضو شورای شهر

آخرین اخبار

web stats log analyzer

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Cyanviolet Group