29 شهریور 1400 ساعت 22:14

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

 تهران ابر شهری است که گاهی یک منطقه آن حتی بیش از یک شهرستان جمعیت دارد و تراکم خانه، مردم و مشکلات در آن موج می زند. شورایاران در ابتدای راه قرار دارند و همین موضوع سبب شده است کارشناسان شهری دغدغه های زیادی برای این نهاد مردمی داشته باشند چرا که جایگاه شورایاران را در صف مقدم مدیریت در سطح شهر تهران می دانند و همین جایگاه سبب شده است انتظار فعالیت های اثرگذار را از این نهاد مردمی داشته باشند.

 فاطمه دانشور ، رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران که در دو سال گذشته حضوردر شورای شهر تهران، دغدغه های جدی در حوزه آسیب های اجتماعی و پیگیری مسائل سیاه شهر تهران همانند کارتن خوابی، اعتیاد، طلاق و کودکان کار و خیابان را داشته است،  در گفت و گو با خبرنگار ما پیرامون جایگاه  شورایاران به این مهم اشاره دارد که آنها باید کلید مشکلات واقعی هر محله و دستیابی به راه حل را در دست نخبگان یک محله جستجو کنند و شورایاران باید این فرصت را غنیمت بشمرند.
خانم دانشور به عنوان رئیس کمیته اجتماعی در حال حاضر فعالیت شورایاران را در خصوص حل مصائب هر محله چگونه ارزیابی می کند؟  
در حال حاضر مشکل واقعی آن است که  مشارکت مردم برای حل مشکلات اجتماعی در سطح محلات در حداقل آن قرار دارد و این در حالی است که باید خدمات شورایاری ها در سطح محلات به سمت و سویی حرکت کند که مشارکت مردم   توسط شورایاری ها برای حل مشکلات به حداکثر برسد.
از مشکلات محلات شهر تهران بگویید آیا با توجه به اینکه آسیب ها شناخته شده است می توان به شورایاری ها راه مشخصی را نشان داد تا با طی کردن آن مسیر به نتیجه مطلوب برسند؟
واقعیت آن است که محله  به محله و منطقه به منطقه تهران  مشکلات متفاوتی را متناسب بافضای آن منطقه تجربه می کند و می توان گفت مشکلات  پیش روی آنها فرق می کند ونمی توان یک نسخه را برای کل تهران پیچید .
یعنی شکل آسیب ها متفاوت است؟
یک منطقه ممکن است مشکل زیست محیطی داشته باشد  و در یک منطقه ممکن است مشکلات اجتماعی بیداد کند. مثلا اگر بخواهید نگاهی به وضعیت آسیب های اجتماعی بیندازید  مشاهده می کنید که در منطقه 12 ، 18 و 17 قطعا آسیب های اجتماعی اولویت اول هستند آنچنان که در این میان این محلات موضوع ابتلا به اعتیاد، حرف اول را می زند. پس از آن آسیب هایی همچون کودکان کار و کودکان بدسرپرست قرار دارند و در نهایت بحث دیگر این محلات وقوع گسترده طلاق  و آسیب های ناشی از طلاق است که همچون موجی بر سر اسن محلات شهر تهران فرود آمده است اما شورایاران می توانند به صورت جدی در حل این آسیب ها نقش ایفا کنند.
یعنی آسیب ها تنها در مناطق جنوبی شهر باید مورد توجه باشد؟
خیر ؛ در مناطق مرفه نشین شهر تهران نیز شاهد مشکلات مخصوص این محلات هستیم به طوری که در این محلات خانواده با پدیده نوظهر انزوای کودکان مواجه هستند و یا اخلاق کودکان تحت تاثیر فضای مجازی قرار دارد تا آنجا که شاهد هستیم در این مناطق کودکان چه دختر و چه پسر  در سنین پایین درگیر روابط خارج از چارچوب خانواده می شوند که این موضوع می تواند خطرناک باشد اما شورایاران به دلیل جایگاهی که به عنوان یاری دهند شورا در سطح محلات بر عهده دارند می توانند به این موضوعات ورود پیدا کنند و  موضوعات شناسایی شود و برای ااین مسائل راهبردی متناسب ارائه دهند.
به نظر شما شورایاران چگونه می توانند در کاهش آسیب های سطح محلات نقش ایفا کنند؟
مهمترین مشکلاتی که باید شورایاران در خصوص مسائل و مشکلات و حتی آسیب های موجود در محله به آن توجه کنند آن است که نباید به تنهایی تصمیم گیری کنند؛ حل مشکلات مردم تنها زمانی امکان پذیر است که مشارکت اجتماعی آنها در جهت این هدف مورد توجه قرار گیرد و این یعنی اینکه شورایان باید مردم محله را درگیر حل مشکل کنند.
چگونه می توان مردم تهران را که هر کدام درگیر هستند به موضوعاتی از این دست جلب کرد؟
نقش شورایاران در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است ؛شورایاران  می توانند با شناساییی نخبگان و فعالان در سطح محلات، اولین گام را برای حل معضلات  بردارند چرا که به طور قطع ، در سطح هر محله، کارشناسان شاخصی وجود دارند که در حوزه های ورزش ، اجتماعی و اقتصادی فعال هستند و بدین ترتیب شورایاری می تواند این افراد را شناسایی کرده و از آنها دعوت بعمل آورد تا بدین ترتیب  مشکلات و مسائل آن محله از زبان نخبگان بیان شود و راه حل های احتمالی ارائه شود. 

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group