30 شهریور 1400 ساعت 11:47

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

فاطمه دانشور بازرگان، عضو شورای شهر و فعال اجتماعی، به الجزیره می گوید که از چیزی جز خدا نمی ترسد

گفتگویی با سرمایه دار بزرگ ایرانی که کلیشه های جنسیتی را در هم شکسته است
فاطمه دانشور بازرگان، عضو شورای شهر و فعال اجتماعی، به الجزیره می گوید که از چیزی جز خدا نمی ترسد

تهران- فاطمه دانشور همچنان که به چابکی در اتاق راه می رود، درباره دستاوردهایش صحبت می کند، لحظه ای مکث می کند تا تصویر فرزندانش را تحسین کند، و جایی دیگر مکث می کند که تلنگری به مجله براقی بزند که حاوی تصاویری از برخی از هزاران زنی است که خیریه او تحت پوشش قرار داده است.
دانشور، 43 ساله، اکنون 7 شرکت (فعالیت) بازرگانی عمده به نامش ثبت شده است و در صنعت غالبا مردانه معدن، سالها تجربه موفقت آمیز را به همراه دارد. او در شورای شهر تهران و اتاق بازرگانی ایران فعالیت دارد و ده ها گزارش از مشکلات اجتماعی که ایران به آن مبتلا است، از اعتیاد گرفته تا کار کودکان را نوشته است. او یک چهارم درآمد خود را به خیریه خود، مهرآفرین می پردازد که از از زنان و کودکانی که پدرشان ترکشان کرده اند حمایت می کند.
اما از میان تمام آنچه دانشور در طی این سالها بدان رسیده است، وی به فعالیتهایش در زمینه کودکان خیابانی افتخار می کند. او مشغول اجرای طرحی برای آموزش ده ها کودک یتیم استثنایی است و به آنها شانس پیشرفت در اجتماعی بزرگتر را می دهد.
دانشور در دفترش در تهران به الجزیره می گوید: "زمانی آنها تنها در آرزوی یک سبد میوه بودند، اما اکنون آنها می خواهند فضانورد یا بهترین فیزیکدان جهان شوند".
دانشور تمام اینها را در حالی انجام داده که در کنار همسر و شریک تجاری اش، مشغول بزرگ کردن چهار فرزند خردسالش  بوده است، او بی پرده اذعان می کند که این مسیر، همیشه راحت نبوده است. در طول این مسیر، او با مقاومت هایی در میان اعضای سنتی جامعه بازرگانی ایران روبرو شده است-اما او با استناد به نیاز به ارسال پیامی به سایر زنان کشور، مقاومت کرده است.
دانشور اخیرا با الجزیره به گفتگو نشسته است تا درباره اینکه چگونه در یک صنعت مردسالار به موفقیت رسیده است صحبت کند، در حالیکه همچنان با کلیشه های غربی درباره اینکه معنای زن بودن در ایران چیست، چالش دارد.

الجزیره: در ابتدا چه چیزی شما را به سوی دنیای تجارت کشید؟
فاطمه دانشور: من مدرک MA خود را در رشته مدیریت بازرگانی گرفتم و سپس تصمیم گرفتم برای خودم تجارت کنم. در آن زمان مجرد بودم، اما این مساله در فرهنگ ایران، که در زمینه بازرگانی به ویژه در امور معدن و واردات و صادرات مردسالارانه بود، چندان عادی نبود.
اما من وارد صنایع معدنی شدم و شروع به صادرات مواد معدنی به کشورهای مختلف کردم. کار من گرفت و موفق شدم.
سپس متوجه شدم که به عنوان تنها زن فعال در این صنعت، به من توجه زیادی می شود. متوجه شدم برخی نقاط قوت، مانند اعتماد به نفس، ریسک پذیری و جسارت، سبب تمایز من از دیگران شده است.
در اولین معامله تجاری ام، معامله ای 2 میلیون دلاری را انجام دادم در حالیکه تنها 200 دلار پول در اختیار داشتم. مردم می خواستند بدانند چگونه این کار را انجام دادم و من به آنها توضیح دادم که از طریق فن مذاکره انجام شده است.

الجزیره: هنگام کار در این دنیا (فضا)ی مردسالار، با چه چالش هایی روبرو شدید؟
دانشور: من همیشه اقدام به تنظیم و اولویت بندی اهدافم می کردم، و تلاش می کردم از بالا به آنها نگاه کنم. سپس به خودم می گفتم، چیز خاصی نیس، انجامش می دهم.
در میان این اهداف، به دنیا آوردن چهار فرزند بود. من این بچه ها را در بحبوحه فعالیت های تجاری ام پرورش دادم در حالیکه بسیار گرفتار بودم، اما انجام شد و من بسیار بابت آنها، دو پسر و دو دخترم، خوشحالم.
در آن زمان، به ذهنم رسید که عضو اتاق بازرگانی ایران شوم. هیچیک از اعضای بخش معدن اتاق، زن نبودند. وقتی ثبت نام کردم، اعضای قدیمی اتاق مرا مسخره کردند و گفتند چنین بانوی جوانی نباید وارد این رشته شود. آنها با طعنه می گفتند که باید بروم؛ در آن زمان من دوقلوهایم را باردار بودم و بسیار گرفتار بودم.
اما در انتخابات اتاق، من رای دوم را آوردم. این مساله مثل یک زمین لرزه در کشور بود که در یک فعالیت کاملا مردسالارانه، زنها رای آورده اند. واقعا مثل یک صاعقه بود.
تماسهای زیادی از آقایان اتاق بازرگانی داشتم که باید استعفا دهم و اینکه آنها نمی توانند ریاست یک زن بر خود را بپذیرند. گاهی خیلی از این تماسها خسته می شدم، اما فکر کردم که اگر استعفا دهم، نوعی شکست برای زنها در جامعه خواهد بود.
در عوض، من راهی برای دیگران ساختم: در حال حاضر سه زن دیگر نیز ریاست کمیسیون های تخصصی را به عهده دارند.

الجزیره: آیا فکر می کنید که در غرب درباره نحوه زندگی زنان تحت قوانین اسلامی، سوء برداشت وجود دارد؟
دانشور: از منظر غربی ها، تصورات غلط زیادی درباره زنان ایرانی وجود دارد. زمانی که به کشورهای مختلف سفر کردم، متوجه شدم که زنان ایرانی بسیار تحصیلکرده هستند و از آزادیهای بسیار بیشتری نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر برخوردارند. اما این تصورات غلط همچنان پابرجا هستند.
در کشوری مثل ایران، زنان رفتار خاصی با همسرانشان دارند. آنها نباید برای قویتر کردن خود، سبب ضعیف شدن همسرشان شوند.
همسر من، به ویژه در موضوع پرورش فرزندانمان، شریک بسیار خوبی بوده است. زمانی که من به دلیل فعالیتهای تجاری ناگزیر از دوری از خانه بوده ام، او شکاف موجود را پر کرده است. او پدر بی نظیری بوده و برای بچه ها فوق العاده است. این هم یکی دیگر از کلیدهای موفقیت است، یعنی داشتن همراه حامی.

الجزیره: به نظر شما مهمترین مشکلات اجتماعی که امروزه ایران با آن روبروست، چیست؟
دانشور: اعتیاد و بیکاری. این دو، ریشه بسیاری از مشکلاتی که دیده ام، جرایم اجتماعی و آسیب های اجتماعی هستند.
کشور ما در همسایگی افغانستان قرار دارد، که در آن بسیاری از مواد مخدر تولید می شود و ایران مسیر انتقال مواد مخدر به اروپا و کشورهای غربی است. در این حین، بسیاری از جوانان ایرانی ممکن است دچار اعتیاد به مواد مخدر شوند و این مساله سبب بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی می شود. نتیجه آن طلاق، مشکلات خانوادگی و بسیاری از مسائل دیگر است. آنچه به ویژه ناراحت کننده است، اعتیاد در میان زنان است که باید بسیار جدی به آن پرداخت، زیرا آنها مسئول فرزندآوری هستند.
مقامات ارشد کشور همواره درباره این مساله حساس بوده اند، اما اخیرا توجه بسیار بیشتری به آن نشان می دهند، و کمپ های بازپروری زیادی احداث شده اند. چنین تلاشهایی در مجموع در حال افزایش است.

الجزیره: توصیه شما برای زنان و دخترانی که دوست دارند راه شما را ادامه دهند چیست؟
دانشور: همواره به آنها توصیه می کنم دشمن شماره 1، ترس است. هر چه شود، نترسید. و همیشه درباره خودتان فکر کنید- اهداف و چشم اندازهایی برای خود تعریف کنید. سعی کنید اول خودتان را بشناسید.
من مدیون هوش معنوی ام هستم. به دلیل نحوه تربیت خانوادگی ام، از چیزی جز خدا نمی ترسم. به همین دلیل است که همیشه ریسک می کنم و کارهایی را انجام می دهم که اکثر افراد انجام نمی دهند.

این پرسش و پاسخ از یک مصاحبه ترجمه شده اقتباس شده است و برای شفافیت بیشتر، ویرایش و خلاصه شده است.

متن کامل انگلیسی در سایت الجزیره


Meet the Iranian tycoon smashing gender stereotypes
Businesswoman, city councillor and social activist Fatemeh Daneshvar tells Al Jazeera that she fears 'nothing but God'.

Tehran - Fatemeh Daneshvar moves easily around the room as she speaks of her accomplishments, pausing at one point to admire a photo of her children, and at another to flip through a glossy magazine packed with images of some of the thousands of women her charity has aided.

Daneshvar, 43, now counts seven major businesses to her name, having spent years pursuing a successful career in the male-dominated mining industry. She serves on Tehran's city council and the Iranian chamber of commerce, and has authored dozens of reports on the social problems plaguing Iran, from addiction to child labour. She donates one-fourth of her income to her own charity, Mehrafarin, which supports women and children whose fathers have abandoned them.

But of all that Daneshvar has achieved over the years, she is proudest of her work with Iran's street kids. She runs a programme to train and support dozens of exceptional orphans, giving them a chance to succeed in the broader community.

"Once, they were just yearning for a basket of fruit; now, they want to be astronauts, the best physicists of the world," Daneshvar tells Al Jazeera from inside her Tehran office.

Daneshvar has done all of this while raising four young children alongside her husband and business partner, and she openly acknowledges that it has not always been an easy road. Along the way, she faced resistance from traditionalist members of Iran's business community - but she persisted, citing a need to send a message to other women in the country.

Daneshvar recently sat down with Al Jazeera to speak about how she found success in a male-dominated industry, while also challenging Western stereotypes of what it means to be a woman in Iran.

Al Jazeera: What initially drew you to the business world?

Fatemeh Daneshvar: I did my MA in the field of business management and later decided to do business for myself. I was single at the time, but it wasn't quite something normal in Iranian culture, which was male-dominated in the business field - especially in mining and importing/exporting.

But I entered the mining industry sector and started exporting mining materials to different countries. My business took off and I got very successful.

Later on, I realised I'd gotten a lot of attention as the only woman active in this field. I realised that I'm quite different from others because of some of the virtues I have, like self-confidence, risk-taking and audacity.

The first business deal I made, I made a $2m deal, but all I had was $200. People wanted to know how on Earth I did that. I explained that it was through the art of negotiations.

Al Jazeera: What challenges have you faced while navigating this male-dominated world?

Daneshvar: I was always committed to setting goals and prioritising my goals, and I tried to look at them from above. Then, I always told myself: "That's nothing, let's do it."

Among those objectives was bringing four children into the world. I made those children at the height of my business and I was quite busy, but it happened and I am very happy for that - two boys and two girls.

It was like an earthquake across the country, that in a totally male-dominated field, a woman has gotten this vote. It was like a thunderbolt.

At that time, it came to my mind to become a member of the business chamber of Iran. There was no female member of the mining industry at the chamber. When I signed up, the senior members made fun of me, saying no such "young lady" should come to this field. They teased me that I should leave; I was pregnant at the time with twins and very busy.

But in the election of the chamber, I got the second-highest vote. It was like an earthquake across the country, that in a totally male-dominated field, a woman has gotten this vote. It was like a thunderbolt.

I received a lot of calls from male members of the chamber that I should resign, and that they could not accept a woman presiding over them. I sometimes got very tired and fed up with these kinds of calls, but I thought if I do resign, it's a kind of betrayal to the women in our society.

Instead, I made way for others: There are currently three other women chairing specialised committees.

Al Jazeera: Do you believe there are misconceptions in the West about what life is like for women living under Islamic rule?

Daneshvar: There is a huge misconception about women in Iran from a Western perspective. When I've travelled to different countries, I've realised that Iranian women are extremely highly educated and enjoy many more freedoms that in some of these other countries. But these misconceptions persist.

In a country like Iran, women have a delicate conduct with their husbands. They shouldn't weaken their husband to strengthen themselves.

My husband has been a great partner, especially for raising children. When I've had to be away from home dealing with my business, he has filled that gap for me. He has been a great father and is wonderful with the children. This is another key to success, having a supportive partner.

Al Jazeera: What would you say are the most pressing social problems facing Iran today?

Daneshvar: Addiction and unemployment. These two are the root causes of many of the problems that I personally have seen, the social crimes and social harms.

Our country is neighbouring Afghanistan, where many of the drugs are produced, and it is a transit route for drugs to Europe and Western countries. In the process, a lot of Iranian youth can become addicted to these types of drugs, and this leads to many social problems and social issues. We have divorce, we have family problems; we have many, many issues resulting from this. What is especially worrisome is the addiction among women, which should be tackled very seriously, because they are involved in child-bearing.

The country's senior authorities have always been very sensitive to this, but recently senior officials have paid a lot more attention to the issue, and many rehabilitation camps have been launched. Such efforts have been cumulatively increasing.

Al Jazeera: What's your advice for women and girls who want to follow in your footsteps?

Daneshvar: I always advise them, the number one enemy is fear. Do not be scared, no matter what. And always think about yourself - set goals and objectives for yourself. Try to know thyself first.

I'm indebted to my spiritual intelligence. Because of the way my family raised me, I fear nothing but God. That's why I always take risks and do things that many people do not do.

This Q&A was adapted from a translated interview and has been edited and condensed for clarity.

کلمات کلیدی

مصاحبه

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group