13 مرداد 1399 ساعت 22:07

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

نگاهی به آمار و ارقام قابل تامل و تحلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد گستره و عمق مصرف مواد مخدر در کشورمان براحتی می توان عمق فاجعه زیرپوست جامعه ایران را دریافت؛ فاجعه ای که نزدیک به 18 درصد جمعیت کشور را گرفتار کرده است.

 

نگاهی به آمار و ارقام قابل تامل و تحلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد گستره و عمق مصرف مواد مخدر در کشورمان براحتی می توان عمق فاجعه زیرپوست جامعه ایران را دریافت؛ فاجعه ای که نزدیک به 18 درصد جمعیت کشور را گرفتار کرده است.

طرح ملي بررسي و شيوع‌شناسي اعتياد و مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‏ها در خانوارهاي 31 استان كشور در مقياس سني 15 تا 64 سال انجام گرفته است. براساس نتایج اعلام شده از این طرح، تعداد تقريبي مصرف‌كنندگان مواد در سطح كشور، حدود یک میلیون و 322 هزار نفر هستند.

جنسيت 91 درصد مصرف‌كنندگان مرد است و 9 درصد زن هم زن

بیشترین مواد مصرفي به ترتيب اولويت ترياك و مشتقات آن، شيشه، كراك (افغاني)، هروئين، حشيش و اكستازي است

 84 درصد مصرف‌كنندگان مواد سابقه مصرف دخانيات داشته اند

 حدود 45 درصد مصرف‌كنندگان زير 29 سال و حدود 30 درصد بين 30 تا 39 سال سن دارند

 ميانگين سن آغاز مصرف 21 سال است

 53 درصد از جمعيت نمونه داراي شغل هستند

 64 درصد مصرف‌كنندگان تحصيلات زير ديپلم دارند

 63 درصد متاهل بودند

اولين مكان شروع مصرف به ترتيب اولويت منزل دوستان، منزل خود، اماكن مخروبه، پارك، كوچه و خيابان عنوان شده است

آمار گویای فاجعه است. اما نکته ای که فراتر و در ورای این آمار باید مورد توجه قرار بگیرد، چرخه اعتیاد است؛ بر اساس تقسیم بندی ها افرادی که به صورت تفننی، تصادفی، هر از گاهی، تفریحی و اجباری مواد مخدر مصرف می کنند یا بالای 65 سال دارند، در این آمارها قرار ندارند. بنا بر این گستره چرخه مواد مخدر بسیار فراتر از تصویری است که آمارها پیش روی ما به نمایش می گذارند.

با این حال واقعیت این است که با وجود اهمیت فوق العاده ای که یافتن راهکارهایی برای مدیریت و کاستن از این بحران دارد، یکی از کلیدی ترین پارادایم های اثرگذار در این حوزه مغفول مانده است. موضوع مواد مخدر و اعتیاد در کشور صرف نظر از وجوه سیاسی، امنیتی و انتظامی یک وجه برجسته تری هم دارد؛ وجه فرهنگی اجتماعی. متاسفانه بر اثر غفلت متولیان از یک سو و پر رنگ تر بودن سایر وجوه این معضل، جنبه فرهنگی و اجتماعی معضل مصرف مواد مخدر کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر چه نمی توان و نباید از عظمت و ارزش تلاشهای سربازان جان برکف نیروهای امنیتی و انتظامی و شهدایی که در راه مبارزه با مواد مخدر جان و عمر خود را در طبق اخلاص قرار داده اند، غافل بود اما باید به مقوله و وجه فرهنگی و اجتماعی مبارزه با این چالش هم دقت کرد. باید ابتدا  از فرد فرد مردم پرسید برای مصونیت فرزندانشان از دام مواد مخدر چه کرده اند؟ از نهاد های فرهنگی و آموزش رسمی کشور و رسانه ها و به ویژه رسانه ملی باید پرسید سهم حضور، اثر بخشی آنها در ستاد مبارزه با مواد مخدر چه بوده است؟ اهمیت این سؤالات از آن رو است که بدون تردید تصمیمات و اقدامات جزیره ای و ناهماهنگی، بدون در نظر داشتن اثر گذارترین نهادهای اجتماعی و فرهنگی محکوم به شکست است. پرهيز از نگاه سياسي به مسائل اجتماعي به خصوص اعتياد، دوري از هيجان‌زدگي در مواجهه با آسيب‌ها و تهديدات اجتماعي، ضرورت سرمايه‌گذاري در عرصه پيشگيري اوليه از اعتياد با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی محلی و سازمان های مردم نهاد با هدف ايمن‌سازي آحاد سالم و در معرض خطر جامعه به‌منظور منع اولين بار مصرف، ارتقاء سطح آگاهي و آموزش مهارت‏هاي فرزندپروري به والدين و بهره‌گيري از ظرفيت‏هاي مساجد وآموزه های  ديني و مشاركت تمامی اقشار جامعه از جمله مولفه‏هاي تاثيرگذار در عرصه مبارزه با مواد مخدر است. به دیگر سخن  مبارزه با مواد مخدر در مرزها رویکرد انتظامی و امنیتی را طلب می کند که این کار با جدیت نیروهای مسئول در حال انجام است ولی در داخل کشور، هم سویی و عزم ملی همه نهاد های فرهنگی و اجتماعی به ویژه خانواده ها را طلب می کند؛ امری که صد افسوس و به گواه وضع موجود از آن غفلت کرده ایم .

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group