26 خرداد 1398 ساعت 02:11

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
خلاقیت از یک طرح مهم در جهت حمایت از کارآفرینی

شورا و شهرداری تهران در موضوع کارآفرینی، دو کار عمده انجام داده‎اند؛ یکی، کارآفرینی به معنای عام آن است که در سازمان رفاه و مشارکت‎های اجتماعی شهرداری تهران، واحد کارآفرینی به همین منظور ایجاد شده و علاوه بر این در محلات 374گانه شهر تهران هم در هر محله یک خانه کارآفرینی در دست تاسیس است که تاکنون، 80 خانه کارآفرینی به طور قطعی افتتاح شده و بقیه هم تا پایان سال افتتاح خواهند شد.

شورا و شهرداری تهران در موضوع کارآفرینی، دو کار عمده انجام داده‎اند؛ یکی، کارآفرینی به معنای عام آن است که در سازمان رفاه و مشارکت‎های اجتماعی شهرداری تهران، واحد کارآفرینی به همین منظور ایجاد شده و علاوه بر این در محلات 374گانه شهر تهران هم در هر محله یک خانه کارآفرینی در دست تاسیس است که تاکنون، 80 خانه کارآفرینی به طور قطعی افتتاح شده و بقیه هم تا پایان سال افتتاح خواهند شد.

محور دوم فعالیت‎های کارآفرینانه در شهرداری تهران بر این مبناست که به فعالیت‎های کارآفرینانه با محوریت زنان توجه شود. با معاونت امور بانوان شهرداری تهران جلساتی تحت عنوان شورای راهبردی برگزار کرده‎ایم که هدف این شورای راهبردی، ایجاد مدلی‎ست که در آن کارآفرینی خانوادگی با محوریت و نقش‎آفرینی زنان، ایجاد و توسعه یابد.

در جلسات این شورا تلاش کرده‎ایم بانوان فعال در کارآفرینی را از انجمن‎های مرتبط با این حوزه به جلسات دعوت کنیم و در این جلسات، این موضوع را به نقد و بررسی گذاشته‎ایم که چگونه می‎توانیم مطابق با سیاست‎های کلی کشور مبنی بر اولویت حفظ کیان خانواده، به گونه‎ای برنامه‎ریزی کنیم که زنان، علاوه بر مدیریت امور خانواده، در فعالیت‎های کارآفرینانه هم نقشی موثر ایفا کنند و از این طریق، بنیان‎های حیاتی نهاد خانواده را تحکیم کنند.

بر این اساس به ایده کسب‎وکارهای خانوادگی رسیده‎ایم. در این نوع از کسب‎وکارها، اعضای خانواده سهامداران فعالیت کارآفرینانه خواهند شد. در این طرح پیش‎بینی شده که محوریت کسب‎وکار خانوادگی با بانوان باشد و حمایت‎های لازم از ایده‎هایی که از سوی آنان ارائه می‎شود، صورت گیرد. حمایت از این طرح‎ها هم با دو ابزار آموزش و مشاوره انجام می‎شود که البته در این میان، مشاوره از نقشی کلیدی‎تر برخوردار است. آموزش‎ها و دوره‎های مرسومی که در سازمان‎ها و موسسات مختلف ارائه می‎شود، در قالب این طرح هم به متقاضیان ارائه خواهد شد. منتها علاوه بر این، آموزش‎هایی صورت می‎گیرد با این مضمون که یک زن چگونه می‎تواند علاوه بر پرداختن به فعالیت کاری خود، مدیریت صحیحی هم بر خانواده داشته باشد که این محتوای آموزشی به نوعی، محتوایی اختصاصی و ویژه در قالب این طرح است.

در حیطه مشاوره، ایده‎های ارائه شده برای ایجاد کسب‎وکار در یک حوزه، توسط مشاوران مربوط به آن حوزه بررسی می‎شود و همفکری‎های لازم صورت می‎گیرد که یک ایده تبدیل به طرح کارآفرینی یا بیزنس‎پلن شود و در قالب مکتوب بیاید.

مشاوران از همان ابتدا با بررسی‎هایی که انجام می‎دهند به صاحبان ایده اعلام خواهند کرد که آیا این طرح، قابلیت اجرا و تجاری‎سازی دارد یا خیر؟ در این بررسی به اکوسیستم کسب‎وکار و عوامل بیرونی که بر روند یک کسب‎وکار تاثیر می‎گذارند، توجه خواهد شد. اگر پاسخ مشاوران به موفقیت احتمالی یک ایده کارآفرینانه مثبت بود، تسهیلاتی در نظر گرفته شده تا از ایجاد این کسب‎وکارها حمایت‎های مالی صورت گیرد. می‎دانید که در وضعیت امروز، در هیچ کجا وام با کارمزد 4درصد در اختیار کارآفرینان قرار نمی‎گیرد. اما در این طرح با رایزنی‎هایی که با مسوولان صندوق مهر امام رضا(ع) صورت گرفته قرار بر این شده است که برای این نوع کسب‎وکارها وام‎هایی با کارمزد 4درصد ارائه شود که این وام‎ها تا سقف 100میلیون تومان خواهد بود و البته اگر کسب‎وکار در قالب تعاونی شکل بگیرد؛ این امکان وجود دارد که سقف تسهیلات تا یک میلیارد تومان نیز افزایش پیدا کند.

در واقع، خلاصه روند کار به این صورت است که طرح‎ها پس از تکمیل از طریق مراکز خدمات اجتماعی مناطق تهران به معاونت توانمندسازی و مشارکت‎های مردمی سازمان رفاه و مشارکت‎های اجتماعی شهرداری تهران ارسال خواهد شد و پس از بررسی توسط اداره کارآفرینی و توانمندسازی این سازمان، طرح‎های واجد شرایط به کمیته مشترکی ارسال می‎شوند که این کمیته متشکل است از 2نفر نماینده صندوق مهر امام رضا(ع) استان تهران، 2نفر نماینده اداره کارآفرینی و توانمندسازی و یک نفر کارشناس که هیچ‎گونه ارتباط سازمانی با شهرداری تهران و صندوق مهر امام رضا(ع) ندارد.

در این کمیته با حضور صاحب طرح، بررسی نهایی انجام می‎شود و در صورت تایید طرح، برای تخصیص وام در همان جلسه اقدامات لازم صورت خواهد گرفت و صاحبان طرح‎های تاییدشده پس از تکمیل پرونده نزد شعبه صندوق مهر امام رضا(ع) وام خود را دریافت می‎کنند. مجموع زمان پیش‎بینی‎شده برای تایید نهایی طرح، از زمان تکمیل فرم و با در نظر گرفتن حداقل ایرادات در تکمیل فرم، حدود 14 تا 20 روز کاری‎ست. حضور صاحب طرح هم به جز در زمان دریافت فرم‎ها فقط در کمیته تخصیص، جهت دفاع از طرح نهایی‎ست. از جمله مزایای این وام، می‎توان به کارمزد 4درصد آن، شروع پرداخت اقساط آن یک سال پس از دریافت وام و همچنین دوره پرداخت 3ساله‎اش اشاره کرد. در شماره آینده خلاقیت به طرح‎های اجتماعی دیگری جهت اشاعه فرهنگ کارآفرینی به خصوص در حوزه بانوان اشاره خواهم کرد.  

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group