15 تیر 1399 ساعت 22:10

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

با تحولات فرهنگي و اجتماعي عصر حاضر، ديگر نمي‌توان طبقه‌بندي خاصي براي مشاغال ميان مردان و زنان انجام داد.

با تحولات فرهنگي و اجتماعي عصر حاضر، ديگر نمي‌توان طبقه‌بندي خاصي براي مشاغال ميان مردان و زنان انجام داد. هرچند در گذشته مشاغل ظريف‌تر و سبك‌تر نظير مربي‌گري، پرستاري، انجام امور دفتري و اداري به عنوان مشاغل مناسب براي جامعه زنان قلمداد مي‌شد اما زن امروزي ابايي ندارد از اينكه مشاغل سنگين‌تري را براي خود برگزيند. تا يك دهه قبل اگر زني پشت رل يك اتوبوس مي‌نشست، براي مسافران و براي عموم مردم جامعه اين اقدام او يك هنجار شكني جالب و جذاب تلقي مي‌شد اما امروز انگار هم مردم جامعه و هم زنان پذيرفته‌اند كه در هر رده‌اي و با هر جنسيتي مي‌توانند در مشاغل مختلف به فعاليت بپردازند.
بخشي از اين تغيير و تحولات اجتماعي با افزايش فشارهاي مالي بر خانواده‌ها، افزايش تورم و تلاش زنان براي بر دوش كشيدن بخشي از فشارهاي مالي شدت يافته است اما نمي‌توان بروز چنين پديده‌اي را تنها ناشي از افزايش بار مالي خانواده‌ها قلمداد كرد. نقش دانشگاه‌ها در ترتبيت نيروي انساني در هر قشري و با هر جنسيتي، غير قابل انكار است. زنان از طريق دانشگاه‌ها براي رشته‌هاي مختلف فني و مهندسي آموزش مي‌بينند و اين به معناي افزايش احتمال حضور زنان در مشاغلي است كه پيشتر مردانه تلقي مي‌شد.
بدين ترتيب با افزايش تمايل جامعه زنان به تحصيل در رشته‌هاي فني، جامعه‌اي جوان متشكل از زنان و مردان جوياي كار براي فرصت‌هاي شغلي مختلف كانديد مي‌شوند. در اين رقابت نفس‌گير، زنان صرف‌نظر از جنسيت، خود را براي نبردي به منظور تصرف فرصت‌هاي شغلي آماده مي‌كنند. نبردي گاه نابرابر كه در آن زنان با شايستگي‌هاي بالاتر از مردان هم رده خود، براي مشاغلي پايين‌تر انتخاب مي‌شوند. اين انقلاب خودجوش كه اين روزها در جامعه زنان كشور در حال پيشروي است، به تسليم آنان ختم نمي‌شود. به گونه‌اي كه زنان حتي حاضرند از بخشي از حقوق مادي و معنوي خود صرف نظر كنند اما از اين نبرد نابرابر انصراف ندهند.
در ميان تضادهاي موجود در فضاي دانشگاهي و محيط اشتغال كشور، حذف پذيرش دختران از 77 رشته و 36 دانشگاه كشور كه از سال 91 به اجرا درآمد، با اعتراضات گسترده‌اي همراه بود. هرچند بسترهاي اشتغال مناسبي براي دختراني كه در رشته‌هاي فني و اصطلاحا «مردانه» به تحصيل پرداخته‌اند در كشور فراهم نشده است اما حذف پذيرش آنان به معناي سلب حق انتخاب از جامعه زنان بود.
در اين ميان گرايش‌هاي مهندسي معدن از جمله رشته‌هايي بود كه دختران از ادامه تحصيل در آن محروم شدند. اين اقدام هرچند حق ادامه تحصيل در اين رشته را از دختران اين سرزمين گرفت اما دست كم از افزودن بر تعداد افراد بيكار در اين رشته جلوگيري كرد.
همزمان با مطرح شدن حذف زنان از 77 رشته دانشگاهي از جمله مهندسي معدن، زمزمه‌هاي تشكيل كميته زنان معدنكار از سوي خانه معدن ايران مطرح شد. چندي بعد، در تيرماه 92 بود كه اين كميته به صورت رسمي فعاليت خود را آغاز كرد. هدف اصلي از تشكيل اين كميته حمايت از دختران دانش‌آموخته رشته معدن، زمين‌شناسي و صنايع معدني و همچنين احقاق حقوق آنان عنوان شد. ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي دختران دانش‌آموخته رشته معدن از ديگر اهداف اين كميته عنوان شده بود. هرچند فردي را به رياست اين كميته برگزيدند كه نه در فضا معدن كار كرده و نه قادر به درك درد و رنج زنان معدنكار است. با آغاز فعاليت اين كميته انتظار مي‌رفت كه تغييري در فضاي كسب و كار زنان معدنكار ايجاد شود اما با گذر زمان مشخص شد كه اين كميته تنها به ابزاري براي نمايش عده‌اي خاص و گزينش‌شده تبديل شده است. كميته‌اي كه بخش اعظم اعضاي آن را دانشجويان و فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي معدن تشكيل مي‌دهد و جاي بسياري از زنان معدنكار كه از نزديك فضاي معدن را لمس كرده‌اند، خاليست.
از زمان شكل‌گيري اين كميته به جز چند گردهمايي، دوره آموزشي و يا بازديد از معادن، اقدام خاصي صورت نگرفته است. نكته سوال برانگيز در اين ميان نقشه كميته بانوان معدنكار در ايجاد اشتغال براي دانش‌آموختگان معدن و برقراري فضاي برابر اشتغال چيست؟ چه تعداد فرصت شغلي جديد در قالب اين كميته براي دختران دانش‌آموخته معدن ايجاد شده است؟، چشم انداز اين كميته براي رفع تفكيك جنسيتي در رشته معدن و يا سر و سامان دادن به خيل عظيم دختران دانش‌آموخته و بيكار رشته معدن چيست؟
حقيقت موجود، فراهم نبودن فضايي مساعد براي ارائه ايده‌هاي نو، افكار جديد و ابداعات در حوزه معدن و صنايع معدني است. جامعه معدني پيش از اينكه نگران بانوان معدنكار باشد، بايد نگران خيل عظيم دانش آموختگان معدن اعم از دختر و پسر باشد كه بسياري از آنان به مشاغل غيرمرتبط و كاذب روي آورده‌اند.
معدنكاراني كه با نگاه خودخواهانه حاضر نيستند عرصه را براي نيروي جوان و تازه نفس خالي كنند و جواناني كه نه پشتوانه مالي دارند و نه حمايت معنوي! اين درد امروز جامعه معدني است. خلا ايده‌هاي نو و خلاقانه، افكار نخ‌نما و كهنه، روش‌هاي قديمي به دور از فناوري و علم روز دنيا درد امروز جامعه معدني است. جامعه جواني كه دانش و انگيزه دارند به حاشيه كشيده شده ‌اند و افرادي كه موعد بازنشستگي‌ آنها حتي براي دومين بار سر آمده است، در صدر امور معدني بخش خصوصي قرار گرفته اند. در اين شرايط نمي‌توان از به روز نبودن معدنكاري كشور انتقاد كرد چراكه حتي تنها تشكل بخش خصوصي حوزه معدن در انحصار عده‌اي خاص قرار گرفته است و پذيراي ايده‌هاي نو نيست.
بهتر است به جاي تشكيل كميته‌اي انحصاري به نام كميته بانوان معدنكار به فكر راه‌اندازي كميته معدنكاران جوان باشيم. اين بار كمر همت ببنديم تا ميدان را براي معدنكاران جوان و تازه نفس خالي كنيم. تفاوت ندارد مرد باشيم يا زن. همگي انسانيم به دور از تفكرات جنسيتي به فكر درمان فضاي بيمار اشتغال بخش معدن باشيم. در چنين بستري به طور قطع زنان معدنكار نيز شكوفا مي‌شوند و به دور از فضاي انحصارطلبي و تفكيك جنسيتي به جايگاهي كه شايسته آن هستند دست مي‌يابند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group