18 مرداد 1399 ساعت 05:07

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
مجله خلاقیت

در تعامل با زنانی که می‌خواهند کارآفرینی کنند، اغلب به طرح‌هایی کارآفرینانه از سوی آنان برمی‌خورم که بسیار خام و ابتدایی هستند و به نظر نمی‌رسد منشاء اثری در بازار فعلی شوند. بر این اساس در مقاله این شماره خود در مجله خلاقیت می‌خواهم به نکته‌ای بپردازم که توجه بدان می‌تواند تحولی در طرح‌های کسب‌وکار افراد و گروه‌ها به وجود آورد، به نحوی که شاهد طرح‌هایی راه‌گشا و موثر از سوی آنان باشیم.

در تعامل با زنانی که می‌خواهند کارآفرینی کنند، اغلب به طرح‌هایی کارآفرینانه از سوی آنان برمی‌خورم که بسیار خام و ابتدایی هستند و به نظر نمی‌رسد منشاء اثری در بازار فعلی شوند. بر این اساس در مقاله این شماره خود در مجله خلاقیت می‌خواهم به نکته‌ای بپردازم که توجه بدان می‌تواند تحولی در طرح‌های کسب‌وکار افراد و گروه‌ها به وجود آورد، به نحوی که شاهد طرح‌هایی راه‌گشا و موثر از سوی آنان باشیم. یکی از مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد این است که به دلیل شرایط ویژه حاکم بر اقتصاد ما، تعامل اندیشه‌های کارآفرینانه‌مان با دنیا به مقدار قابل توجهی، کم است. برای خودِ من معمولا این‌گونه بوده که ایده‌های منتهی به سود را معمولا در نمایشگاه‌های جهانی دیده‌ام که در شهرهای مختلف دنیا برگزار می‌شود. شاید بهترین و مهم‌ترین زمینه الهام‌بخشی در ایده‌پردازی، در نمایشگاه‌هایی بوده که در کشور چین برگزار می‌شده است. ممکن است گفته شود که در دنیای فعلی که شاهد انفجار ارتباطات و اطلاعات در دنیا هستیم، حضور فیزیکی در این نمایشگاه‌ها چندان محلی از اعراب ندارد و می‌توان بسیاری از ایده‌های مطرح‌شده در نمایشگاه‌های ممتاز جهان را بلافاصله از طریق سایت‌های اینترنتی در جریان‌شان قرار گرفت. در پاسخ به این نظر باید گفت که تجربه حضور در این نمایشگاه‌ها و قرارگرفتن در جریان چند و چون تولید محصولات خلاقانه و نیز مذاکراتی که با صاحبان این کالاها انجام خواهد گرفت، از قابلیتی برخوردار است که با مشاهده این کالاها در سایت‌های اینترنتی قابل مقایسه نیست و در واقع، حضور نزدیک در این نمایشگاه‌ها تجربه‌ای دست اول‌تر و کارآمدتر را به نسبت مشاهده آن‌ها در دنیای مجازی به وجود می‌آورد. در این میان آن‌چه که می‌خواهم بیشتر بر آن تاکید کنم تجربه مذاکره رودررو با پدیدآورندگان کالاهای خلاقانه در نمایشگاه‌های جهانی‌ست که شنیدن صحبت‌های‌شان می‌تواند بیش از پیش الهام‌بخش و ایده‌دهنده باشد و یک کلاس آموزشی سطح بالا محسوب شود.

بر این اساس به علاقه‌مندان حوزه کارآفرینی پیشنهاد می‌کنم که به هر طریق ممکن هزینه یک سفر به نمایشگاه‌های جهانی کارآفرینانه را فراهم کنند تا از تجربه این سفر فوق‌العاده برای خلق ایده‌های کارآمدتر و سودمندتر استفاده کنند. اگر بخواهم پیشنهادی ویژه به خوانندگان خلاقیت ارائه کنم باید نمایشگاه گوانگجوی چین را مثال بزنم که انواع ایده‌های فوق‌العاده خلاقانه و نوآور در این نمایشگاه ارائه می‌شود. در کنار این نکات، باید این موضوع را هم در نظر داشت که حتی اگر ایده‌پردازی را امری دشوار و وقت‌گیر در فرایند کارآفرینی می‌دانید، در این نمایشگاه‌ها به ایده‌هایی حاضر و آماده برخورد می‌کنید که اغلب آن‌ها قابلیت بومی‌سازی هم دارند و می‌توانند بازار خوبی را از مشتریان بومی یک منطقه به وجود آورند. شما می‌توانید از طریق آشنایی با چنین ایده‌هایی هر چه زودتر آن را در بازار منطقه‌ای خود عرضه کنید و ایده موفقی را در بازار منطقه‌ای مدنظر خود نیز به موفقیت برسانید.

اگر بخواهم به برخی از ایده‌های خلاقانه که در این نمایشگاه‌ها عرضه می‌شود اشاره کنم به طور مثال می‌توانم از نوشابه‌هایی بگویم که بطری‌شان پیش از بازکردن، بسیار گرم است و وقتی درِ بطری را می‌گشایید به ناگهان با یک نوشابه بسیار خنک، مواجه می‌شوید که به نظرم این ایده می‌تواند از استقبال بسیار خوب مشتریان ایرانی برخوردار شود. یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه، کاغذهایی‌ست که به جای چوب از سنگ تولید می‌شود. می‌دانیم که تولید کاغذ از چوب، تخریب بی‌رویه محیط زیست را در پی دارد. منتها در نقاطی از چین آمده‌اند کاغذ را از سنگ آهک تولید می‌کنند که ایده‌ بسیار خوبی برای حفظ محیط ‌زیست و نیز افزایش عرضه کاغذ در همه نقاط جهان است. این کاغذها، هم مخصوص تحریر است و هم در تولید کاغذ دیواری استفاده می‌شود. نکته جالب این‌که وقتی این کاغذها را می‌سوزانید تبدیل به خاکستر نمی‌شوند و پودر سفیدرنگ نرمی از سوزاندن آن‌ها بر جا می‌ماند که خُرده‌های سنگ هستند و در واقع، سیکل بازگشت به طبیعت را تکرار می‌کنند. علاوه بر این می‌توان به گوجه‌فرنگی‌های سیاه‌رنگی اشاره کرد که به شدت از خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدسرطانی برخوردارند و در زمین‌های ایران، قابلیت کاشت‌شان وجود دارد و به دلیل ویژگی ظاهری خود، محصولی بسیار متمایز در بازار محصولات کشاورزی ایران محسوب می‌شوند.

به نظرم در شرایط پرریسک کنونی که بر اقتصاد ایران و جهان حاکم است، سراغ چنین محصولات خلاقانه‌ای رفتن و ارائه آن‌ها به بازار ایران، به دلیل برخورداری از عنصر تمایز که بسیار حیاتی‌ست، می‌تواند کسب‌وکار بسیار موفق و پربازدهی را به وجود آورد که لازم است کارآفرینان و علاقه‌مندان حوزه کارآفرینی، توجه ویژه‌ای بدان داشته باشند.  

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group