13 تیر 1399 ساعت 18:56

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
خانه خورشید

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از مرکز گذری کاهش آسیب خانه خورشید، واقع در منطقه 12 بازدید کرد.

فاطمه دانشور در نشستی صمیمانه با مدیران خانه خورشید، از مشکلات و چالش‌های این موسسه در مسیر کنترل آسیب‌های ناشی از اعتیاد زنان جویا شد . لیلا ارشد بنیانگذار و مدیر خانه خورشید، یکی از جدی‌ترین مشکلات زنان مراجعه کننده به این مرکز را محرومیت از خدمات درمانی و مراقبت‌های پزشکی ذکر کرد و گفت:« این زنان به دلیل درگیری جدی با اعتیاد از حداقل مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی هم برخوردار نیستند و زنان معتاد در مقایسه با مردان معتاد، بسیار آسیب‌پذیرترند. بنابراین مراجعین ما اغلب با بیماری‌های جدی‌ای مثل ایدز و هپاتیت، بیماری‌های زنان، دهان و دندان و...مواجه‌اند که ما بدون کمک ارگان‌های دیگر قادر به تامین تمام نیازهای بهداشتی و مراقبتی این زنان نیستیم.»او یکی دیگر از معضلات زنان معتاد و آسیب‌دیده را کشیده شدن به گرداب فحشا و تن‌فروشی، و به تبع آن بارداری‌های ناخواسته و تولد کودکان بی‌هویت دانست و گفت:« متاسفانه اغلب کودکانی که در این قشر متولد می‌شوند یا محصول ازدواج‌های ثبت نشده‌ هستند یا روابط آزاد و نامشروع. این کودکان یا در همان بدو تولد به قیمت‌های پایین به فروش می‌رسند، یا با روش‌هایی مثل بستن سیم فلزی به دست و پایشان برای همه عمر معلول می‌شوند تا محملی باشند برای جابه‌جایی مواد و تکدی‌گری و یا در کنار والدینی معتاد و بدون صلاحیت در بدترین شرایط بزرگ می‌شوند. اغلب آن‌ها بدون شناسنامه‌اند و امکان تحصیل و آموزش ندارند. حتی اخیرا خبرهایی به گوش می‌رسد که با زیاد شدن تعداد این کودکان، پای باندهای قاچاق اعضای بدن انسان هم به طور جدی به کشورمان باز شده است و نباید تعجب کنیم اگر به زودی شاهد عادی شدن امضای قراردادها بین والدین این کودکان با قاچاقچی‌های بدن انسان باشیم.»به گفته ارشد، سیاست‌های افزایش جمعیت باعث نایاب شدن لوازم پیشگیری از بارداری و در نتیجه عدم امکان توزیع این لوازم میان معتادان منطقه و در نتیجه افزایش زاد و ولد این قشر شده است. وی در این زمینه گفت:« برنامه افزایش جمعیت جوان کشور، طرحی کاملا بجا و درست است اما آیا قرار است جمعیت معتادان و کارتن خواب‌ها و زنان و کودکان خیابانی هم زیاد شود؟ ما قبلا لوازم پیشگیری از بارداری را، هم با هدف کنترل زاد و ولد و هم پیشگیری از بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت به صورت رایگان بین این افراد توزیع می‌کردیم ولی امروز تهیه این وسایل بسیار سخت شده و از توان ما خارج است. کودکان حاصل از این روابط روز به روز در حال افزایش‌اند و این از نظر اجتماعی یک فاجعه محسوب می‌شوند.»
خیرین مایل نیستند برای حل آسیب‌های اجتماعی کمک کنند
کمبود خیرین فعال در زمینه آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد نیز یکی دیگر از مشکلات عنوان شده توسط مدیر خانه خورشید بود. به عقیده او بیشتر خیرین سنتی مایلند کمک‌های خود را به ایتام و اقشار محروم دیگر اختصاص دهند و وقتی با آن‌ها درباره زنان معتاد و بهبودیافته و کودکان آن‌ها صحبت می‌شود، حتی این افراد را واجد حق حیات نمی‌دانند. ارشد افزود:« این زنان حتی بعد از بهبودی و ترک اعتیاد نیز سرنوشت امیدوارکننده‌ای ندارند چرا که امکان اشتغال برایشان فراهم نیست. ما در کارگاه‌هایمان به آن‌ها خیاطی و بافتنی آموزش می‌دهیم ولی جایی برای کار کردن ندارند. حتی وقتی بعضی از این زنان موفق به پیدا کردن کار می‌شوند، بعد از مدت کوتاهی کارفرما از پیشینه زندگی آن‌ها باخبر می‌شود و با پیشنهادهای غیراخلاقی و تهدید به نپرداختن حقوق و آزارهای روحی روانی شرایط را برایشان سخت می‌کند. در چنین وضعیتی این زنان یا مجبور به ترک کار می‌شوند یا تن دادن به خواسته کارفرما و بالطبع برگشتن به سبک زندگی سیاه و آلوده گذشته.» به گفته ارشد تعدادی از این زنان بهبودیافته جویای کار نیز ناآگاهانه طعمه باندهای قاچاق انسان می‌شوند. این باندها در قالب آگهی‌های استخدام چرخ‌کار و آشپز، و به بهانه این که تولیدی مورد نظر در کشور ترکیه است زنان را با هدف اشتغال به فحشا به صورت غیرقانونی ازکشور خارج می‌کنند.
بهزیستی باید برای مددکاران حق مداخله بگیرد
فاطمه دانشور نیز پس از بازدید بخش‌های مختلف این مجموعه، به لزوم تایید این معضلات توسط مسئولین اشاره کرد و گفت:« در سطوح مدیریتی و سیاست‌گذاری کشور ما درک درستی از آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد و در سال‌های گذشته رویکرد غالب در این زمینه،انکار بوده است ولی هرقدر ما وجود پدیده‌هایی مانند اعتیاد زنان، فحشا و کودکان بی‌هویت را انکار کنیم، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد. این افراد در شهر ما، در کشور ما وجود دارند و تعدادشان به هیچ وجه کم نیست. اگررویمان را ازین افراد برگردانیم، آسیب‌های متعدد اجتماعی ناشی از این پدیده بیشتر و مهلک‌تر خواهد شد. تنها با دیدن و تایید مساله است که به فکر پیدا کردن راه حل اصولی و جدی میفتیم، پیش از آن‌که این بیماری مسری و خطرناک، کل جامعه را درگیر کند.»دانشور از بی‌توجهی سازمان بهزیستی به عنوان مسئول مستقیم این معضلات انتقاد کرد و گفت:« بهزیستی در نگه‌داری و حمایت از کودکان آسیب‌دیده قصور دارد. مداخله بهزیستی در بحران‌های اجتماعی ضعیف است چرا که در موضوع مهمی مثل مددکاری اجتماعی، هیچ‌ اقدام جدی انجام نشده است. مددکاران در تمام دنیا از قدرت مداخله در بحران برخوردارند و حتی در بعضی کشورها معادل پلیس قدرت دارند ولی در کشور ما مددکار اجازه و حق دخالت در بحران ندارد و این یک ضعف بزرگ است. سازمان بهزیستی باید در این زمینه طرحی را به مجلس ارائه وبرای مددکاران قدرت مداخله تصویب کند.»او همچنین به اقدامات بی‌اثر بعضی ارگان‌ها در زمینه آسیب‌های اجتماعی مانند طرح هبه‌ شهرداری اشاره کرد و گفت:«هیچ‌کدام از NGOها تا به حال کوچک‌ترین خدماتی از طرح هبه دریافت نکرده‌ است.»در انتهای این بازدید مقرر شد که تامین بودجه مورد نیاز مرکز خانه خورشید از ستاد ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد توسط دانشور پی‌گیری و خدمات پزشکی از سوی مراکز بهداشتی درمانی طرف قرارداد با شهرداری به صورت رایگان در اختیار مراجعان این مرکز قرار بگیرد. موسسه زنان سرزمین خورشید یا خانه خورشید، اولین مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد زنان در کشور است که در سال 1385 تاسیس شد و تا امروز نیز علی‌رغم کمبودهای فراوان به فعالیتش ادامه داده است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group