13 مرداد 1399 ساعت 22:24

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

شورای شهر تهران با همکاری شهرداری برنامه های متنوعی را در زمینه اشتغال و کارآفرینی دنبال می کند، برای آشنائی مخاطبان ارجمند بازارکارنشستی را با حضور خانم دکتر فاطمه دانشور عضو و رئیس کمیته اجتماعی شورای تهران در بازارکار برگزار کردیم و تلاش کردیم علاقمندان، کارآفرینان و کارجویان در یک نشست صمیمی با رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران و کارآفرین حوزه صنعت از برنامه های شورای شهر تهران و  و دیدگاههای کارآفرینانه مطلع و بهره مند گردند. مشروح این نشست را به خوانندگان عزیز بازارکار تقدیم می کنیم.

بودجه هشت میلیارد تومانی شورای شهر تهران برای توسعه کارآفرینی

خانم دکتر فاطمه دانشور  با حضور در نشست تخصصی مرکز اطلاع رسانی بازارکار به تشریح برنامه ها و فعالیت های شورای شهر تهران در زمینه اشتغال و کارآفرینی پرداخت و بر حمایت از فعالیت کارآفرینان بویژه بانوان کارافرین در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شورای شهر به طور مستقیم مسئولیتی در زمینه اشتغال و کارآفرینی ندارد تصریح کرد: موضوع اشتغال و کارآفرینی به قدری اهمیت دارد که هیچ دستگاه و نهادی نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد و وظیفه همه دستگاههاست تا برای توسعه اشتغال و کارآفرینی که مهمترین راهکار برای کاهش ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی است تلاش کنند.

وی در نشست صمیمی مرکز اطلاع رسانی بازارکار با مخاطبان، کارآفرینان و کارجویان از اختصاص بیش از هشت میلیارد تومان بودجه برای توسعه کارآفرینی در شورای شهر تهران خبر داد و افزود: سه میلیارد تومان از این بودجه به توسعه کارآفرینی ویژه بانوان اختصاص دارد و پنج میلیارد تومان به بخش های مختلف کارآفرینی و اشتغال به صورت عام اختصاص یافته است.

بسیاری از شاخص های کارآفرینی کشور نگران کننده است

وی در پاسخ به یکی از سوالات حضار در زمینه فضای کسب و کار با اشاره به اینکه در زمینه شاخص های کارآفرینی شرایط مناسبی نداریم اظهار داشت: در زمینه بیکاری، فلاکت، فساد اداری،  رقابت پذیری، بهبود فضای کسب و کار، شاخص نیکوکاری و ... رتبه ایران در حال افت است و باید تلاش کنیم فضای کشور را به سوی توسعه فعالیت های اجتماعی ، اقتصادی و توسعه کارآفرینی سوق دهیم و رتبه کشورمان را بهبود ببخشیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پرونده های فساد و اختلاس در قوه قضائیه معطل مانده است تصریح کرد: متاسفانه همین عامل باعث شده اختلاس ها و فسادی اداری و اقتصادی هر روز در کشور افزایش یابد و این به فضای کسب و کار لطمه می زند و آرامش را که لازمه توسعه با ثبات اقتصادی است را دچار مشکل می کند.

اکوسیستم کسب و کار

دکتر دانشور با تاکید بر اینکه کارافرینی و توسعه کسب و کار صرفا با دادن تسهیلات و اعطای وام محقق نمی شود خاطرنشان کرد: نباید در این زمینه به اعطای تسهیلات بسنده کنیم و تصور کنیم وام دادن موجب ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی می شود بلکه باید تمام شرایط یک کسب و کار  و بطور کلی اکوسیستم یک کسب و کار را در نظر بگیریم.

وی توضیح داد: در این اکوسیستم قوانین کسب و کار ، شرایط بازار، وضع ارز، تحریم ها، و داشتن برنامه تولید و صادرات و سرمایه و .... مورد توجه قرار می گیرد.

این بانوی کارآفرینمشاوره خوب را رمز موفقیت در کسب و کار عنوان کرد و افزود: در اکوسیستم یک کسب و کار مشاوره نقش حیاتی دارد و متاسفانه در کشور ما مشاوره اساسا اهمیتی ندارد و به آن توجه نمی شود در حالیکه در کشور های مختلف دنیا اساس موفقیت یک کسبو کار از دل مشاوره بیرون می آید و همواره در شروع یک کسب و کار تیم مشاوران نقش کلیدی را ایفا می کنند.

وی با اشاره به اینکه لزوما ایده های خوب به کسب و کار موفق مبدل نمی شوند اظهار داشت: ایده خوب، با مشاوره سازنده و تسهیلگرانی که اکوسیستم و محیط کسب و کار را می شناسند به نتیجه می رسد.

این کارآفرین بخش معدن با اشاره به اینکه در ایران تاکید بر روی آموزش در توسعه کارآفرینی است گفت: متاسفانه در ایران تاکید بر روی آموزش های کارآفرینی است و تسهیلگران نقش چندانی ندارند بنابراین باید آموزش های کارآفرینی به سوی مشاوره های کاربردی، استفاده از تسهیگران کسب و کار ، جلب و جذب سرمایه، بازاریابی و بازارسازی و ...سوق پیدا کند.

کارآفرینان از نمایشگاهای خارجی ایده بگیرند

وی رمز موفقیت خود را در زمینه کارآفرینی سفر به کشور های خارجی و بازدید از نمایشگاههای مختلف عنوان می کند و می گوید: بازدید از یک نمایشگاه محصولات و خدمات خارجی دنیائی از ایده ها و تجربه ها را به همراه دارد و من خود از این نمایشگاهها ایده های بسیاری کسب کرده ام و به نظر می رسد ما در جامعه نسبتا سنتی خود از بسیاری از تحولات فناورانه و کارآفرینانه غافل هستیم و به تبع آن امکان ایده یابی و کارآفرینی هم برایمان فراهم نمی شود.

مدیرعامل شرکت سپهر آسیا بر لزوم برگزاری نمایشگاه بین المللی ایده های کارآفرینانه در کشور تاکید می کند و می گوید: باید با برگزاری این نمایشگاهها مردم، فارغ التحصیلان و کارآفرینان را با ایده های جدید برای توسعه کارآفرینی آشنا کنیم. البته دبیرخانه برگزاری این نمایشگاه در شهرداری راه­اندازی گردیده است.

آئین نامه کسب و کار های خانوادگی بزودی نهائی می شود
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از تدوین الگوی کسب و کار های خانوادگی در شورای شهر تهران خبر داد و اعلام کرد: در این مدل کسب و کار اعضای خانواده اعم از همسر، دختر و پسر می توانند در توسعه اشتغال و کارآفرینی نقش آفرینی کنند.
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در گذشته کسب و کار های خانوادگی مختص پدر و پسر یا پسران بود افزود: در تلاش هستیم مثل مدل کسب و کار های خانودگی موفق دنیا همه اعضای خانواده سازنده خود را در اشتغال و کارافرینی ایفا نمایند.
وی خاطرنشان کرد: در این الگو و مدل کسب و کار خللی در اشتغال زن و عضو خانواده ایجاد نمی شود و می تواند هم به وظایف خانوادگی خود رسیدگی کند و هم به اشتغال و نقش آفرینی خود در اقتصاد بپردازد.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در دنیا 70درصد شرکت‌هایی که راه‌اندازی می‌شود خانوادگی است در ایران هم قبلا چنین بود یعنی پدر کسب خود را به پسرش یاد می‌داد اما درجاهای دیگر دنیا زنان و دختران خانواده هم هرکدام وظایفی برعهده دارند.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به پرسشی درباره ارائه وام جهت ایجاد کسب و کارهای خانوادگی گفت: ممکن است برخی افراد به دلیل بی تجربه بودن یا نداشتن طرحی قوی با شکست روبرو شوند بنابراین وظیفه افراد باتجربه این است که به این افراد مشاوره بدهند. در این راستا کمیته‌ای در امور بانون شهرداری تهران جهت تشکیل شدن پیش بینی کرده ایم که صاحب نظران حوزه کسب و کار در آن حضور یابند و طرح های شهروندان را برای ایجاد کسب و کار بررسی کنند و در نهایت وام به طرح هایی تعلق گیرد که در آن سود وجود داشته باشد و سرمایه قابل بازگشت باشد در حین انجام سرمایه‌گذاری نیز باید مشاوری در کنار افراد وجود داشته باشد.
رئیس کمیسیون اخلاق کسب وکار اتاق بازرگانیو صنایع و معادن ایران افزود: براي اينكه يك كسب و كار خانوادگي رشد نمايد و براي نسل هاي بعدي نيز بقا داشته باشد بايستي يك برنامه ريزي دقيق و اصولي براي كسب وكار از سوي مالكان و مديران كسب و كار انجام گيرد. علاوه براين به دليل اهميت روزافزون اين نوع كسب و كار هم براي جوامع و براي اقتصاد ملت ها حمايت هايي نيز بايست از سوي دولت ها در اين راستا انجام شود.تركيب چندين عامل براي توضيح و تشريح موفقيت ، رشد و بقاي كسب و كارهاي خانوادگي لازم است از آن جمله مي توان به مواردي مانند فرهنگ خانواده ، شخصيت و خصوصيات هركدام از اعضاي خانواده ،عواملمحيطيواجتماعي،نوعكسبوكار،خصوصياتكارآفرين، نيانگذاركسب وكار و بسياري موارد ديگر اشاره نمود.

درآمد و کسب و کار زن و مرد باید در جهت قوام خانواده باشد

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وضع طلاق در کشور نگران کننده است خاطرنشان کرد: خداوند زن و مرد را برای تکمیل وجود هم آفریده است و این دو باید پا به پای هم برای موفقیت هم و موفقیت خانواده تلاش کنند و داشتن کار و درآمد نباید باعث خود محوری و استقلال کاذب آنها شود.

خانم دکتر دانشور با اشاره به اینکه زوج های دهها های اخیر از هر موضوع کم اهمیت و پیش پا افتاده ای برای طلاق بهانه می تراشند خاطرنشان کرد: حفظ و صیانت از غرور مرد وظیفه زن است و از سوی دیگر موفقیت یک زن نیز در گرو حمایت تمام عیار مرد است چرا که زن هر چقدر قوی باشد ولی تنهاباشد همواره گرگ هائی هستند که بخواهند از او سوء استفاده نمایند.

قانون تجارت خوبی داریم

وی در پاسخ به سوالی درباره سوء استفاده های پیش بینی نشده در عرصه اقتصادی بویژه در بین همکاران و شرکاء کسب و کار با اشاره به اینکه با وجود شرایط نامناسب محیط کسب و کار در کشور قانون تجارت خوبی داریم و چنانچه در این عرصه با شرکاء خود دچار مشکل شویم قوانین موجود بخوبی برای احقاق حق موثر و مفید هستند.

کسب و کار خانوادگی با مشاغل خانگی متفاوت است

کسب و کار خانوادگی یک نوع کسب و کار است که صاحبان آن اعضای خانواده می باشند. به عبارت دیگر به کسب و کارهایی گفته می شود که افراد یک خانواده و خویشاوندان اقدام به تشکیل کسب و کاری می نمایند.

ولی مشاغل خانگی انجام یک کسب و کار در قالب کوچک توسط یک یا عده ای از اعضاء در منزل است.

بنابراین موضوع کسب و کار خانوادگی می تواند در سطوح بزرگ یا کوچک باشد که توسط یک خانواده یا جمع فامیل در سطح ملی یا بین المللی انجام می شود.

شورای شهر از امکانات شهرداری

برای توسعه کارآفرینی بهره داری می کند

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهرانبا اشاره به اینکه شورای شهر با همکاری شهرداری بویژه سازمان خدمات رفاه شهرداری و از طریق مناطق 22 گانه و خانه های کارآفرینی محلات برنامه های مستمر و مدونی را دنبال می کند تصریح کرد: این فرایند در جهت توسعه کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان، بانوان و جوانان و افراد صاحب ایده است و به آنها از طریق ارائه تسهیلات و اختصاص فضای کسب و کار کمک و مساعدت می کند.

یک بار سراغ وام رفتم دیگر نمی روم

خانم دکتر دانشور با اشاره به اینکه تسهیلات در کشور ما شرایط خاص خود را دارد می گگوید: یک بار سراغ وام رفتم و دیگر هرگز نمی روم؛ به نظم پیدا کردن سرمایه گذار به جای گرفتن وام در ایجاد و توسعه کارآفرینی بسیار بهتر و سالم تر است.

موفقیت خود را از طریق عضویت در تشکل ها تضمین کنید

عضو هیات رئیسه بازرگانان اتاق ایران با اشاره به اینکه دیگر عصر ارباب – رعیتی نیست و عصر ارتباطات است افزود: فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوانان جویای کار می توانند در انجمن ها، تشکل ها و صنوف مرتبط خود عضو شوند و از تجربه ها و توانمندی های آنها برای موفقیت در کسب و کار خود استفاده نمایند.

بنیادکارآفرینی حضرت خدیجه در مرحله اخذ مجوز است

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از راه اندازی بنیاد حضرت خدیجه (س) در ایران خبر داد و افزود: این بنیاد با هدف توسعه کارآفرینی برای بانوان و حمایت از زنان کارآفرین راه اندازی می شودو در حال حاضر در مرحله اخذ مجوز قرار دارد.

سازمان رفاه شهرداری از ایده های کارآفرینی حمایت می کند

حجت پور مدیر کارآفرینی سازمان رفاه شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: کمیته بررسی طرح های کارآفریناه در سازمان رفاه شهرداری ایجاد شده و با همکاری فنی و حرفه ای و صندوق مهر امام رضا ع از این ایده ها و طرح ها حمایت می کنند.

ویاز فعالیت 361 خانه کارآفرینی در محلات تهران خبر داد و اعلام کرد: افراد کارآفرین می توانند طرح های خود را برای بررسی و حمایت به کمیته بررسی طرح های کارآفریناه در سازمان رفاه شهرداری ارائه و مورد حمایت قرار بگیرند؛ تلفن این دفتر 88938633 می باشد.

ایجاد تعاونی های کسب و کار محله

سازمان رفاه شهرداری در قالب شکل گیری تعاونی های محلات از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها، بازاریابی و فروش و تولید محصولات و ارائه آموزش های مرتبط حمایت می کند.

وی با اشاره به اینکه هدف ما پوشش دادن به همه اقشار حتی خانواده های زندانیان است تصریح می کند: اشتغال مهمترین فاکتور در ایجاد این تعاونی هاست.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group