13 مرداد 1399 ساعت 22:59

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران:

فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، در نشست هم اندیشی کمیته با اعضاء کلینیک های تخصصی مددکاری اجتماعی استان تهران بر لزوم جانمایی میز مددکاری اجتماعی در کلیه سامانسراها و مراکز پر خطر از نظر آسیب های اجتماعی تاکید کرد و افزود:

شورای شهر تهران در دوره چهارم این ویژگی را دارد که با حساسیت بیشتری آسیب های اجتماعی شهر تهران را دنبال کند. به همین منظور در جریان بررسی برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران، با طرح موضوع توجه و رسیدگی به آسیب های اجتماعی و استفاده از توان تخصصی مددکاران اجتماعی شرایطی فراهم شد تا سیاست گذاران نسبت به اهمیت و جایگاه مددکاران اجتماعی حساس شوند که در بودجه شهرداری نیز ردیف اعتباری مناسبی برای این منظور در نظر گرفته شد.

وی یادآور شد؛ شهرداری تهران کارهایی را در حوزه آسیب های اجتماعی در دست اقدام دارد و حتی در 374 سرای محله نیز در ارتباط با کاهش آسیب های اجتماعی نگاه محله محوری دارد، اما در کنار این فعالیت ها، جای میز مددکاری اجتماعی خالی است

دانشور افزود: شورای شهر میزبان و حمایت کننده مددکاران اجتماعی متخصص است به همین منظور در تدوین بودجه سال 93 شهرداری نیز ردیف اعتباری مناسبی در بودجه سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری برای اختصاص دادن به مباحث مرتبط با کاهش آسیب های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

حجة الاسلام عبدالمقیم ناصحی رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز که در این نشست هم اندیشی حضور داشت با اشاره به جایگاه رفیع مددکاری اجتماعی در نزد خداوند این نوید را به نمایندگان کانون کلینیک های تخصصی مددکاری اجتماعی داد که شورای شهر و شهرداری در کنار آنها خواهند بود و از مجموعه فعالیت های آنها حمایت خواهند کرد.

وی با یادآوری این مطلب که یکی از صفات خداوند مددکاری است افزود: خداوند هم یک مددکار است چرا که همواره بندگانش را برای ادامه حیات و زندگی خوب و پویا کمک و یاری می رساند.

ناصحی با اشاره به اینکه اعتماد سرمایه بزرگی برای رفع مسائل اجتماعی است افزود: برای آنکه در پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی موفق باشید باید اعتماد مردم را جلب کنید. جامعه ای موفق و پویا است که در آن اعتماد وجود داشته باشد. البته اعتماد هم تنها با قسم یاد کردن به دست نمی آید، رفتار و گفتاری در جامعه ماندگار و اثر گذار خواهد شد که اعتماد پشتوانه اش باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز جامعه با انواع آسیب های اجتماعی و فرهنگی روبرو است که در ارتباط با هر کدام از آنها باید تخصصی برخورد شود.

رییس کمیسیون فرهنگی شورا خاطر نشان کرد: از اینکه دولت هم تصمیم گرفته است بخشی از مسئولیت هایش را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد بسیار خوب است، برخی کارها اگر توسط مردم انجام شود، شیرین است و در این صورت است که اعتماد و اعتقادشان هم بیشتر می شود.

در ادامه این نشست، مهندس غلامی نماینده حاضر در جلسه از سوی سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران نیز با اعلام این موضوع که برنامه های سازمان به سمت استفاده از توان تکنیک های مددکاری اجتماعی و تخصصی در بحث آسیب­ها است گفت: با کمک شورای شهر در سال 93 توجه ویژه ایی به سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شده است و بر اساس این پشتوانه نیز حضورمان را در 22 منطقه شهر فعال تر کرده ایم، از سوی دیگر زمینه خوبی برای همکاری با کلینیک های تخصصی در حوزه اجتماعی ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: کار در حوزه آسیب های اجتماعی و مسائل مربوطه به قدری تخصصی و ویژه است که حرکت مطابق دانش روز یکی از ضروریات است.

غلامی یکی از مشکلات پیش روی حوزه های اجتماعی را متناسب نبودن شرایط و بستر لازم برای همکاری بیشتر با متخصصین حوزه اجتماعی به ویژه در بحث قراردادها نام برد و افزود: تا چند سال پیش شهرداری خیلی به مسائل اجتماعی و آَسیب ها ورود پیدا نمی کرد به همین دلیل هم نوع قراردادهای متناسب با این حوزه در حال حاضر وجود ندارد و با فعالان و متخصصین این حوزه قراردادهایی با مضمون قراردادهایی عمرانی و خدمات شهری منعقد می شود.

غلامی در ادامه بحث تاکید کرد: یکی دیگر از معضلات در این رابطه به مناقصه گذاشتن طرحها و پروژه ها در مباحث اجتماعی است. این در شرایطی است که مسائل اجتماعی نباید به مناقصه گذاشته شوند. در حوزه اجتماعی تخصص حرف اول را می زند. کار در این حوزه با حوزه های فنی و عمرانی و اجرای پل و معبر فرق دارد.

مهدی فلاحی مددکار و روان شناس به نمایندگی از کانون کلینیک های تخصصی مددکاری اجتماعی استان تهران نیز یادآور شد: کلینیک های مددکاری اجتماعی براساس اصل 44 قانون اساسی و با توجه به کاهش تصدی دولت در حوزه آسیب های اجتماعی از طریق سازمان بهزیستی حمایت و تأسیس شده اند.

وی افزود: به طور متوسط در هر کلینیک مددکاری 5 متخصص فعال هستند و در مجموع استان تهران نیز 80 کلینیک تخصصی در حوزه مددکاری اجتماعی فعال اند. که ظرفیت قابل توجهی برای دولت و مدیریت شهری به عنوان یک بازوی اجتماعی در رفع آسیب های اجتماعی حساب می شوند.

فلاحی همچنین تاکید کرد که کلینیک های مددکاری به سمت دانش بنیان و تخصصی شدن حرکت می کنند . چرا که هیچ مداخله ایی در آسیب های اجتماعی به سرانجام نمی رسد مگر اینکه پژوهش اجتماعی نسبت به آن انجام شده باشد.

از سوی دیگر جامعه هدف این کلینیک ها نیز حوزه توانمندی سازی و پیگیری است. که پیش از هر اقدامی باید سازمان هایی در ارتباط و مسوول با آسیب های اجتماعی را آسیب شناسی کنیم، آنها را با این حرفه و تخصص آشنا کنیم سپس برای پیشگیری و توانمندسازی جامعه به سمت محلات و لایه های پایین اجتماع برویم.

جان قلی رییس کارگروه آسیب های اجتماعی در کمیته اجتماعی شورا نیز در خاتمه بر تشکیل کمیته ایی سه جانبه با حضور نماینده ایی از سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری، کلینک های تخصصی مددکاری و شورا تاکید کرد و افزود: علاوه بر این کمیته اتاق فکری با همکاری کانون باید تشکیل شود تا حلقه های واسط بین مدیریت شهری و متخصصین حوزه های اجتماعی باز شناسی شوند.

پ وی همچنین یادآور شد: کار اجتماعی را نمی توان با قواعد شهرسازی و عمرانی پیگیری کرد، بنابراین باید تیپ قراردادهای اجتماعی اصلاح شود و حتی خلاء بین نظام پولی و برنامه ایی شهرداری نسبت به مسائل اجتماعی باید از بین برود.

جان قلی در نهایت خاطر نشان کرد که حتی ادبیات گفتاری و نوشتاری نسبت به مباحث اجتماعی نیز نیاز به اصلاح دارند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group