15 تیر 1399 ساعت 21:07

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

چندی قبل فاطمه دانشور، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران خبری تکان‌دهنده از معضلی نسبتا جدید به عنوان خرید و فروش نوزادان در جنوب تهران داد....

 وی عنوان کرده بود زنان کارتن‌خواب و روسپی به هنگام زایمان در برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت 100 تا 200 هزار تومان بچه خود را به فروش می‌رسانند که اکثر نوزادان متولد شده مبتلاء به HIV هستند. به گفته او در حال حاضر «هر روز یک کودک در تهران به فروش می‌رسد». این اظهارنظر دانشور جرقه‌ای بود برای پخش گسترده خبر فروش و اجاره نوزدان به خصوص نوزادانی که از زنان متکدی و کارتن‌خواب‌ها به دنیا می‌آیند. نکته حائز اهمیت اینجاست که با وجود تماس مکرر مددکاران بیمارستان‌های مدنظر با سازمان بهزیستی، هیچ اتفاق مثبتی از سوی بهزیستی برای ورود به این موضوع و جلوگیری از فروش نوزادان انجام نشد.


به گزارش سلامت نیوز، روزنامه جهان صنعت در ادامه نوشت: عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرده بود نوزادانی که توسط مادران معتاد و کارتن‌خواب متولد می‌شوند توسط باندهای مختلف اعم از متکدیان خریداری می‌شوند که به دلیل بیماری‌های بسیار این کودکان و عدم نگهداری صحیح، این بچه‌ها هم عمر زیادی ندارند. پس از این اظهارات بود که حسین ساجدی‌نیا، رییس پلیس تهران نیز اظهار کرد که پلیس در صورت دریافت مدرک از قاچاق و خرید و فروش نوزادان این موضوع را پیگیری خواهد کرد. کمی پس از اعلام این خبر ناگوار و وحشتناک، فاطمه دانشور آمار دیگری درخصوص ازدواج دختری 10 ساله را رسانه‌ای کرد که دو بچه به دنیا آورده و به دلیل اینکه توانایی تامین زندگی و نگهداری از آنها را ندارد، آنها را اجاره می‌دهد.


دانشور در این زمینه در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» می‌گوید: آن خبر به صورت مبهم منتشر شده بود. در واقع مساله اصلی به این صورت بود که آن دختر در 10سالگی ازدواج می‌کند تا 14 سالگی کارتن‌خواب بوده و در طول این چهار سال دو کودک به دنیا می‌آورد. وی علت ازدواج این کودک در 10 سالگی را این‌طور عنوان می‌کند: پدرش راننده کامیون بوده و مرتکب قتل طی تصادفی می‌شود و به زندان می‌افتد. مادر این کودک به دلیل عدم توانایی تامین زندگی کارتن‌خواب می‌شوند. در حین خیابان‌گردی‌ها و کارتن‌خوابی مادر کودک معتاد شده و از بین می‌رود. کودک که از پنج سالگی کارتن‌خواب بوده، تنها می‌ماند و به ناچار با یکی از همین مردان ازدواج می‌کند و طی چهار سال دو کودک به دنیا می‌آورد. او خودش یک کودک است و مگر چقدر توانایی نگهداری از دو فرزند را دارد. برای ساکت کردن آنها به گفته خود این کودک تریاک به کودکانش می‌خورانده تا آرام باشند و برای تامین زندگی به این طریق کودکان خود را اجاره می‌داده است.
گزارش‌هایی از این دست به نمایندگان شورای شهر می‌رسد. دانشور درخصوص اقداماتی که برای این دست از کودکان خیابانی و کودکان کار به‌خصوص آنها که در این سن کارتن‌خواب شده و ناچار به ازدواج شده‌اند و هم‌اکنون کودک هم دارند از سوی شورا و شهرداری انجام می‌شود، عنوان می‌کند: برای این کودک هیچ اقدامی انجام نشد. اما به هر حال شهرداری نمی‌تواند به تنهایی همه اقدامات حمایتی لازم درخصوص کارتن‌خواب‌ها و مشکلات کودکان خیابانی را انجام دهد. شهرداری می‌تواند زیرساخت‌ها از جمله فضای مورد نیاز، ساختمان، غذا و مواردی از این قبیل را فراهم کند. دانشور تاکید می‌کند: مساله اصلی استفاده از کمک مددکار برای حمایت و سالم‌سازی کودکان خیابانی و کارتن‌خواب‌هاست. مددکار را بهزیستی باید در اختیار کمک به حل مشکلات آنها قرار دهد. متاسفانه یکی از مشکلات اصلی برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها و حمایت از کودکان کار و خیابانی ضعف بنیه بهزیستی است. بهزیستی مددکاران را به اندازه کافی در اختیار این افراد قرار نمی‌دهد . همچون باقی مسوولان که معتقدند در حل آسیب‌های اجتماعی همه نهادهای مربوط باید به کمک یکدیگر معضلات اجتماعی اینچنینی را حل کنند، این عضو شورای شهر هم معتقد است نیروی انتظامی باید مباحث امنیتی آنها را سر و سامان دهد و وزارت بهداشت باید بیماری‌ها به خصوص ایدز را در آنها کنترل کند تا ناقل نشوند و آسیب‌ها و بیماری‌های بیشتری تولید نکنند. در واقع اقدامات نهادهای مربوطه باید هماهنگ با یکدیگر باشد و یک نهاد مشخص به تنهایی نمی‌تواند همه امور این معضلات را ساماندهی کند.


پیگیری خبر خرید و فروش نوزادان رها شد
تاکنون نه‌تنها اقداماتی در زمینه خرید و فروش و اجاره کودکان توسط زنان کارتن‌خواب و کودکان خیابانی انجام نشده بلکه مقام مسوولی هم اظهارنظری نکرده است که صحت و سقم آن چه میزان بوده و چه تعداد از این کودکان در روز به فروش می‌رسند و برای جلوگیری از شیوع آن چه اقدامی انجام می‌دهند. با وجود تاکید هر مسوولی به صورت جداگانه درخصوص همکاری هماهنگ نهادهای مرتبط با آسیب‌های اجتماعی، گویا هنوز تمایلی قطعی از سوی مسوولان برای حل معضلات و آسیب‌ها که هر روز انواع و اقسام جدید و تکان‌دهنده‌ای هم به آنها اضافه می‌شود و ابعاد وسیعی می‌گیرد، وجود ندارد.


به ستوه آمدن محلی‌های هرندی باعث آتش زدن چادر کارتن‌خواب‌ها شد
دانشور همچنین درخصوص آتش‌سوزی چادرهای کارتن‌خواب‌ها در محله هرندی و اینکه به چه دلیل این اتفاق رخ داد به «جهان‌صنعت» عنوان می‌کند: شهرداری تاکنون مداخلات کالبدی در این منطقه داشته و مطالعات و مداخلات اجتماعی برای منطقه هرندی نداشته و در واقع مدلی اینچنینی برای این محله طراحی نکرده است. در این زمینه باید نقش مردم محلی هرندی را در نظر می‌گرفته و اشتباه همین جا صورت گرفته که نقش و دخالت مردم محلی را کنار گذاشته و خودش به تنهایی اقدام کرده و در آنها این توقع را ایجاد کرده است که امنیت و آرامش را برقرار خواهد کرد. زمانی که این اتفاق رخ نداده مردم می‌بینند این معتادان و کارتن‌خواب‌ها در محله به صورت دایمی ساکن شده‌اند با خود چادر و وسایل آورده‌اند و هر شب در آنجا حضور پیدا می‌کنند، برای خود زندگی می‌کنند و خوش می‌گذرانند. همین امر باعث می‌شود اعضای محله به ستوه آیند و تصمیم بگیرند خودشان اقدام کنند و اینچنین واکنشی نشان دادند و در نهایت چادرهای کارتن‌خواب‌ها را به آتش کشیدند. وی معتقد است مردم باید صبور باشند و شهرداری هم مداخلات مردمی را ببیند و به این توجه کند که راه‌حل مساله هرندی استفاده از کمک‌ها و دخالت‌های مردمی است. این اظهارنظر دانشور در حالی صورت می‌گیرد که شاید کمی خام دستانه به نظر برسد. عبارت مردم باید صبوری کنند، آنقدر مبهم و عجیب است که تا کسی در چنین محله‌های خطرناک و ناامنی مدتی طولانی را زندگی نکرده باشد و با این افراد سر و کار نداشته باشد، نمی‌تواند موقعیت ساکنان قدیمی آن منطقه را درک کند که چه وضعیتی را تحمل می‌کنند و چه خطراتی را به جان خود و کودکانشان می‌خرند. ای کاش به‌جای بیان صرف صورت مساله ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اینچنینی و موج‌های خبری چند هفته‌ای و فراموشی یک باره آنها از سوی رسانه‌ها به‌جای گفتن جملاتی شبیه مردم کمک کنند و مردم صبوری کنند، خود مسوولان یک بار برای همیشه جلساتی تشکیل دهند و با هماهنگی یکدیگر به دنبال رفع واقعی این معضلات و نه بیان‌کردن موقتی مساله باشند.


آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group