13 مرداد 1399 ساعت 22:31

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور:

چند روز پیش، خبری از پخش «کارت های جشن طلاق» در سطح شهر تهران دادم و پس از این که بسیاری آن را باور نکردند یا از انتشار چنین خبری شگفت زده شدند، رسانه ها با مانور رسانه ای روی این خبر، زنگها را به صدا درآورند و مهر تأییدی جدی بر صحت این خبر زدند.

چند روز پیش، خبری از پخش «کارت های جشن طلاق» در سطح شهر تهران دادم و پس از این که بسیاری آن را باور نکردند یا از انتشار چنین خبری شگفت زده شدند، رسانه ها با مانور رسانه ای روی این خبر، زنگها را به صدا درآورند و مهر تأییدی جدی بر صحت این خبر زدند.
وقتی پیش از اعلام این خبر، خود شاهد کارتی بودم که جمعیت زیادی را برای جشن طلاق دعوت کرده بودند، احساس کردم که جریان جدیدی در حال بوجود آمدن است که به زودی همه از آن آگاه خواهند شد؛ جریانی که همانطور که موجب شگفتی و وحشت من شد، در جامعه نیز چنین تبعاتی خواهد داشت.
هرچند بسیاری معتقدند که این اخبار را نباید زودتر از پخش طبیعی آن، اعلام کرد، اما من فکر می کنم که اعلام زودهنگام آن می تواند باعث آگاهی و چاره اندیشی زودتر مسؤولان، و هوشمندی و واکنش مردم شود.
متأسفانه طلاق در کشور ما در سال های اخیر، آن قدر روند عادی شدن را می پیماید که از یک تراژدی بزرگ اجتماعی به مسأله ای عادی و قابل اتفاق در بسیاری از خانواده ها در حال تغییر چهره است. منفورترین حلالی که عرش خدا را به لرزه می اندازد، این روزها به اولین و دم دست ترین راه حل برای زوج هایی تبدیل شده که تحمل و حوصله آزمودن راه حل های دیگر را ندارند.
آنچه در این میان جای نگرانی بسیار دارد و هم مسؤولان باید هوشیار باشند و هم مردم نسبت به آن حساس شوند، این است که پخش جشن کارت طلاق در تهران به این معناست که یک تراژدی بزرگ اجتماعی به عامل شادی و پایکوبی بدل شده است و این تغییر چهره طلاق، نه فقط از قبح آن خواهد کاست، بلکه جسورانه آن را موجب شادی و رهایی معرفی خواهد کرد. طلاق به عنوان یک معضل ناپسند و ویران کننده اجتماعی، تاکنون با پیشدرآمدهای سختی چون تصمیم سرنوشت ساز و آزاردهنده دو طرف، مقاومت و مداخله خانواده دوطرف، بازدارنده هایی چون سرنوشت کودکان طلاق و تبعات سخت تری چون نگاه اجتماع به زنان مطلقه، آسیب های جدی کودکان طلاق، فروپاشی نظام یک خانواده، تخریب روحی و روانی یک خانواده و حتی وابستگان و ... مواجه بوده است؛ و حال اگر جای همه این پیش درآمدها و تبعات وحشتناک را - که خود اینها بازدارنده های طلاق بوده اند- جشن هایی بگیرد که محفلی برای شادی و بریدن کیک و تبریک گفتن (!) است، یعنی بروز فاجعه ای که همه آن بازدارنده ها را از فعلیت و کارایی می اندازد.
جشن طلاق یک پدیده نوظهور دونفره نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت؛ بستگانی که به خودشان اجازه می دهند در چنین جشنی حضور یابند و برای این فاجعه خداناپسند به مطلّق یا مطلّقه تبریک بگویند، یعنی بسیاری از ساختارها و سنت های گرانقدر گذشته را در ذهن خود شکسته اند. بستگانی که پیش از این کارکردشان، وساطت و ریش سفیدی و جلوگیری از فروپاشی خانواده ها بود- سنتی حسنه که در احادیث برای آن ثواب فراوان وارد شده است- حال به بستگانی متبسّم و تبریک گو تغییر کاربری داده اند که با لباس های جشن عروسی در جشن طلاق شرکت می کنند و تأسف بارتر این که چه بسا در جشن عروسی همین دو نفر شرکت داشته اند!
همه ما چه از مسؤولانیم و چه از مردم، باید چکشی که با آن حلقه ازدواج را در این جشن ها خورد می کنند و روی آن عکس دلقکی خندان است، کیک هایی که تزیین آن با عروسک های عروس و دامادی است که روی هم اسلحه کشیده اند یا ژله های قرمز رنگی است که حاکی از خون عروس یا دامادی است که پایین کیک در خون خود غلتیده است، یا ... را جدی بگیریم. هر کدام از ما به اندازه سهمی که داریم نباید بگذاریم منفورترین حلال خدا به شادمان ترین جشن زوجی تبدیل شود که تحمل کردن یکدیگر و گذشت را از دست داده اند و فراموش کرده اند جور دیگری هم می توان زندگی کرد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group