15 تیر 1399 ساعت 20:57

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
در نشست شناسایی فرصتهای کسب وکار مطرح شد:

نشست شناسایی فرصت های کسب و کار به همت کمیسیون اقتصادی زنان پارسی انجمن مدیران و متخصصین صنعتی و اقتصادی ایران(امصا) وبا حضور جمعی از بانوان فعال عرصه اقتصادی و کارآفرین در فرهنگسرای امام (ره) برگزار شد .

در ابتدای این نشست فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران گفت: با گذشت بیش از یک دهه فعالیت اقتصادی، همچنان این دغدغه را دارم که چرا در حوزه زنان تشکل کار آمدی وجود ندارد.

اعمال سلیقه ای قوانین

این عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر مشکلات و موانع پیش روی فعالان و بازرگانان زن ادامه داد: برای زنان در ایران و حضورشان در جامعه، محدودیت هایی وجود دارد که منبع اصلی ایجاد این موانع و محدودیت ها تا به اکنون ناشناخته است. وی افزود: بسیاری ازاین محدودیت ها به صورت سلیقه ای اعمال می شود.

دانشور با اشاره به خاطره ای از مشکلات و موانع موجود بر سر راه فعالیت های اقتصادی خود افزود: با توجه به فعالیتم در حوزه معدن، قرار بر حضورم در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان شد. برای مذاکره به آنجا رفتم اما ورودم ممنوع اعلام شد؛ زیرا بخشنامه ای در این شرکت ابلاغ شده که ورود زنان به محوطه مجتمع ممنوع است.!

بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین گفت: برای اخذ قرارداد و مذاکره مجبور به حضور در محوطه بودم از این رو بارها و بارها برای اخذ مجوز حضورم، به مسئولان گوناگون مراجعه کردم و با پیگیری بسیار توانستم مجوز حضور خود را بر سر میز مذاکره اخذ کنم.

وی یادآور شد: این مشکل مربوط به تنها یک تجربه نبوده و نیست. برای حضور خود در مجتمع بندرگاهی شهید بهشتی نیز با همین مشکل روبه رو بودم و با گفتگویی که میان دیگر بازگانان زن داشتم ؛ متوجه شدم که آنان نیز با اینگونه مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. بر این اساس وجود انجمن و یا تشکلی کارآمدکه حقوق زنان را در ان بازگو کرده و برایش راهکاری تدوین و اجرایی سازد الزامی است .

دانشور بر گسترش روابط در دنیای امروز تاکید کرد و ادامه داد: روزگار امروز را عصر ارتباطات نامگذاری کرده اند؛ زیرا قدرت ها بر مبنای ارتباطات شکل گرفته و افزایش می باید. حضور بانوان در انجمن ها و تشکل ها می تواند؛ نداشته های زنان بازرگان و کارآفرین را به آنان تقدیم کرده و یا باز پس دهد. وی یادآور شد: هرگز در انزوا، موفقیت به سمت کسی نخواهد آمد.

انحصار طلبی به جای همکاری

مرضیه محمد رضا زاده از زنان فعال حوزه ترخیص کاران گمرکی و وارد کنندگان وسائط نقلیه سنگین نیز در نشست شناسایی فرصتهای کسب وکارگفت:   شخصیت اشخاص در جامعه از همان کودکی شکل می گیرد به طوری که نوع آموزش ها و بازی ها کودکان ایران نشان از ماهیت فکری و رفتاری آنان در بزرگسالی دارد.

وی با اشاره به بازی های کودکان ادامه داد: ما به کودکانمان در بازی هایشان می آموزیم که به جای همکاری، انحصار طلبی کنند و این آموزه را می توان در تفکر حاکم امروز بر کشورمان به خوبی مشاهده کرد.

این عضو انجمن اقتصادی زنان پارسی ممنوعیت انتخاب رشته تحصیلی زنان را در برخی از دانشگاه ها و مشاغل نشات گرفته از این تفکر دانست و یادآور شد: وجود این تبعیض در ارائه خدمات منجر به آن شده تا امروز تنها بتوانیم در سایه حضور تشکل ها و انجمن ها خواسته و نیاز خود را عنوان و بازگو کنیم.

ایشان بیانیه ماموریت کمیسیون اقتصادی زنان پارسی را شناسایی و رفع عوامل کندی و توقف فعالیت اقتصادی بانوان و کمک به مجموعه جهت استفاده حداکثری از توانمندیهای فردی در جهت نیل به آرزوهای اقتصادی بانوان اعلام کرد.

وی افزود: هیچ شغل و منصبی وجود ندارد که زنان نتوانند بر آن تکیه بزنند زیرا با مرور و مطالعه تاریخ ایران به اسامی پادشاهان، وزرا و قهرمانانی برخواهیم خورد که زن بوده و به خوبی توانسته اند در مسئولیت خود ایفای نقش کنند.و امروزه حضور پررنگ بانوان در عرصه اقتصادی محسوس است .

محمدرضا زاده تاکید کرد: یکی از ارزش ها ی مهم مورد توجه این کمیسیون توجه به خرد جمعی است که با بکارگیری آن میشود فعالیت زنان را از فضای تخریبی موجود دور کرد. از این رو می توان در کوتاه مدت شاهد ان شد تا توانمندی بانوان در امور اقتصادی بر همگان اشکار شده و جامعه را به سمت استفاده از این امتیاز و انرژی سوق داد.

خروج از قوم گرایی

در ادامه نشست شناسایی فرصتهای کسب وکار دکتر جمشید عدالتیان شهریاری عضو شواری مرکزی امصا وهیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: همواره شکل خانواده ها در حال تغییر است و اکنون تربیت فرزندان از قوم ها به تشکل ها و انجمن ها سپرده شده است.

وی وجود انجمن ها و تشکل ها را نشات گرفته از توسعه یافتگی دانست و ادامه داد: در یک کشور هماهنگ و توسعه یافته، تمامی افکار، بازگو و شنیده می شود و از اینجاست که سلول اولیه یک جامعه متحد و موفق شکل می گیرد.

عدالتیان شهریاری افزود: در این جامعه به تولید فکر ارزش داده و از صاحبان فکر و تفکر تازه حمایت می شود. در این جامعه جنسیت معنا ندارد و شایسته سالاری حاکم می شود.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با مد نظر قرار دادن چگونگی از میان رفتن انحصار در برخی فعالیت ها و مشاغل تاکید کرد: تشکیل انجمن های بانوان می تواند از ایجاد رانت و انحصار جلوگیری کند و روش های حضور را در عرصه های گوناگون شناسایی کرده و معیارهای ایجاد رقابت را فعال کند.

وی یادآور شد : به این ترتیب است که می توان حضوری پایدار و موثر را در عرصه های گوناگون توسط تمام اقشار تجربه و ایجاد کرد.

در ادامه این نشست نیز سید حمید حسینی خزانه دار اتاق بازرگانی تهران گفت : اجرای سیاست های اقتصادی باید در معیشت مردم  قابل لمس باشد تا کارآفرینان و بازرگانان  بتوانند در برنامه ها و اهداف خود پیشبینی های لازم را مد نظر قرار دهند .

همچنین در انتهای این نشست ، تعدادی از بانوان فعال اقتصادی و عضو کمیسیون اقتصادی زنان پارسی انجمن مدیران و متخصصین صنعتی و اقتصادی ایران (امصا) هم چون ندا زمانی از جامعه صادر کنندگان و تولید کنندگان سنگ ساختمانی در بخش معدن، مرضیه محمد رضازاده از جامعه ترخیص کاران گمرکی و واردکنندگان وسائط نقلیه سنگین، بیتا بختیار از صنایع الکترونیک و کامپیوتر و آی تی، الهام کریمی از جامعه وارد کنندگان ورق های زرکوب بسته بندی و ملزومات چاپ، فرنوش شیشه چیان از صنعت ساختمان و انبوه سازان ، خانم افسانه فخری از جامعه حمل و نقل بین المللی با بیش از 30 سال سابقه معرفی شدند .

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group