07 آذر 1399 ساعت 08:54

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور:

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای توسعه کارآفرینی در میان نسل جوان باید توجه ویژه ای به آموزش شود گفت: اگر می خواهیم فعالیت نو آفرینان و طرح های آنان به مرحله اجرایی برسد و ماندگار شود باید در ابتدای راه از آموزش و مشاوره مربیان با تجربه برخوردار شوند.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای توسعه کارآفرینی در میان نسل جوان باید توجه ویژه ای به آموزش شود گفت: اگر می خواهیم فعالیت نو آفرینان و طرح های آنان به مرحله اجرایی برسد و ماندگار شود باید در ابتدای راه از آموزش و مشاوره مربیان با تجربه برخوردار شوند.

فاطمه دانشور با حضور در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بر لزوم همکاری این سازمان در اجرایی شدن طرح های جویندگان کار آفرینی تاکید کرد.

آموزش و مشاوره نیاز ماندگاری کارآفرینان

دانشور در این دیدار گفت: وقتی صحبت از توسعه کسب و کار می کنیم و انتظار داریم کار  آفرینان بیشتری تربیت کنیم باید از فراهم بودن فضای کسب و کار صحبت کنیم. فضایی که در آن ایده پردازان یا طراحان دیده شود، آموزش های تخصصی  و مشاوره به آنان در نظر گرفته شود ، مکان در اختیار انان قرار گیرد و  شرایط برای سرمایه گزاری بخش خصوصی فراهم شود. از اینرو نیاز است تا ساز و کار مشخصی برای  فعالیت کار آفرینان تعریف کرد و توسعه کارآفرینی در قشر جوان را در یک اکوسیستم دید و به تمام فاکتورهای تاثیرگذار در این اکوسیستم پرداخت.

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر ادامه داد: تعریف این اکو سیستم کاری است که در کشور های دیگر انجام می گیرد به ویژه آنکه بعد آموزش و مشاوره آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. یعنی وجود تسهیل گرانی که نوآفرینان را در این فضا همراهی می کنند.

وی افزود: دیدار ما با مسئولان سازمان فنی و حرفه ای کشور در همین راستا صورت گرفت به گونه ای که از ابزار های آموزشی  در اختیار نهاد هایی مانند شهرداری قرار گیرد و افرادی که دارای طرح و ایده هستند با استفاده از ابزار های آموزشی بتوانند راه ورود به فضای کسب و کار را فرا گیرند.

دانشور تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که امروز ما با آن دست به گریبان هستیم نداشتن نگاه جامع در این خصوص است به گونه ای که ما یا آموزش را بدون سرمایه در اختنیار فرد می گزاریم و یا اینکه سرمایه یا وامی به شخص می دهیم که فاقد آموزش و مشاوره های لازم برای اجرایی شدن طرح خود است .

لزوم توجه به نخبگان مهارتی

وی در پایان خاطر نشان کرد: لزوم توجه به نخبگان مهارتی و ایجاد شرایط برای تمایل آنها به ورود به بازار کسب و کار با تقویت مهارت های کارآفرینی در این افراد یکی از مهمترین اقداماتی است که ما باید انجام دهیم. همچنین باید خاطر نشان کرد آنچه باعث توفیق کارآفرینان برجسته شده است در وهله اول سخت کوشی و پشتکار و استقامت آنان در برابر سختی هاست و نخبگان ما برای موفقیت در عرصه کارآفرینی باید این ویژگی را در خود تقویت کنند.

در این دیدار همچنین کوروش پرند رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه این سازمان توانسته مدل های موفقی برای حضور موثر کار آفرینان در عرصه فضای کسب و مار ارائه دهد گفت: برای فعالیت کار آفرینان باید اقدامات برنامه ریزی شده ای را در چند مرحله انجام دهیم.

وی ادامه داد: بازار سازی ، بازار یابی ،بسته بندی و  برند سازی مواردی است که برای فعالیت یک کار آفرین مورد نیاز است اما قبل از اینکه به این اقدامات عمل شود طراحی ، تهیه مواد اولیه نیز دارای اهمیت خواهد بود.

پرند افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور علاوه بر اقدامات فوق یک سری آموزش تخصصی و یک سری آموزش نرم افزاری را نیز در دستور کار خود قرار داده تا کار آفرین بتواند بهتر در فضای کسب و کار وارد شود.

وی همچنین تصریح کرد: کنترل کیفیت کار توسط دستگاه های دولتی نیز یکی دیگر از اقداماتی است که ما در راستای بهره وری بهتر از فعالیت کار آفرینان انجام می دهیم.

پرند خاطر نشان کرد: یکی از نقاط ضعف ما برقراری ارتباط بین کار آفرینان ، بخش خصوصی یا پشتیبان و دستگاه های حمایتی بوده که ما امروز توانسته ایم این ارتباط را برقرار کنیم. امروزبین سازمان بهزیستی ، معاونت اشتغال وزارت تعاون ، صندوق مهر امام رضا و بانک توسعه تعاون این هماهنگی برای پشتیبانی از طرح های افراد به وجود آمده است.

پرند همچنین ابراز کرد: در حال حاضر در سازمان آموزش فنی و حرفهای کشور ساز و کار تشخیص نخبگان مهارتی به وجود آمده به گونه ای که در حال حاضر 1500 نخبه مهارتی را از طریق مسابقات مرتبط شناسایی کردیم .

وی در پایان یاد آور شد :ما باید بتوانیم از طریق ارائه مدل های موفق موجبات جلب توجه صاحبان ایده را فراهم کنیم تا آنها ابراز تمایل برای ارائه طرح های خود را داشته  باشند همچنانکه  مدل های اجرایی ما در 5 حوزه قالی بافی ،  پوشاک، سنگ نیمه قیمتی و قیمتی ، داروهای گیاهی و  بازار یابی توانسته این امکان را فراهم کند.  در این مدل ها بودجه ای که داده می شود هدفمند خواهد بود.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group