07 بهمن 1399 ساعت 21:10

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

اگرچه کار برای بزرگسالان یک ضرورت است اما بدیهی است که برای کودکان و نوجوانان که هنوز به حد کافی رشد نکرده‌اند، زمینه عقب‌ماندگی در ابعاد متعدد رشد ازجمله رشد جسمی، عاطفی و شناختی خواهد بود؛ کودکانی که سرمایه‌های اصلی برای آینده جوامع محسوب می‌شوند و نیازمند مراقبت و حفاظت به‌خصوص در دوران رشد هستند.

كاملا روشن است براي بروز يك پديده اجتماعي تنها يك عامل مؤثر نيست بلكه مجموعه‌اي از عوامل در شكل‌گيري و ظهور آن پديده مؤثرند. در مورد پديده كار كودكان هم علاوه بر عوامل فردي و خانوادگي، مجموعه عواملي در رابطه با مسائل اجتماعي، اقتصادي، سياسي، مديريتي و اقليمي جامعه هدف بايد درنظر گرفته شود.

حال سؤال اساسي اين است كه سهم كدام‌يك از عوامل بيشتر است؟ مي‌توان گفت آنچه امروز به بحث كودكان كار بيشتر دامن مي‌زند مجموعه عوامل اجتماعي و اقتصادي است كه حتي عوامل فردي و خانوادگي را هم تحت‌تأثير خود قرار داده است. عوامل اقتصادي مانند فقر، بي‌عدالتي در توزيع فرصت‌ها، بيكاري، فاصله زياد طبقاتي، درآمد كم و... و عوامل اجتماعي مانند ازدياد جمعيت، مهاجرت از روستاها و شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ يا از كشورهاي ديگر، جوان بودن جمعيت، جنگ و پيامدهاي آن، خشونت با كودكان و... را در برمي‌گيرد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه هرچه اقتصاد كشوري فقيرتر باشد كودكان زير 15سال بيشتري در آن كشور به‌كار مشغول مي‌شوند و به همين دليل در كشورهايي مانند هندوستان، پاكستان و بنگلادش تعداد كودكان كار بسيار زياد است. در كشورهاي آفريقايي كم‌درآمد نيز سهم كودكان كار بالاست. در مقابل هرچه كشورها اقتصاد قوي‌تر و درآمد سرانه بيشتري داشته باشند هم دولت‌ها امكان هزينه در بخش آموزش عمومي را دارند و هم خانواده‌ها از پس هزينه‌هاي فرزندان خود برمي‌آيند.

از جمله اقدامات مؤثر در زمينه پيشگيري و كاهش اين آسيب اجتماعي مي‌توان علاوه بر توجه جدي به بحث ايجاد اشتغال و كاهش فقر به موارد ديگري مانند كاهش شكاف طبقاتي، ارتقاي سطح دانش و آگاهي‌هاي همگاني و مخصوصا خانواده‌ها از طريق رسانه‌هاي جمعي و كاهش ساير آسيب‌هاي اجتماعي تهيه و تدوين قوانين حمايتي مؤثر در جهت حمايت از اقشار آسيب‌پذير به‌ويژه كودكان، شناسايي كودكان و خانواده‌هاي در معرض خطر و پاسخگويي به نيازهاي معيشتي و اقتصادي آنها اشاره كرد. البته ارائه خدمات حمايتي، آموزشي، درماني، مشاوره‌اي و مددكاري لازم به آنها، بها دادن به NGOهاي مرتبط با حقوق كودكان و خانواده‌ها و حمايت‌هاي دولت از اين سازمان‌هاي مردم ‌نهاد براي استيفاي حقوق كودكان و خانواده‌ها را هم بايد درنظر داشت.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group