01 شهریور 1398 ساعت 09:02

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

روزنامه اعتماد در تاريخ 21 ارديبهشت ماه امسال گفت و گويي با پدر سميه مهري - قرباني اسيد پاشي خانوادگي در بم كه فروردين امسال به دليل عفونت ريه ناشي از اسيد جان خود را از دست داد - انجام داد.

آقاي مهري در بخشي از آن گفت و گو كه درباره شرايط درماني رعنا و نازنين، دو دختر سميه مهري كه در حادثه اسيدپاشي آُسيب ديده بودند، انجام شد، صحبت هاي خانم فاطمه دانشور، مدير موسسه مهرآفرين درباره كمك به خانواده اش را تكذيب كرد. پس از آن فاطمه دانشور نيز در گفت و گويي با اعتماد، برنامه هاي موسسه مهرآفرين در كمك به خانواده آقاي مهري را برشمرد كه در ادامه مي خوانيد:

شما حضانت رعنا و نازنین را برعهده گرفته اید؟

خیر. رعنا و نازنین بعد از فوت سميه، تحت پوشش موسسه مهرآفرین قرار گرفته اند و کلمه حضانت را ما هیچگاه بکار نبرده ایم و از ابتدا اعلام کرده ایم این دو کودک تحت حمایت مهرآفرین قرار گرفتند.

موسسه مهرآفرين چه کمک هایی به پدر سمیه می كند؟

ماهانه مبلغ 300 هزارتومان به حساب آقای مهری (پدربزرگ رعنا و نازنين) واریز می شود که با نظر مددکاری هزینه می شود. در کنار آن بسته های کالاهای بهداشتی و خوراکی در اختیار آنها قرار می گیرد. شماره حساب 01373408330 به نام موسسه خيريه مهرآفرين در بانك ملت و یا شماره کارت 6104337900273804 هم اعلام شده تا مردم کمک های مالی خود را به آن واریز کنند و این حساب اختصاص به رعنا دارد.

قرار است برای رعنا و نازنین لوازمی که مورد احتیاجشان است و ندارند یا مستهلک آن را دارند خریداری و ارسال شود، مثل خرید تلویزیون و تهیه بلیط های رفت و یرگشت هواپیما برای رعنا و همراهش، حمایت تحصیلی از نازنین، پیگیری خدمات حقوقی، بهداشتی و درمانی و پیگیری موضوع ساخت مسکن که از طریق دو مددکار ویژه رعنا پیگیری می شود.

موجودي اين حساب چقدر است؟

در حال حاضر مبلغ 24 میلیون تومان در دو ماه جمع شده است، که عمده رقم آن را حامیان مهرآفرین تامین کرده اندو بخشی نیز حدود 4 میلیون تومن کمک هموطنان مقیم آمریکاست.

 این مبلغ صرف چه کارهایی می شود؟

مددکاران رعنا مشخص می کنند. اولویت نخست بحث سلامت جسمی و روانی رعنا و نازنين است، اولويت بعدي بحث سرپرستي بچه ها است که ما دنبال آن هستيم كه حتما به آقای مهری داده شود که اقدامات حقوقی دقیقی را می طلبدکه در حال انجام است. اولويت سوم هم بحث معيشتي است. که موضوع مسکن را هم در برمی گیرد. اولویت دیگر هم همراهی نازنین و رعنا جهت ادامه تحصیل شان می باشد. تمام پزشكاني هم كه درمان اين دو كودك را از لحاظ جسمي و روحي به عهده دارند اين كار را رايگان انجام مي دهند. مددكار اجتماعي شعبه کرمان موسسه مهرآفرین هم روند درمانی و زندگی بچه ها را به دقت زیر نظر دارد. برای رسیدگی به پرونده هم، رییس کانون وکلای کرمان انتخاب شده و پرونده از اواخر ارديبهشت به جريان افتاده است. که البته ایشان هم بصورت رایگان تقبل زحمت نموده اند.

فکر می کنید چرا آقای مهری در مصاحبه با اعتماد گفت شما در حد تهیه یک بلیط هواپیما به آنها کمک کرده اید؟

این پاسخ برای ما عادی است، جا دارد رسانه ها قبل از اعلام آن تحقیق کنند. معمولا افرادی که دچار آسیب های اینچنینی می گردند. شاید تصور این خانواده این بوده که یک شبه همه چیز درست شود.اقدامات مددکاری، اقداماتی عاقلانه و به دور از تصمیم گیری های احساسی، بر اساس بررسی های دقیق و نظرات کارشناسی و تخصصی است.

اما شما قبلا گفته بودید ساخت مسكن به دليل كمبود امكانات بهداشتي خانه آقاي مهري، از اولويت هاي موسسه مهرآفرين براي اين خانواده است

همينطور است. آنها در یک خانه کوچک زندگی می کنند اما این دلیل نمی شود که ما برایشان همین امروز در زمینی که اعلام کرده اند خانه بسازیم. ما قصد داريم خانه ای با دو اتاق، آشپزخانه، حمام و دستشويي مناسب برايشان می سازیم که حدودا 50 ميليون تومان هزينه بر مي دارد. این خانه باید ساخته شود اما باید مسائل حقوقی آن را دید و کار ساخت را شروع کرد. مثلا زمینی آقای مهری تعیین کرده برای ساخت خانه، به نام ایشان است ما باید با نظر مشاوران حقوقی ملک را به گونه ای بسازیم که در آینده با وارثین به مشکل نخوریم یعنی زمین بنام رعنا و نازنین شود و سپس ما هزینه کنیم و در آن زمین ملک بسازیم.

 

بازتاب گسترده خبر کمک موسسه شما به رعنا و نازنین باعث شکل گیری اين انتظار نشد؟

نه اينطور نيست. من به آقای مهری اطمینان داده بودم که بابت همه چیز خیالش راحت باشد اما این منوط به این بود که همه چیز زیر نظرمددکار پیش برود که خوشبختانه الان همکاری خوبی بین موسسه و آقای مهری وجود دارد.

فكر نمي كنيد اعلام گسترده خبر كمك شما به خانواده آقاي مهري، از ارزش آن كاسته باشد؟

خير. بنظر من موضوع رعنا نگرانی های ملی به همراه داشت و خیلی ها نگران وضعیت این دو کودک بودند و با توجه به رسالت مهرآفرین که موسسه ویژه حمایت از کودکان بدسرپرست است، اعلام آن از طریق موسسه هیچ اشکالی ندارد و اتفاقاً باید راجع به این موضوعات به قدری صحبت شود که ایجاد حساسیت در مردم و مسئولین شود برای حمایت ویژه­تر از اقشار بدسرپرست.

نتيجه مثبت رسانه ای شدن این موضوع به آن وسعت چه بود؟

افراد متعددی هستند که با نام سمیه مهری و به بهانه کمک به او از مردم پول می گیرند اما عملا هیچ کمکی به رعنا و نازنین نمی کنند و شفاف عمل نمی کنند. ما با رسانه ای کردن این موضوع به همه اعلام کردیم که این دو کودک زیر چتر حمایتی موسسه مهرآفرین هستند تا دست كساني كه قصد سواستفاده دارند، قطع شود.

`تبلیغاتی نشد؟

خیر. موضوعات از این قبیل جزء رسالت و ماموریت موسسه نیکوکاری مهرآفرین است و اگر در خصوص این موضوعات صحبتی می کند صرفاً بدلیل رسالت این موسسه است. البته در پایان جا دارد از خیرینی که در طول این 4 سال به طور خودجوشی به سمیه و دخترش رعنا در طول چهار سال گذشته بدست مردم و با تلاش و دلسوزی خبرنگاران و عکاسان انجام شده است.

در ضمن علاقمندان به پیگیری وضعیت رعنا، اخبار صحیح آن را می توانند از روی سایت www.mehrafarinorg.com دنبال کنند و یا با شماره گیری تلفن 35260 داخلی 4 و ارتباط با مددکاران رعنا؛ سرکار خانم خواجویی و سرکار خانم ولندیاری نماینده مستقر در کرمان، آخرین وضعیت وی را دنبال کنند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group