13 تیر 1399 ساعت 18:34

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

مشکلات مضاعف برای اشتغال زنان در بازار کار، مسئله جدیدی نیست و انتشار خبر اخراج بیش از 45 هزار مادر پس از مرخصی زایمان، یک بار دیگر نشان داد که تلاش‌ها یا بهتر است بگوئیم وعده‌ها برای بهبود شرایط حضور و فعالیت زنان در بازار کار چندان مفید و محقق نبوده است.

ادامه این وضعیت در حالی است که سهم زنان از تحصیلات تکمیلی و اشتیاق برای حضور در محیط کسب و کار طی سال‌های اخیر دائما رو به افزایش بوده است ولی نه تنها برای ایجاد بسترهای لازم در این باره اقدام درخوری صورت نگرفته بلکه بر دامنه معضلات نیز افزوده شده است.

حذف امکان تحصیل برای دختران از برخی رشته‌های دانشگاهی و محدودیت‌های نانوشته برای زنان پس از بچه‌دار شدن از جمله این مشکلات است؛ نکته تاسفبارتر این است که چنین اتفاقاتی یعنی اخراج مادران از کار در حالی رخ می‌دهد که سیاست‌های کلی نظام، تشویق به فرزندآوری و افزایش جمعیت است . حال مشخص نیست زنان و خانواده‌هایی که زنان در آنها شاغل هستند با مشاهده رفتارهای حذفی و اخراج مادران از محیط کار، چگونه و چرا به سمت فرزندآوری حرکت کنند؟!

اخراج زنان بعد از زایمان از جمله معضلاتی است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد چرا که پیامدهای اجتماعی فراوانی دارد ولی در عین حال نباید هم در ریشه‌یابی این مشکل به عوامل سطحی و روبنایی بسنده کرد. در شرایطی که رکود هنوز به صورت کامل از محیط کسب و کارکشور رخت برنبسته و بازار کار با نیروی مازاد مواجه است طبیعتا بنگاه‌های اقتصادی ترجیح می‌دهند بهره‌وری نیروی انسانی   را بالا ببرند و ...... حداکثر کارایی بدون غیبت و ... از جمله شاخص‌های مورد توجه آنها است. از همین رو مادران پس از زایمان نمیتوانند نمیروی کارمطلوب به حساب بیایند. اینجاست که نقش حاکمیت به عنوان نهاد قانون‌گزار و ناظر، اهمیت خود را نشان می‌دهد؛ تدوین قوانین و مقرراتی که هم ضامن سلامت مادران و نوزادان و هم ناظر بر بهره‌وری اقتصادی بنگاه‌ها باشد، از جمله ضرورت‌هایی است که انجام آن تنها از عهده حاکمیت برمی‌آید و در حوزه اختیارات نهادهای حاکم به خصوص مجلس و دولت است. تخفیف های مالیاتی، تشویق‌های اقتصادی و آموزش‌های لازم برای افزایش بهره‌وری از راهکارهایی است با استفاده از آنها میتوان بنگاه‌ها را به حفظ نیروی کار زن پس از زایمان ترغیب کرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group