01 شهریور 1398 ساعت 09:52

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
در بازدید از انجمن خیریه اوتیسم

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، به همراه جمعی از اعضای این کمیته از انجمن خیریه اوتیسم ایران بازدید کردند.

فاطمه دانشور در نشستی با مسئولین این انجمن از معضلات خانواده‌های کودکان اوتیست و مشکلات انجمن در حمایت از این خانواده‌ها جویا شد. سعیده صالح غفاری مدیرعامل این انجمن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ایران در زمینه اوتیسم را تعریف نشدن یک فرایند تشخیصی درست دانست که از ابتدای تولد هر کودک، پایش رشد تکاملی‌ را انجام داده و در صورت بروز اولین نشانه‌های اوتیسم، مادر را به روان‌پزشک کودک و نوجوان ارجاع دهد. غفاری افزود:« در این صورت بسیاری از موارد اوتیسم به موقع تشخیص و وارد پروسه درمان می‌شوند چرا تشخیص هرچه در سنین پایین‌تر صورت گیرد، درمان موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.»

کمبود فضاهای آموزشی مخصوص کودکان اوتیست و کمبود فضاهای ورزشی و تفریحی از دیگر مشکلاتی است که توسط مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران عنوان شد:« فقط دو مدرسه مخصوص کودکان اوتیست وجود دارد که این مدارس نیز پسرانه است و برای دختران اوتیست هیچ امکان آموزشی در نظر گرفته نشده، علت این است که نسبت پسران مبتلا سه برابر دختران است. علاوه بر این ورزش‌هایی مثل شنا، سوارکاری و دو میدانی، همچنین آموزش هنرهایی مثل موسیقی برای کودکان اوتیست درمان است ولی این کودکان نمی‌توانند در فضاهای عادی و کنار کودکان دیگر از این امکانات استفاده کنند ضمن این که به عنوان بخشی از پروسه درمانی بلندمدت باید حتما در هزینه‌های این خدمات به خانواده‌ها تخفیف داده شود.»

براساس گفته صالح غفاری، هزینه درمان‌های متعدد کودکان اوتیست از جمله آموزش‌های خاص، گفتار درمانی و فیزیوتراپی حدود 3 میلیون تومان در ماه برآورد شده که تأمین این مبلغ برای اکثر خانواده‌ها که بعضی‌هایشان دو یا چند کودک اوتیست دارند غیرممکن است. غفاری نتیجه این موضوع را ادامه ندادن روند درمان و منزوی شدن کودکان و خانواده‌هایشان عنوان کرد و گفت:«طبق آمار رسمی، امروز ما حدود 70 هزار کودک اوتیست در کشور داریم ولی آمار غیررسمی وجود حدود 250 هزار کودک اوتیست را تخمین زده است. بیماری بسیاری از این کودکان هنوز تشخیص داده نشده و برخی دیگر نیز همراه خانواده‌هایشان منزوی شده‌اند. مادران کودکان اوتیست همه از بیماری اعصاب رنج می‌برند و نیاز مبرم به مشاوره و درمان دارند. آن‌ها در جامعه جایی ندارند و حتی قادر به رفت و آمد با اعضای فامیل خود نیستند.»

در انتهای جلسه فاطمه دانشور با جمعی از مادران کودکان اوتیست به گفت و گو نشست و به مشکلات و گلایه‌های آنان رسیدگی کرد. او ضمن دلجویی از خانواده‌های این کودکان اظهار داشت:« جا انداختن فرهنگ مواجهه با بیماری اوتیسم که هنوز حساسیت مردم و مسئولان را برنیانگیخته، کاری بسیار سخت و طاقت‌فرساست. وظیفه ما و انجمن خیریه اوتیسم ایران این است که با وجود همه ناملایمات خسته و ناامید نشویم و در جهت اطلاع‌رسانی و برانگیختن حساسیت جامعه نسبت به این بیماری تلاش کنیم. زمانی که مردم و مسئولان این بیماری را بهتر بشناسند، شرایط برای حمایت از مبتلایان و خانواده‌هایشان مهیاتر خواهد شد.»

در این جلسه مقرر شد تخصیص امکانات ورزشی و تفریحی مخصوص کودکان اوتیست و استفاده از فضاهای شهری برای اطلاع‌رسانی و شناساندن هرچه بیشتر این بیماری به جامعه، از طریق کمیته اجتماعی شورای شهر تهران پی‌گیری شود.

بیماری اوتیسم یک اختلال جدی رشد است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. نرخ ابتلا به این بیماری در گذشته یک در 3 هزار تولد بود ولی در سال‌های اخیر به یک در 65 تولد رسیده‌است. علل بروز این بیماری هنوز برای دانشمندان ناشناخته است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group