01 شهریور 1398 ساعت 09:22

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه موضوع کودک در کشور مورد غفلت قرار گرفته است بر لزوم بازنگری مصوبه شهر دوستدار کودک تاکید کرد .

به گزارش مرکز ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران ، بررسی عملکرد شهرداری تهران در خصوص اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک ، موضوع جلسه بعدازظهر سه شنبه پنجم خردادماه سال 94 کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بود که دبیرخانه تشکیل شده به تشریح فعالیتهای شهرداری پرداخت .

فاطمه دانشور ، رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در پایان این جلسه که به بررسی نقاط ضعف در زمینه اجرای مصوبه، توسط مجریان مصوبه اختصاص داشت گفت : موضوع کودک در کشور مورد غفلت واقع شده است .

وی تصریح کرد : حتی در منشور حقوق شهروندی که به عنوان بند بالادستی در نظر گرفته می شود به موضوع کودکان اشاره ای نشده است .

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد : در حالی این موضوع در سند ششم توسعه به صورت جدی در نظر گرفته نشده است که در برنامه پنجم توسعه وضعیتی بدتر را از آن  شاهد بودیم .

دانشور به موضوعات فرهنگی جامعه امروزی کشور اشاره کرد و اظهار داشت : همواره راجع به حقوقی که والدین بر گردن کودکان دارند صحبت شده است و موضوع حقوق کودکان بر گردن والدین کمتر مورد توجه قرار گرفته و این موضوع سبب شده است که والدین همواره از کودکان خود طلبکار بوده اند و صحبتهای آنها گویای این موضوع است .

رئیس کمیته اجتماعی شورا با تاکید بر اینکه موضوع کودک موضوعی بسیار تخصصی است افزود : هنوز در دانشگاههای کشور موضوعات خاص کودکان تدریس نمی شود و به طور قطع تمامی موضوعات مربوط به کودکان نمی تواند وظیفه شهرداری باشد .

وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای شهر با بیان اینکه اعتقاد بر بازنگری در لایحه مرتبط را دارد اظهار داشت : گاهی طرح ها و یا لوایحی که در شورای شهر مطرح و مصوب می شود فاقد مطالعات کافی  و طی مراحل لازم برای تبدیل شدن یک موضوع به طرح است .
وی با انتقاد از اینکه موضوع پژوهش ، مطالعه و کارشناسی چه در سطح شورای شهر و چه در سطح شهرداری ضعیف است ادامه داد : متاسفانه خیلی از متخصصان در جایگاه خودشان حرف نمی زنند ضمن اینکه بر درستی نظراتشان اصرار نیز می کنند .
وی افزود : در شهرداری نیز برخی مدیران در جایگاه تخصصی خود قرار نگرفته اند و این عدم تناسب جایگاه و تخصص سبب صرف انرژی زیاد برای شناسایی موضوعات توسط مدیر شده و در نهایت موجب سلیقه گرایی در انجام کارها میشود .

وی به محدودیت خدمت رسانی نسبت به تقاضا اشاره و تصریح کرد : یک مرکز تنها توانایی محدودی دارد و هنگام بازدید عملکرد خوبی از آن مشاهده می شود این در حالی است که در سطح جامعه به خاطر محدودیتهای مرکز برای پاسخگویی ، مراکز کمتر شناخنه می شوند و یا اصلا دیده نمی شوند .

بحران شهربازی سبب پناه بردن کودکان به فضای مجازی شده است

وی بر لزوم تعامل بین بخشی برای پیشبرد اهداف از جمله موضوعات مرتبط با کودکان تاکید کرد و گفت : متاسفانه شورای شهر هیچ گاه به جایگاه شورای شهر خود ارتقا نیافته است و در سطح شهرداری باقیمانده است و بنابراین تعامل اثرگذار به وجود نیامده است .

وی ادامه داد : متاسفانه شهرداری مذاکره کننده خوبی با دولت چه در دوره گذشته و چه در دوره کنونی نبوده است . چراکه در همین موضوع مربوط به کودکان ، آموزش و پرورش ، وزارت بهداشت ، قوه قضاییه و سایر دستگاههای مرتبط توانایی اثرگذاری خوبی را داشته است اما تعامل خوبی با آنها صورت نگرفته است .

وی همچنین بحران شهربازی که ارتباط مستقیم با شهردرای دارد را بحرانی بسیار جدی ارزیابی کرد و اظهار داشت : این بحران سبب پناه بردن کودکان به فضای مجازی شده است .

گفتنی است مصوبه مذکور که در سال 88 به تصویب رسید در راستای اجرایی کردن تعهد اجرای برنامه  ( شهر دوستدار کودک ) به صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف ) از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و همچنین الحاق شهر تهران به طرح شهرهای دوستدار کودک در سال 86 بود که هدف از آن مناسب سازی فضاهای شهری مورد استفاده برای کودکان و حرکت در زمینه های فضاهای عمومی ، حمل و نقل و ترافیک ، فرهنگی و اجتماعی ، مراکز بهداشتی شهرداری ، شهرسازی و معماری ، مشارکتهای اجتماعی و مردمی و تشکیل کمیته پیگیری و نظارت بوده است .

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group