13 مرداد 1399 ساعت 22:30

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور:

آموزه های دینی، ملی و فرهنگی ما کودک را مظهر لطیف ترین، منزه ترین و معصوم ترین خصوصیات انسانی می دانند و بر مصونیت و معصومیت او در تمام قوانین مدنی و جاری کشور تاکید دارند اما بر اساس یافته های علمی و پژوهش های انجام شده

آموزه های دینی، ملی و فرهنگی ما کودک را مظهر لطیف ترین، منزه ترین و معصوم ترین خصوصیات انسانی می دانند و بر مصونیت و معصومیت او در تمام قوانین مدنی و جاری کشور تاکید دارند اما بر اساس یافته های علمی و پژوهش های انجام شده در حوزه های مختلف علوم انسانی، این گروه سنی به دلیل ویزگی هایی چون قدرت جذب اطلاعات از محیط ،آمادگی ذهنی و تشنگی روانی برای دانستن ،نیروهای تحرک و نوجویی ،آسیب پذیری فکری و روانی و جسمانی، ناتوانی در کنترل احساسات و.... نیازمند به توجه ویژه ای هستند. هجوم بی رویه و مهاجرت های پیاپی از روستاها به شهر ها و از شهرهای کوچک به کلانشهرها، این مراکز جمعیتی را به مجموعه ای متورم از پاره فرهنگ های ناهمگون با ظرفیتهای بالقوه و بالفعل ناپایدار و بی نظم تبدیل کرده است. ویژگی های مثبت و منفی کلانشهرها، اداره امور این انباشته های جمعیتی، فرهنگی و اجتماعی بزرگ و رو به رشد را دشوار کرده است. از این رو کودکان در کلانشهرها با مخاطرات گوناگون رو به رو هستند. تفاوتهای اقتصادی، برج نشینی یا حاشیه نشینی،گوناگونی سطح سواد و سبک زندگی، مانع برخورداری و دسترسی همه کودکان به امکانات اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی،آموزشی و علمی و اطلاعاتی، زیست محیطی و تفریحی شده است و در این میان حاشیه نشینان، ساکنان سکونت گاه های غیر رسمی و کودکان محلات فقیرنشین شهر از حاشیه امن کمتری نسبت به سایر همسالان خود برخوردارند ضمن آنکه انواع سوءاستفاده از این گروه از کودکان کام زندگی را بر آنان تلخ تر ساخته است. باز ماندگی از تحصیل به هر دلیل یا علتی که باشد ظلم مضاعفی است که بر این گروه از کودکان روا داشته شده یا می شود.کودکانی که در خانواده های فقیر زندگی می کنند یا از سرپرستان صاحب صلاحیتی برخوردار نیستند ضمن تحمل مصائب ناشی از محرومیت ها به مراتب بیش از سایرین در معرض انواع آسیب  و سوء رفتار قرار دارند. چالش های کودکان در خانواده های معتاد، کودکان خانه های فقیر، کودکان بد سرپرست و بی سرپرست، کودکان فراری، کودکان خیابانی،کودکان بازمانده از سوانح طبیعی، کودکان معلول و استثنایی، کودکان بیمار صعب العلاج، کودکانی که به هر نحو مورد سوءاستفاده اقتصادی، روانی، جسمی و جنسی و تکدی قرار گرفته اند، کودکان در معرض آسیب و کودکانی که به واسطه تعلق به خانواده های مرفه اما بی بند وبار، خود عامل یا موجب فساد های اجتماعی می شوند، همه و همه نیازمند توجه مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهری است که خواهان فضیلت و حفظ ارزش ها وآرمان های انسانی و اسلامی است. کودک امروز شهر و شریک در جامعه نیازمند توجه به همه ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است و فراهم آوردن زمینه های سالم معاش،آموزش مهارت های زندگی اجتماعی و مهارتهای حرفه ای فردی، جلو گیری از بهره گیری و بهره کشی در مشاغل کاذب، تکدی گری، مشاغل مخاطره آمیز و فساد آور از وظایف مسلم مدیریت یکپارچه و مسئولیت پذیر شهری است. بی تردید توسعه موزون و هماهنگ امکانات مناسب رشد کودکان شهر و تامین حقوق آنان از جمله مواردی است که می تواند ضمن ایفای نقش مغفول مانده پیشگیری درمان و بهبود شرایط زیست را نیز شامل شود و در این میان احداث سامانسراهای کودکان همراه با توسعه خدمات مددکاری اجتماعی یکی از ده ها اقدام مغفولی است که می تواند در کاهش آلام جامعه و انسجام بخشی به خدمات از طریق کار گروهی و خدمات مددکاری موثر باشد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group