08 آبان 1399 ساعت 01:52

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
روزنامه قدس

غفلت از تأمین اجتماعی در سیاست‌های کلان

فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نیز درباره محدودیت‌های خدمات حمایت اجتماعی و بیمه‌ای از اقشار کم‌برخوردار به «قدس» می‌گوید: اصل 29 قانون اساسی تأکید کرده، «برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی سرپرستی، درراه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی و دولت مکلف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند». مطابق این اصل وجود خدمات حمایتی یک ضرورت است. از این رو پس از پیروزی انقلاب، دولت‌ها موظف به توزیع عدالت شدند و البته در کنار آن‌ها دیگر نهادهای حمایتی شکل گرفت.

وی با اشاره به پیشینه بی توجهی به مقوله رفاه در جامعه ایرانی خاطرنشان می‌کند: به طورکلی چه قبل از انقلاب و در پنج برنامه عمرانی کشور و چه پس از آن در 6 برنامه توسعه کشور به مسایل اجتماعی همانند رفاه اجتماعی توجهی نشده و بیشتر محور برنامه‌ها بر طرح‌های عمرانی و ساخت و سازها متکی بوده است. دانشور ادامه می‌دهد: از مسایل دیگر نیز که بر مقوله رفاه اجتماعی اثرگذاربود، ادغام دو مجموعه و ساختار کودک و کهنسال در قالب ادغام وزارت رفاه و تأمین اجتماعی با وزارت کار و تعاون بود . به این ترتیب وزارتخانه‌ای شکل گرفت که در واقع سه وزارتخانه را در دل خود جا داده بود و وزارتخانه نوبنیاد نتوانست در مقوله تأمین اجتماعی مؤثر باشد، زیرا کل مسایل اجتماعی در معاونت اجتماعی خلاصه شد. رویکرد وزیر فعلی بر «کار» است و از سویی رشته تحصیلی فردی که مسؤولیت معاونت اجتماعی این وزارتخانه را دارد، اقتصاد است و چندان موضوعات اجتماعی را نمی‌شناسد. بنابراین موضوعات اجتماعی سال‌های طولانی در کشور ما بدون متولی مانده است و این امر نیز باعث شده برنامه ریزی برای اقشار کم‌توان، تخصصی و علمی نباشد.

طرح‌هایی که ناکام ماند

در سالهای اخیر دولتمردان سعی کرده‌اند در قالب طرح‌های مختلف بیش از گذشته حمایت‌های خود را از محرومان نشان دهند، اما گویا این برنامه‌ها چندان مؤثر نبوده است.

فاطمه دانشور در این باره می‌گوید: با وجود ایرادهایی که به دولت نهم و دهم وارد است، اتفاقات مثبتی نیز در این دوره صورت گرفت که یکی از آن‌ها توجه به اقشار کم توان جامعه بود. البته برنامه‌های انجام شده از مطالعات کافی و علمی برخوردار نبود، از این رو اگر بحث پرداخت یارانه‌ها هدفمندتر انجام می‌گرفت و تنها به گروه‌های کم توان اختصاص می‌یافت، می‌توانست برای این اقشار مؤثرتر باشد.

وی تأکید می‌کند: از موانع اجرای مطلوب طرح‌ها و برنامه‌های اجتماعی، بی‌توجهی به مطالعات و شتابزدگی در اجرای آن‌هاست. در حالی که به دلیل شرایط جامعه باید محرومیت‌ها، تیپ‌شناسی و طبقه‌بندی می‌شد. زیرا امروزه شاهد گونه‌های مختلف محرومان از خانواده زندانیان، بیماران روانی مزمن، معتادان متجاهر و ده‌ها مورد دیگر هستیم که شرایط و نیازهای متفاوتی دارند، در حالی که برای همه این‌ها نسخه واحدی را نوشته‌ایم و البته تعداد بی‌شماری دیگر را نیز که دچار محرومیت هستند، نادیده گرفته‌ایم.

نیاز مردم به بیمه هدفمند همگانی

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران همچنین می‌گوید: به دلیل نبود تیپ‌شناسی مناسب، بسیاری از گروه‌ها با مخاطرات و تنگناهای مختلف روبه‌رو می‌شوند همانند برخی مهاجران و اتباع که در واقع حاصل ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی هستند که ماهیچ برنامه‌ای برای این‌ها پیش بینی نکردیم. برای نمونه شاهدیم ارایه خدمات به نوزادی که برای سم‌زدایی اعتیاد به بیمارستان مراجعه می‌کند با تابعیت ایرانی رایگان است، اما با قید اتباع خارجی دست‌کم هزینه 10 میلیون است.

بنابر اظهارات مسؤولان کشور، «بیمه سلامت» به عنوان بیمه پایه شناخته می‌شود که در مراکز مختلف کارایی دارد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group