01 شهریور 1398 ساعت 09:12

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
پرآسیب‌ترین منطقه تهران را دریابیم

فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از موسسه آوای ماندگار دروازه غار واقع در منطقه 12 تهران بازدید کرد. این مرکز که در حال حاضر حدود 170 کودک و زن بدسرپرست ساکن منطقه دروازه غار را تحت پوشش قرار داده یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین مراکز حمایت از کودکان کار در یکی از پرآسیب‌ترین مناطق تهران است.

در این بازدید که چندین ساعت به طول انجامید، فاطمه دانشور از چند و چون شکل‌گیری این موسسه و مشکلاتی که با آن دست به گریبان است جویا شد و با مدیر این موسسه به گفت‌و گو نشست. مدیر و بنیانگذار موسسه آوای ماندگار را حدود هشت سال پیش با کمترین امکانات تأسیس کرد و هدف اولیه این موسسه را حمایت از کودکان کار و خیابان محله دروازه غار تعریف کرد اما پس از مدتی، برای پیش‌گیری از آسیب‌های بیشتر به خانواده‌های این کودکان،به تدریج مادران آن‌ها نیز تحت پوشش قرار گرفتند.

سوادآموزی، آموزش زبان انگلیسی و مهارت‌های اشتغال مانند خیاطی، چرخ‌کاری و بافندگی خدماتی است که آوای ماندگار برای توانمندسازی زنان و کودکان بدسرپرست ارائه می‌دهد.

وی ضمن بیان مشکلات متعدد این مرکز ، اعتیاد، فقر و فحشا را سرفصل مشکلات ساکنان این محله قدیمی تهران دانست و تأکید کرد:« کودکانی که در کنار پدران معتاد و موادفروش بزرگ می‌شوند، در صورتی که تحت حمایت و آموزش مستمر قرار نگیرند آینده‌ای جز اعتیاد، بزهکاری و کارتن‌خوابی نخواهند داشت.»

مدیر آوای ماندگار بزرگ‌ترین مشکل فعلی این مرکز راقرار گرفتن در طرح شهرداری و تهدید مداوم به تخلیه و تخریب ساختمان ذکرکرد و گفت:«طبق تعهداتِ شهردار سابق منطقه قرار شده بود ملکی در همین خیابان در اختیار ما قرار گیرد تا با کمک خیرین، ساختمان 5 طبقه‌ای احداث کنیم ولی شهرداری تا امروز به تعهدات خود عمل نکرده و علی‌رغم پی‌گیری‌های مکرر، هنوز هیچ اقدامی برای انجام مراحل قانونی این واگذاری و شروع پروژه ساخت و سازانجام نشده است.»

در انتهای این بازدید دانشور پی‌گیری وضعیت زمین وعده داده شده به این موسسه و همچنین دریافت بودجه از ستاد ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد را با هدف حمایت از این مرکز در دستور کار اعضای کمیته اجتماعی قرار داد و تأکید کرد که برای حل مشکلات آوای ماندگار هر اقدامی لازم است در اسرع وقت انجام شود.

با این حال و علی‌رغم معضلات فراوان، آوای ماندگار اکنون جهانی شده است. این مرکز در سال 2014 از سوی مدیرعامل برنامه اسکان انسانی سازمان ملل متحد و شهرداری دوبی، جایزه بین‌المللی بهترین عملکرد در زمینه توانمندسازی آموزشی، اجتماعی و اقتصادی زنان آسیب دیده را بین 140 کشور جهان دریافت کرده که برای این موسسه و حامیان آن افتخاری بزرگ محسوب می‌شود. پوینده معتقد است اگر شهرداری و بهزیستی برای احداث ساختمان این موسسه و ارتقای سطح فعالیت آنسرمایه‌گذاری و همکاری بیشتری کنند بعدها به استناد این اقدامات می‌توان از سازمان ملل متحد بودجه‌ قابل توجهی برای حمایت از زنان و کودکان آسیب‌دیده محله دروازه غار تهران دریافت کرد؛ منطقه‌ای که بی‌نهایت جای کار دارد و آسیب‌ها و مشکلاتش بی‌شمار است.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group