18 مرداد 1399 ساعت 05:24

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران:

فاطمه دانشور درباره شرایط نامساعد زندگی کودکان در معرض آسیب گفت: در استان کرمان به روستاهای نزدیک معادن سر می زدم و می دیدم بچه ها در ابتدایی ترین شرایط زندگی می کنند. یک خانواده را دیدم که 23 فرزند دارد و موهای کوچکترین فرزند که یک دختر چهارساله بود به خاطر سوء تغذیه در دست خرد می شود. پدر او به خاطر قاچاق در زندان بود و سه همسر او با هم زندگی می کردند.

وی ادامه داد: امکان ندارد شما بتوانید این بچه ها را ببینید و شب راحت بخوابید. روی دست من 150 کودک به دلیل کودک آزاری و مشکلات ناشی از ضعف قانونی فوت کرده اند. به همین دلیل هر جا رفتم، به فکر تاسیس یک مرکز خیریه بودم تا این مرکز کارش را روی کودکان متمرکز کند.

دانشور با ذکر مثالی از وضعیت اسفناک این کودکان گفت: باربد یک کودک 3 ساله بود که دو سال پیش پدرش به خاطر دعوا و اختلاف با مادرش روی بچه بنزین ریخت تا از مادر انتقام بگیرد و بچه دچار سوختگی 70 درصد شد. وقتی بچه را به بیمارستان شهید مطهری بردند، مادرش به خاطر شدت سوختگی فرزند نمی توانست بالای سرش بیاید.

این عضو شورای شهر افزود: شدت سوختگی به حدی بود که وقتی این طفل معصوم را در اتاق عمل شست و شو می دادند، از شدت درد ضجه می زد و در نهایت نیز فوت کرد.

دانشور همچنین در مثالی دیگر گفت: من در یک موسسه خیریه یک بچه 14- 15 ساله را دیدم که ابتدا فکر کردم جذامی است، چون تمام صورت وی از بین رفته بود. اما بعد فهمیدم که این بچه در دوران نوزادی بر سر راه بوده که یک راننده کامیون در حال عبور او را دیده، در حالی که موش ها به او حمله کرده بودند و در حال خوردن صورتش بودند و تا وی را به اورژانس برسانند، بخش زیادی از صورتش از بین رفته است. البته خوشبختانه هزینه جراحی صورت وی تامین شده است.همه موارد اینچنینی نشان می دهد ما در حوزه حمایت ازکودکان بویژه کودکان در معرض آسیب خلاهای قانونی و حمایتی بسیاری داریم.

وی تاکید کرد: ناراحتی من از این است که این موارد همواره مورد غفلت واقع می شوند. این در حالی است در شرایطی که ما از نظر اقتصادی و اجتماعی و سیاسی فرصت اشتباه کردن نداریم و همه باید نیروهایمان را برای برون رفت از این وضعیت بسیج کنیم, مرتب همدیگر را تخریب می کنیم. نمایندگان به عملکرد دولت ایراد می گیرند و از وظیفه اصلی خود که قانونگذاری و اصلاح قوانین است، غافل مانده اند. گروههای مختلف سیاسی مرتب انرژی اجرایی شدن طرح ها و برنامه را می گیرند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تصریح کرد: زمانی که کودکان در معرض آسیب به دلایل مختلف فوت می کنند و ریشه بسیاری از این حوادث، نقص قوانین و عدم پای بندی دستگاه های اجرایی به وظایفشان است، آیا درست هست که ما بجای حل مسائل و کمک به هم نقش بازدارنده و سرعت گیر برای یکدیگر را داشته باشیم؟ مگر امام راحل اوایل انقلاب همه را دعوت به وحدت نمی کرد؟ ما امروز به وحدت بسیار نیاز داریم تا بتوانیم ایران را به سمت آبادانی بیشتر ببریم.

وی همچنین گفت: کل معضل کودکان کار و خیابان با 80 میلیارد تومان حل می شود.

دانشور در ادامه با تاکید بر مسئولیت اجتماعی رسانه ها گفت: من از این فرصت استفاده می کنم و از خبرگزاری فارس که خبرگزاری معظمی است و قطعا می تواند در زمینه آسیب های اجتماعی موثر واقع شود، درخواست کمک می کنم. دغدغه من مسئولیت اجتماعی، به خصوص درباره شرکت ها است.

وی افزود: ما یک سری سازمان مردم نهاد داریم که در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت های خوبی را دارند و باید از آنها حمایت کرد. قطعا یک رسانه مثل فارس می تواند این کار را انجام دهد و با انعکاس این قبیل حوادث، حساسیت مسئولان و افکار عمومی را نسبت به این پدیده های اجتماعی بالا ببرد.

فارس آمادگی انعکاس مسائل زیر پوست شهر را دارد

در ادامه مدیر عامل خبرگزاری فارس با استقبال از پیشنهاد دانشور مبنی بر انعکاس آسیب های اجتماعی در خبرگزاری گفت: می توانیم طرح حوادث سفید را راه بیندازیم و اتفاقات زیر پوست شهر را به اطلاع مردم و مسئولان برسانیم.

سید نظام الدین موسوی ادامه داد: در حالی که چنین مشکلات بغرنجی وجود دارد، بسیاری از ما بر سر مسائلی بحث می کنیم و وقت می گذاریم که اصلا مسئله اجتماع نیست. این در حالی است که یک مسئول اجتماعی باید مشکلات مردم را بفهمد.

وی افزود: ما آمادگی کامل برای همکاری در این حوزه داریم و در حال حاضر هم فعالیت هایی صورت گرفته است.

موسوی با طرح پیشنهادی گفت: ما می توانیم طرحی را به عنوان حوادث سفید راه بیندازیم و در آن بر مبنای ایثار و فداکاری خیرین و نیکوکاران، به طرح مسائل و آسیب های اجتماعی که زیر پوست شهر در حال رخ دادن است و فعالیت های نیکوکارانه بپردازیم. زیرا بسیاری از مردم و سیاستمداران ما از این مسائل بی خبرند و در ساحل نشسته اند، در حالی که عده ای در همین شهر دارند غرق می شوند و در بدترین شرایط به سر می برند.

مدیر عامل خبرگزاری فارس اضافه کرد: مسائل و حوادث اینچنینی دارای ارزش های خبری هستند و برای مردم جذابیت دارند. بنابراین از موضع رسانه ای و با کارکرد خاص خود می توانیم به موضوع ورود پیدا کنیم و اصل کار رسانه، انعکاس همین مشکلات اجتماعی است.

وی با ذکر مثالی درباره تاثیرگذاری رسانه گفت: چندی پیش یکی از دوستان در یکی از این گروه های وایبری پیامکی ارسال و مشکل یک فرد را مطرح کرد که یک شبه با همین پیامک، 5 میلیون تومان برای این فرد نیازمند جمع شد. مشابه این کار را به صورت نظام مند می توانیم در خبرگزاری پیش ببریم و هر هفته مشکل یکی از این قبیل افراد را مطرح کنیم و علاوه بر وظیفه رسانه ای خود، کار خیر هم انجام بدهیم.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group