01 شهریور 1398 ساعت 09:07

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور در بازدید از مرکز درمان اعتیاد زنان کارتن خواب:

فاطمه دانشور با همراهی اعضای کمیته اجتماعی و نماینده ستاد مبارزه با مواد مخدر به بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز و دیدار با مددکاران و مددجویان تحت درمان پرداخت و از نزدیک جویای مشکلات و چالش‌های آنان شد.

به گفته مسئولان و مددکاران این مرکز که به تازگی و به همت جمعی از دواطلبان فعال در حوزه درمان سوء مصرف مواد راه‌اندازی شده تا کنون حدود 9 زن کارتن‌خواب بدون دریافت هیچ گونه وجهی و با بهره‌گیری از روش پرهیزمدار و اصول 12قدم تحت درمان قرار گرفته‌اند. نحوه جذب مددجویان از طریق سیستم تمایلی وبه این ترتیب است که در فرایند اعتمادسازی توسط مددکاران به صورت توزیع غذای هفتگی در محل تجمع کارتن‌خواب‌ها، آن دسته از معتادانی که از اعتیاد به ستوه آمده‌اند با ابراز تمایل شخصی به این مرکز منتقل شده و در پروسه درمان قرار می‌گیرند. این مرکز در تلاش است که روند درمان و بازپروری مددجویانش را تا رهایی کامل از اعتیاد و عوارض اجتماعی و خانوادگی آن و دست یابی درمان شدگان به اشتغال و زندگی سالم ادامه دهد.

از جمله مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های مطرح شده در این بازدید، عدم پذیرش فرهنگی جامعه نسبت به این زنان بود به طوری که طبق گفته مدیر مرکز، ساکنان محل از ابتدای راه‌اندازی این مرکز نسبت به آن موضع‌گیری تندی داشته و چندین بار نیز اقدام به تجمع کرده و خواستار تخلیه ساختمان شده‌اند. وی که به علت این فشارها و تعصبات فرهنگی، تمایلی به افشای نام مرکز و NGO نداشت افزود:« دیدگاه قهریِ موجود نسبت به معتادان کارتن خواب در جامعه، در مورد زنان کارتن خواب چندبرابر است و نگاهی که جامعه به این افراد دارد بسیار سرسخت و نامهربان است.ما در متصل کردن این زنان به خانواده‌شان مشکلات زیادی داریم. خانواده‌های زنان معتاد که اغلب آن‌ها را طرد کرده‌اند، حتی بعد از پاک شدنشان نیز پذیرای آن‌ها نیست و حتی موارد تمایل به خشونت نیز دیده می‌شود بنابراین بازگرداندن این‌ها به خانواده و جامعه به هیچ وجه کار آسانی نیست.»

علاوه بر این مرکز تازه تأسیس درمان زنان کارتن خواب با مشکلات متعدد دیگری دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از آن‌ها عدم برخورداری از حمایت‌های دولتی است. به گفته مسئول مرکز، ساختمانی که در اجاره این NGO قرار گرفته متعلق به بهزیستی است و قسمت عمده‌ای از آن نیازمند بازسازی و تعمیرات گسترده است تا بتوان ظرفیت واقعی این مرکز یعنی نگه‌داری از حدود 500 مددجو را تحقق بخشید.

در ادامه این بازدید فاطمه دانشور در نشستی با مدیران و مددکاران مرکز، بر لزوم تعامل بیشتر و گسترده‌ترNGOهای فعال در حوزه اعتیاد با بدنه دولت و مجلس تأکید کرد و گفت:«از آنجا که موضوع اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی‌اش، موضوع پیچیده‌ای است نیاز به مشارکت بین بخشی داردکه یک سرش NGO ها و سازمان‌های مردم‌نهاد هستند، یک سرش شهرداری و سر دیگرش قطعا باید دولت و مجلس باشد که هنوز نقش چندان پررنگی را ایفا نکرده اند.»

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر به مدیران NGOهای فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی توصیه کرد که قدرت تعامل خود با دولت و مجلس را تقویت کنند و از ظرفیت دولت فعلی برای حل مشکلات موجود نهایت استفاده را به عمل آورند. وی افزود:« دولت فعلی تمایل دارد که به این حوزه ورود کند اما مسئولین به اندازه NGOهااز وضعیت واقعی شهرمطلع نیستند؛ خصوصا در حوزه آسیب‌های اجتماعی که در دوره‌های مختلف سیاست دولت‌ها در این حوزه متفاوت بوده و در بعضی دولت‌ها امکان راحت بیان کردن آسیب‌های اجتماعی وجود نداشت. اکنون که دولت تدبیر امید فضای مناسبی برای طرح این مشکلات ایجاد کرده و نسبت به آسیب‌های اجتماعی دغدغه‌مند است، ما باید از پتانسیل دولت استفاده کنیم و بازدهی کارمان را بالا ببریم.»

وی همچنین بر لزوم تشکیل کارگروهی با حضور اعضای کمیته اجتماعی شورای شهر، مجلس و نمایندگانی از دولت و ستاد مبارزه با مواد مخدر برای رسیدگی به آسیب‌های گسترده و روزافزون سوءمصرف مواد مخدر تأکید کرد تا با تقویت زیرساخت‌های لازم و مجهز شدن به دانش روزجهان، بر معضل اعتیاد غلبه کنیم.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group