08 آبان 1399 ساعت 02:06

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

در شماره پیش از هوش معنوی یا SQ سخن گفتیم و به ضرورت‎های رشد چشمگیر ایران در شاخص نیکوکاری در بین کشورهای جهان پرداختیم.

در شماره پیش از هوش معنوی یا SQ سخن گفتیم و به ضرورت‎های رشد چشمگیر ایران در شاخص نیکوکاری در بین کشورهای جهان پرداختیم. آن‌چه در این شماره به آن می‌پردازیم این است که کارآفرینان چه نقشی را در تحقق هرچه بهتر این رشد ایفا می‌کنند؟ اعتقاد من این است که کارآفرینان به نسبت ثروتی که دارند، باید مقداری از آن را در جهت کمک به خلق، سرمایه‌گذاری کنند. خداوند در قرآن کریم حتی نسبت این کمک را هم مشخص کرده؛ که یک-پنجم است. در واقع، نسبتی از ثروت، اعلام شده که قابل توجه است. حال، پرسش این است که در جامعه‌مان چند نفر را سراغ داریم که میلیارد-میلیارد ثروت به دست می‌آورند و به همان نسبت، میزان بخشش‌شان به میلیارد می‌رسد؟

باید حواس‌مان باشد که سرمایه‌گذاری در بانک الهی، مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری عمر است که هیچ‌گاه گم و فراموش نمی‌شود و در همین دنیا، اثر آن را دیر یا زود خواهیم داد. در این مورد، خودِ من بارها تاثیری این‌چنین را در زندگی خود دیده‌ام. در بسیاری از فرهنگ‌ها این نکته آمده است که اگر روزگار سختی دارید و در تنگنا هستید، حتما چیزی از اموال خود را ببخشید که این ممکن است حتی وجه نقد هم نباشد و مواردی نظیر اختصاص وقت برای نیازمندان و حتی یک لبخند خشک و خالی را شامل شود. همین کمک، نوعی انرژی پدید می‌آورد که درهای بسته را می‌گشاید و پیشرفتی در امور به وجود می‌آورد. حتما بسیاری از افرادی که هم‌اکنون این نوشته را می‌خوانند چنین تجربه‌ای را حتی برای یک بار هم در زندگی‌شان از سر گذرانده‌اند.

بر اساس آن‌چه مطرح کردیم، اعتقاد راسخ دارم که کارآفرینان باید یک‌بخشی از سود و درآمدشان را به کمک به دیگران اختصاص دهند و این کمک هم ویژگی‌های مختلفی دارد که در این نوشتار، چندین مورد از آن‌ها را برمی‌شماریم.

به هر حال، کارآفرینان باید در بحث مسوولیت اجتماعی ورود پیدا کنند؛ چرا که این بحث، هم‌اکنون در دنیا به عنوان یک استاندارد پذیرفته شده است که هم بر اعتبار شرکت می‌افزاید و هم متناسب با استراتژی موجود در یک کسب‌وکار، توسعه‌ای اجتماعی پدید می‌آورد و در کنار آن به قوام و دوام ایده آن کسب‌وکار و نوع تعاملی که با مشتریان خود دارد، می‌انجامد.

کارآفرینان می‌توانند در شرکت خود یک کمیته CSR یا (Corporate social responsibility) پدید آورند که اختصاصا به بحث مسوولیت اجتماعی می‌پردازد. در کنارآن باید به مطالعه استراتژی سازمانی خود بپردازند تا مسوولیت اجتماعی خود را به استراتژی سازمان‌شان گره بزنند. مسوولیت اجتماعی در تعریف خلاصه خود، رعایت‌کردن اخلاق از سوی کسب‌وکارهاست. در واقع در مسوولیت اجتماعی تاکید می‌شود که کسب‌وکارها به شکل مسوولانه‌ای به تولید ثروت بپردازند و پاسخگویی و شفافیت به مردمان جامعه را در اولویت اهداف خود قرار دهند. به طور مثال اگر قرار است کالایی را تولید کنیم، تولید آن را در سالم‌ترین شکل خود انجام دهیم و مثل برخی از کارخانجات لبنی نباشیم که با ریختن روغن پالم در لبنیات پرچرب، دنبال سود بیشتر ولو به قیمت آسیب‌زدن به سلامتی مردم هستند. باید توجه داشت که توجه به سلامت و اخلاق در تولید محصولات و خدمات، در کلیه زنجیره‌های مربوط به تولید یک فرآورده کالایی یا خدماتی مطرح می‌شود. خیلی از مراکز خدماتی عمومی هستند که متاسفانه از کودکان برای انجام برخی از وظایف خود استفاده می‌کنند که نشان از آن دارد این سازمان‌ها تعهدی اجتماعی را نسبت به مبارزه با پدیده نامبارک کودکان کار، برای خود، شناسایی نکرده‌اند و این‌گونه، خود، منشا به وجود آمدن برخی آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

این مسوولیت اجتماعی در زمینه رعایت حقوق کارکنان هم قابل بررسی‌ست. شرکت‌های مسوول، کلیه حقوق کارکنان خود را به رسمیت می‌شناسند و فضایی پرانگیزه و خلاقانه برای فعالیت بهینه کارکنان پدید می‌آورند. در واقع، یک سازمان نمی‌تواند بگوید که من نسبت به جامعه خود مسوولم؛ ولی در کنار آن برای کارمندان خود، حق بیمه پرداخت نکند و آتیه کارمند خود را نبیند. یا نسبت به ایمنی محیط کار کارگر در کارخانه بی‌تفاوت باشد و مسبب ایجاد صدمات جانی برای کارکنان خود شود.

مسوولیت‌پذیری اجتماعی در حوزه کارکنان از جنبه‌ای دیگر هم معنا می‌یابد. خیلی از کسب‌وکارهایی که مسوولیت اجتماعی برای خود تعریف کرده‌اند، کارکنان خود را تشویق می‌کنند که در بسته مسوولیت اجتماعی شرکت، نقشی را بر عهده بگیرند و به طور مثال ضمن دریافت حقوق، یک روز از فعالیت‌های کاری خود را به جای حضور در شرکت، به حضور در خیریه‌ها و دریافت کمک از خیرین برای نیازمندان اختصاص دهند.

از زمینه‌های دیگر فعالیت شرکت‌ها در حوزه مسوولیت اجتماعی می‌توان به تبیین مسوولیت در مورد آسیب‌هایی پرداخت که کالای عرضه‌شده از سوی آن شرکت به جامعه وارد می‌کند. به طور مثال، یک شرکت خودروسازی ممکن است از جهت تولید خودرو و آسیبی که از جهت زیست‌محیطی وارد می‌آورد، بخشی از درآمدها و سود خود را به احداث پارک برای تلطیف هوا در نقاط آلوده شهر اختصاص دهد. یا شرکتی که در زمینه خدمات گردشگری فعال است، می‌تواند صنایع دستی مردمان بومی را که به عنوان مقصد مسافرتی شرکت خود برگزیده است به توریست‌هایی که در آن مناطق، اقامت می‌کنند، معرفی و بازاریابی کند. یا شرکت دیگری که در زمینه غذا فعال است، می‌تواند مسوولیت اجتماعی خود را در زمینه تغذیه کودکان کار تعریف کند. یا خیلی از شرکت‌هایی که در حوزه صنایع معدنی فعال هستند، می‌توانند در مناطقی که استحصال منابع را انجام می‌دهند، اقداماتی توسعه‌ای را هم در آن مناطق برای خود تعریف کنند تا با توسعه زیرساخت‌ها محرومیت را از آن مناطق بزدایند و در عین حال، نگرش ساکنان آن مناطق را نسبت به فعالیت آن شرکت‌ها بهبود بخشند. همین اقدامات اجتماعی، احترام و اعتبار اجتماعی را در نگاه مشتریان آن شرکت‌ها پدید می‌آورد و این روند برای کسب‌وکار تا به آن حد، جدی و مثمرثمر است که بسیاری از اساتید بازاریابی و برندینگ از آن با عنوان یکی از اصول ساخت یک برند مانا و معتبر یاد می‌کنند که پرداختن بدان در این قالب‌ها فرصتی دیگر و مقاله‌ای دیگر را می‌طلبد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group