کد خبر:1135 بازدید: 5366 بازدید
دانشور در گفت‌وگو با تسنیم:

 رئیس سابق اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به طرح‌ ضربتی شهرداری، بهزیستی و فرمانداری در خصوص جمع‌آوری کودکان کار، گفت: این‌گونه اقدامات نتیجه معکوس در پی خواهد داشت چرا که بدون پشتوانه انجام می‌گیرد.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اقدام برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها در خصوص جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی به‌صورت ضربتی، اظهار کرد: در این بخش باید به ظرفیت‌ها و بسترهای لازم توجه شود و در نهایت اقدامات لازم را انجام داد.

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی  از دستگاه‌ها اطلاعات خوبی از موضوع کودکان کار و خیابانی ندارند و به همین جهت برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه ندارند.

دانشور با بیان اینکه باید مسئله کودکان کار به‌درستی درک و شناخته شود، اضافه کرد: راهکار فعلی مدنظر از سوی سازمان‌های متولی در حوزه کودکان کار و خیابانی منطقی و درست نیست.

رئیس سابق اجتماعی شورای شهر تهران راجع به راهکار ورود به حل مسئله کودکان کار و خیابانی افزود: راهکار فعلی در شرایط فعلی با توجه به ضعف‌های ساختاری و زیربنای نهادهای متولی، راهکار اشتباهی است.

وی ابراز کرد: بهترین راهکار برای مسئله کودکان کار و خیابانی در شرایط فعلی ارائه خدمات کاهش آسیب با رویکرد کم کردن ساعت کار کودکان و ممنوع کردن کار برای یک عده از کودکانی که در معرض آسیب‌های جدی هستند و بچه‌های کم‌سن‌وسال‌تر است.

دانشور ادامه داد: قبل از ورود به موضوع کودکان کار و خیابانی باید برنامه جامعه و کاملی در این بخش دیده شود.

وی افزود: در دوره چهارم شورای شهر تلاش‌های بسیاری برای تهیه بانک اطلاعات کودکان کار و خیابانی شد و چون مدیران وقت اعتقادی به این موضع نداشتند در نهایت اجرایی نشد، لذا اقدامات همیشه هیجانی و مبتنی بر شتابزدگی بوده که هیچ موقع به نتیجه خوبی منتهی نشده است.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: در بخش کودکان کار باید دو کار مدنظر قرار بگیرد، یکی اقدامات ضروری و مداخله‌ای و دیگری اقدامات میان‌مدت و بلندمدت.

دانشور در پایان افزود: در نهایت پیشنهاد می‌شود طرح اشاره‌شده قبل از  فاز اجرایی بررسی شود.


گروه دیما
سئو و پشتیبانی: گروه دیما