01 شهریور 1398 ساعت 09:28

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور در بازدید از مرکز خدمات اجتماعی منطقه 14 تهران:

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، با حضور در مجموعه فرهنگی اجتماعی الغدیر به بازدید از عملکرد مرکزرفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری منطقه 14 در حوزه کارآفرینی و آسیب‌های اجتماعی پرداخت.

فاطمه دانشور و اعضای کمیته اجتماعی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز، از جمله نمایشگاه و فروشگاه عرضه صنایع دستی افراد تحت پوشش این مجموعه، تحت عنوان«دست آفرین» و همچنین مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابان تحت عنوان مرکز پرتو، به بررسی خدمات و اقدامات انجام شده در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی منطقه 14 پرداختند.
    یکی از حوزه‌های مورد بررسی در این بازدید، موضوع کارآفرینی و ایجاد اشتغال جهت توانمندسازی نیازمندان و آسیب‌دیدگانمنطقه بود که براساس گزارش‌های میدانی تیم مددکاری، بالغ بر 480 خانوار نیازمند شناسایی و پس از راستی‌آزمایی، وارد سامانه مرکز خدمات اجتماعی شهرداری شده‌اند تا از خدمات حمایتی با محوریت اشتغال و توانمندسازی بهره‌مند گردند. حدود 30 تا 40 درصد این نیازمندان پس از معرفی به کارآفرینان منطقه، هم‌اکنون در کارگاه‌های خانگی یا حرفه‌ای مشغول به کار تولیدی هستند و این مرکز در راستای حمایت از کارآفرینی اقداماتی را در جهت عرضه و بازاریابی محصولات تولیدی این کارگاه‌ها اختصاص داده‌است.مشاوره رایگان در کلینیک کسب و کار و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی کسب و کار در هنرستان‌های منطقه، از دیگر اقدامات مرکز خدمات اجتماعی منطقه 14 بوده‌است.
   فاطمه دانشور ضمن تأیید اقدامات انجام شده، بر لزوم اولویت‌سنجی آسیب‌های منطقه و تخصیص تسهیلات براساس این اولویت‌بندی تأکید کرد و گفت:«کاری که شهرداری باید انجام دهد، تسهیل گری است؛ یعنی ارتباط میان مردم وNGOها را تسهیل کند چرا که به هرحال بودجه مرکز خدمات اجتماعی محدود است و حتی اگر تمام این بودجه صرف حمایت مستقیم از نیازمندان و آسیب‌دیدگان شود، باز هم بخش عمده‌ای از نیازهای منطقه بی‌پاسخ خواهد ماند.»
 آموزش مدیریت مالی به NGOها
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر، یکی از وظایف مراکز خدمات اجتماعی مناطق را شناسایی NGOهای فعال در سطح شهر و برقراری ارتباط با آن‌ها برشمرد تا از این طریق امکان واگذاری حمایت از گروه‌های مختلف آسیب‌دیده اجتماعی به خیریه‌ها ایجاد شود ولی در عین حال خاطرنشان کرد که باید در این راستا به برطرف کردن نقاط ضعفNGOها از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام کرد چرا که اغلب NGOها در زمینه کسب درآمد و جلب و حفظ خیرین ناتوان و ازین رو پیوسته با مشکلات مالی دست به گریبانند. وی افزود: «اگر به خیریه‌ها و در ابتدای امر از آن‌ها حمایت کنیم می‌توانیم امیدوار باشیم که پس از مدتی توانایی جلب حمایت مردمی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی کسب کرده و مستقل شوند.»

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر، یکی از وظایف مراکز خدمات اجتماعی مناطق را شناسایی NGOهای فعال در سطح شهر و برقراری ارتباط با آن‌ها برشمرد تا از این طریق امکان واگذاری حمایت از گروه‌های مختلف آسیب‌دیده اجتماعی به خیریه‌ها ایجاد شود ولی در عین حال خاطرنشان کرد که باید در این راستا به برطرف کردن نقاط ضعفNGOها از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام کرد، NGOها باید روش های کسب درآمد و جلب و حفظ خیرین را در چارچوب قوانین و استانداردها بیاموزند. وی افزود:«اگر به سازمان های مردم نهاد تکنیک‌های اداره کردن NGO را یاد بدهیم و آنها را به سمت توانمند شدن ببریم، می توان امیدوار بود که در آینده تعداد NGOهای توانمند بیشتری خواهیم داشت که کار واگذاری پیشگیری از آسیب های اجتماعی به آنها راحت تر و مطمئن تر واگذار شود و بتوانند عهده دار مسئولیت هایی شوند که فقط از عهده آنها بر می آید.»
 
خانواده‌های بدسرپرست، مشکلِ روی زمین مانده
دانشور همچنین بر لزوم توجه ویژه نسبت به خانواده‌های بدسرپرست تأکید کرد و گفت:« این قش نیاز به توجه ومطالعه و حمایت بیشتری دارد که هم جامعه و هم مسئولین باید نسبت به این گروه حساس شده و اقدام به شناسایی صحیح مشکلات این قشر نمایند و راه حل های مبتنی بر اصول علمی و کارشناسی ارائه نمایند وی همچنین خاطر نشان کرد این قشر از حمایت هدفمند و کافی از سوی سایر نهاد های حمایتی به خوبی برخوردار نیستند »
 رییس کمیته اجتماعی استفاده از خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی را مهم‌ترین و ضروری‌ترین روش حمایتی از خانواده‌های بدسرپرست دانست و گفت:« این گروه نیاز به مددکاری اجتماعی مستمر دارند و در غیر این صورت، منشاء آسیب‌های جدی اجتماعی در آینده خواهند بود. کودکان کارتن خواب، معتاد و بزهکار و زنان خیابانی اغلب محصول چنین خانواده‌هایی هستند و به همین دلیل کار تخصصی بر روی این گروه بسیار ضروری است. در اینجاست که سیستم مددکاری باید قدرتمندانه وارد عمل شود و با حمایت مستقیم از مادر خانواده، در کنار شناخت صحیح از منابع و ارجاع درست به NGOها و نهاد های مرتبط، به حل مشکلات متعدد این خانواده‌ها مبادرت ورزد.»
تشویق مردم، اصناف و داوطلبان امور عام‌المنفعه به تأسیس خیریه‌ها در راستای حمایت از زنان و کودکان بدسرپرست یکی دیگر از راه‌کارهای مطرح شده توسط وی برای کاهش آسیب‌ در در این گروه بود. چرا که تعداد موسسات و ان جی هایی که به طور تخصصی به موضوعات این گروه بپردازند بسیار اندک هستند.
در پایان هم دانشور از یکی از مراکز پرتو که ویژه حمایت و توانمندسازی کودکان کار می باشد بازدید بعمل آورد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group