15 تیر 1399 ساعت 20:17

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

25 نوامبر مصادف با 4 آذر ماه هر سال، روز جهانی رفع خشونت علیه زنان نامگذاری شده است. این نام گذاری جهانی به خودی خود نشان می دهد هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا با فرهنگ ها، آئین ها و حکومت های مختلف، خشونت علیه زنان یکی از پدیده های رایج است.

به همین خاطر نیز نهادهای بین المللی تصمیم گرفته اند از سال 1999 میلادی، روزی را به عنوان روز رفع خشونت علیه زنان تعیین کنند تا بهانه و مناسبتی باشد برای پرداخت هر چه بیشتر به ریشه های این معضل جهانی.

با این وجود بنا بر گزارش نهادهای بین المللی در اروپا هنوز 35 درصد زنان در معرض خشونت قرار می گیرند.کشور ما نیز متأسفانه همچنان شاهد بروز چنین خشونتی است؛ به گزارش نهادهای رسمی مرگ و میر زنان بین 15 تا 44 سال با میزان مرگ ناشی از سرطان برابر است.

یکی از چالش های مبارزه با خشونت علیه زنان، پنهان بودن این نوع خشونت است چرا که در موارد متعدی زنانی که در معرض خشونت قرارگرفته اند، ترجیح می دهند به دلائل مختلف از اعلام و ابراز آن پرهیز کنند. این پنهان کاری در کشورها و فرهنگ هایی که سنت ها هنوز رنگ و بوی قوی تری دارند، بیشتر است.

در کشور ما کمتر از 35 درصد از خشونت‌های خانگی به پلیس گزارش می‌شود. برخی تحقیقا نیز در این زمینه نشان می دهد از 180 موردی که زنان علیه خشونت‌های خانگی شکایت کرده بودند، 128 مورد آنها حاضر نشدند پیگرد قانونی صورت گیرد. 5 درصد زنان وجود قهر و آشتی و خشونت را عادی تلقی کرده و قصد جدایی نداشتند. 52 درصد زنان در زندگی خود دچار خشونت روانی و کلامی شدند، 37 درصد در معرض خشونت فیزیکی قرار گرفتند، 27 درصد در معرض خشونت‌های ممانعت از رشد فکری و اجتماعی بودند و 10 درصد نیز دچار خشونت جنسی شدند.

گذشته از این آمارها، نکته مهمی که نباید از ان غفلت کرد، عواملی است که ریشه های اعمال خشونت علیه زنان را تشکیل می دهند. به نظر می رسد از جمله آبشخورهای عمده در این زمینه ضعف قوانین و نهادهای بازدارنده خشونت یا استیفاکننده حقوق زنان خشونت دیده است.

در این راستا چند اقدام ضروری است؛ نخست اینکه زنان را از حقوق طبیعی و قانونی خود مطلع کرد. زنان باید بدانند که خشونت تنها در برخورد فیزیکی خلاصه نمی شود و خشونت علیه آنان به شکل خشونت‌های فیزیکی، جسمی و جنسی، خشونت توسط دولت‌ها مثل وضع برخی قوانین، خشونت در اجتماع مثل آزار جنسی و خشونت فرهنگی که مربوط به آداب و رسوم می‌شود و محدودیت‌هایی را برای زنان به دنبال دارد، ممکن است، اعمال می‌شود. هر یک از این اشکال خشونت، شیوه خاصی برای جلوگیری و رسیدگی می طلبد. به همین خاطر اقدام ضروری دیگر، وضع قوانین محکم، شفاف و مترقی برای جلوگیری از اعمال خشونت علیه زنان و تعقیب قانونی خشونت ورزان است.

خوشبختانه آموزه های اسلامی و شیعی ما با ظرافت و دقت فراوان این حقوق را برای زنان تبیین کرده است و می توان با سرمایه گذاری هوشمندانه بر روی این آموزه ها می توان علاوه بر اینکه موارد اعمال خشونت علیه زنان را در ایران کاهش داد بلکه به عنوان نمونه ای موفق به سایر کشورهای مسلمان و غیر مسلمان نیز ارائه کرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group